Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Dylematy
 

 

 

Publikacje / Dylematy

 
Dachy w duecie – czyli o roli architekta i dekarza przy wyborze pokrycia dachowego     [ 30.04.2018 ]

W środowisku budowlanym istnieje powszechny pogląd, że planowanie pokrycia dachowego powinno się zacząć na etapie budowania fundamentów. Klient ma wówczas dużo czasu na wybranie wykonawcy, sprawdzenie konkurencji i zaplanowanie logistyki. O dachu warto pomyśleć nieco wcześniej, na etapie projektowania architektonicznego. Dużą rolę przejmuje w tym wypadku architekt. To on jest pierwszym doradcą klienta. Drugim, równie ważnym jest dekarz, który konfrontuje założenia projektowe z realiami i bierze na siebie ciężar decyzji o wyborze produktu. Skoro mówi się, że projektanci „myślą architekturą”, to czy architekci i dekarze „myślą materiałami”?

Budujesz dom? Radzimy, jak wybrać odpowiedni dach!     [ 30.08.2017 ]

Na samą myśl o budowie własnego domu robi nam się cieplej na sercu. Od razu mamy większą energię, a po zakupie działki z chęcią ruszylibyśmy nawet sami do murowania, aby pragnienie czym prędzej się ziściło. To zaledwie jednosylabowe słowo kryje w sobie wiele pozytywnych emocji. Takiej inwestycji podejmujemy się jednak najczęściej raz lub dwa razy w życiu, dlatego nie warto działać w pośpiechu. Trzeba zadbać o każdy szczegół – od fundamentów aż po dach.

Wycena dachu pod kontrolą - cz.1. W pułapce " średniego dachu"     [ 17.05.2017 ]

Przystępując do budowy domu chcesz mieć jasność, jakie środki finansowe musisz sobie zapewnić, aby sprawnie i bez większych „niespodzianek” zakończyć jego budowę. Gotowe projekty domów w dość ogólny sposób określają koszt realizacji inwestycji.  Ale diabeł tkwi w szczegółach. Kto powinien zrobić wycenę dachu i jakie elementy kosztorysu muszą się w nim znaleźć? Jak nie dać się nabrać na „tanią ofertę”? Odpowiedzi szukamy u doświadczonych dekarzy, finalistów konkursu SUPERDEKARZ ROKU 2016.

Wymiana starego pokrycia dachowego. Czym zastąpić płyty azbestowe?     [ 09.05.2017 ]

Mimo realizacji krajowego programu usuwania pokryć dachowych z azbestu, w Polsce ten materiał można wciąż spotkać na wielu obiektach. Dotyczy to zwłaszcza budynków gospodarczych zlokalizowanych na obszarach wiejskich. Charakterystyczne, szare płyty pokrywają również domy jedno- i wielorodzinne, zakłady przemysłowe czy też przydomowe garaże. Dachy z azbestu były tanie, wytrzymałe i łatwe w montażu. Zawarte w nich włókna azbestowe są jednak szkodliwe dla zdrowia człowieka i mogą wywoływać choroby układu oddechowego. Czym zastąpić stare pokrycia?

Zabezpieczanie pokrycia dachówkowego przed wiatrem     [ 07.05.2017 ]

Na realizowanym obiekcie zabytkowym w woj. opolskim mocowana jest dachówka karpiówka gr. 1.6 mm – układana w łuskę na łatach. Czy przy kącie nachylenia dachu powyżej 45 stopni, każda dachówka powinna być przykręcana?
Ogólne zasady zabezpieczenia przed działaniem wiatru dotyczą pokryć z dachówki zgodnie z normą EN 1304 przy powierzchni dachówki ≤0.4m² i masie własnej ≤ 7kg. Pokrycie dachowe z dachówki karpiówki musi przy tym spełniać warunek 55 kg/m² przy co najmniej 33.5 szt/m².

Jak najlepiej chronić drewno? Profesjonalnie!     [ 13.11.2016 ]

Postaw na gwarancję pewnego dachu i wszystkich elementów konstrukcyjnych! Zabezpiecz drewno przed działaniem organizmów osłabiających jego strukturę i wybierz TYTAN Professional Impregnat do drewna z linii NW. Do wyboru, w zależności od naszych potrzeb mamy trzy impregnaty:  Impregnat do więźby dachowej NW, do drewna konstrukcyjnego NW oraz najbardziej wydajny i uniwersalny impregnat NW, wszystkie dostępne w  koncentracie.

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego. Na czym polega?     [ 13.11.2016 ]

Wentylacja dachów polega na zbudowaniu we wnętrzu dachu przestrzeni, w których następuje swobodny i sprawny przepływ powietrza. Pewny i trwały dach to przede wszystkim dach suchy. Jednak żeby zapewnić jego wyjątkowe bezpieczeństwo nie wystarczy sama hydroizolacja. Prawidłowe odprowadzanie nadmiernych ilości wilgoci i pary wodnej na zewnątrz, a tym samym zapobieganie nawet najmniejszym miejscowym zawilgoceniom, jest możliwe tylko dzięki prawidłowej wentylacji całej przestrzeni dachowej.

Obalamy mity: Dachówka betonowa i ceramiczna     [ 23.09.2016 ]

Decydując się na pokrycie z dachówek zawsze stajemy przed wyborem: dachówka betonowa czy ceramiczna? Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Warto jednak mity odłożyć na bok, aby wybór był świadomy i poparty fachową wiedzą, ponieważ pokrycie służy przez długie lata.

Wybieramy okna dachowe cz. 1. Rodzaje okien     [ 06.09.2016 ]

Okna dachowe to bezsprzecznie najskuteczniejsze sposób na doświetlenie poddasza - przepuszczają nawet do 50% więcej światła od okien pionowych (lukarny). Jednak jakie okno wybrać? Czy wystarczy nam tylko funkcja uchylania? Czy może jednak funkcja obrotowa, która umożliwia łatwe umycie okna, będzie nam potrzebna? A może okno ma jednocześnie pełnić funkcję wyłazu na dach? Czy też chcemy wykorzystać ścianę kolankową i dzięki temu zyskać więcej światła naturalnego w pomieszczeniu i lepszy widok na okolicę?

PORADNIK SUPERDEKARZA:
Jak przygotować się na spotkanie z dekarzem? Cz. 1
    [ 15.08.2016 ]

Masz przed sobą projekt domu, a może nawet już rozpocząłeś budowę? Pora na kolejny etap – wybór firmy dekarskiej i produktów dachowych. Nie musisz znać się na wszystkim, ale pewne przygotowanie się do rozmowy popchnie ją na właściwy tor. Dlatego podpowiadamy, na jakie pytania musisz sobie najpierw sam odpowiedzieć lub spodziewać się, że padną podczas rozmowy, zanim umówisz się z dekarzem i zlecisz kładzenie dachu.

  (1) 2 3 następna



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt