Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Dylematy
 

 

 

Publikacje / Dylematy

 
Pokrycie dachu blachą czy dachówką bitumiczną     [ 19.03.2009 ]

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. Od jego trwałości zależy także trwałość pozostałych elementów struktury domu. Podstawową rolą stawianą dachom jest odporność na działanie czynników atmosferycznych. Dobry dach musi chronić dom nie tylko przed wpływem opadów, ale także zabezpieczać przed działaniem wiatru. W pojęciu "dachu" mieści się cały skomplikowany układ konstrukcji wsporczej, warstw izolacji termicznej, przeciwwilgociowej i przeciwwiatrowej, systemy odprowadzania wody opadowej lub śniegu. Jednak elementem najlepiej widocznym w układzie dachu jest jego pokrycie. Ono właśnie decyduje o "urodzie" dachu, ale także wpływa na bezpieczeństwo użytkowania i długość okresów między remontami, a w konsekwencji na koszty eksploatacyjne domu. Pokrycie dachu powinno być ognioodporne lub przynajmniej niepalne.

Tradycyjne papy bitumiczne czy modyfikowane polimerami - które wybrać do krycia dachów płaskich? Wady i zalety     [ 17.03.2009 ]

Papy asfaltowe były i są niezaprzeczalnie najlepszym materiałem stosowanym jako izolacja wodochronna dachów płaskich. Głównie ze względu na prosty sposób montażu i konserwacji, a także na potwierdzony w praktyce, długoletni okres użytkowania (przy prawidłowym montażu, sięgający nieraz dziesięcioleci).

Super dach na wiele lat     [ 21.07.2008 ]

Spadzisty czy płaski? Nowoczesny czy tradycyjny? Pokryty dachówką czy może innym materiałem? Przed takimi dylematami staje coraz więcej osób, które decydują się na budową swojego domu lub remont od dawna nie modernizowanego dachu. Dach jest jednym z najważniejszych, ale i najtrudniejszych do zbudowania elementów domu. O jego kształcie i materiałach z których zostanie wykonany warto pomyśleć już na etapie wybierania projektu domu. Piękny i solidnie wykończony będzie najlepszą ozdobą domu, a dla jego mieszkańców na wiele lat ochroną przed deszczem i zimnem.

Dachówka cementowa czy ceramiczna?     [ 19.03.2008 ]

Dach, jako zwieńczenie domu, chroni użytkowników budynku oraz jego konstrukcję przed wpływem warunków atmosferycznych. Musi stanowić barierę dla opadów, wiatru, wysokich temperatur w okresie letnim i zapobiegać nadmiernym stratom ciepła i zawilgoceniu warstw izolacyjnych podczas zimy. Dach stanowi także o obrazie architektonicznym domu. Jego kształt i rodzaj pokrycia połaci nadaje domowi swoisty charakter. Dach spadzisty był najbardziej naturalną formą. Stanowi bezpośrednią pochodną przykrycia szałasu, choć pierwsze pokrycia wykonywano z liści, gałęzi oraz surowych skór zwierząt.

Dach płaski czy skośny     [ 19.03.2008 ]

Dach i elewacja budynku to podstawowe składniki tzw. obrazu architektonicznego budynku i nieodłączne składniki konstrukcji budynku. Najważniejszą funkcją dachu jest ochrona domu przed wpływem opadów atmosferycznych. Na zewnętrzny kształt dachu wpływ ma zarówno rodzaj materiału pokryciowego jak i warunki klimatyczne. Coraz więcej uwagi przykłada się także do zwyczajów regionalnych. Projektując rodzaj dachu musimy dostosować rozwiązanie techniczne do przeznaczenia poddasza oraz kształ- tu rzutu poziomego budynku. Jeżeli szerzej zastanowimy się nad tytułowym pytaniem, to okazuje się, że możemy je rozwinąć rozpatrując dodatkowe problemy. Nie tylko płaski, czy skośny, ale także: jeśli płaski to czy kopertowy, czy ze spadami dwukierunkowymi, a może ze spadkiem jednokierunkowym? A jeśli skośny, to o jakim pochyleniu połaci i w konsekwencji, z jakim pokryciem? Można także postawić pytanie: dach, czy stropodach, a może stropodach wentylowany? Oczywiście wraz z nabywaniem coraz szerszej wiedzy, wzrośnie ilość naszych wątpliwości.

Poddasze użytkowe czy strych     [ 19.03.2008 ]

Poddasze użytkowe czy strych? Problem ten powrócił po kilku dziesięcioleciach i tylko z pozoru wydaje się prosty do rozstrzygnięcia. W okresie PRL-u nie istniał, jako że budownictwo jednorodzinne (również wiejskie) ograniczono do wyboru z kilku "powtarzalnych projektów typowych". Za nowoczesny uważano budynek o sześciokątnej bryle i płaskim, krytym papą dachu. Dopiero powrót swobody tworzenia postawił przed projektantami, architektami i inwestorami problem wyboru. O kształcie i obrazie architektonicznym budynku decydują, w miejsce rozporządzenia władzy, umiejętności i wiedza projektanta. Często w wyborze między poddaszem użytkowym, a niezamieszkałym strychem przesądza wielkość posiadanej przez inwestora działki.

Folia czy papa na dachu stromym     [ 14.03.2008 ]

Wraz z pojawianiem się coraz to nowych materiałów budowlanych, zmieniają się także technologie i możliwości konstrukcyjne. Przeminęły już czasy, kiedy dla danego elementu budynku istniało jedno i „jedynie słuszne” rozwiązanie techniczne. Obecnie przed dylematem wyboru stają nie tylko projektanci, ale także inwestorzy i wykonawcy.

Dylematy – rynna metalowa czy z tworzywa sztucznego?     [ 14.01.2008 ]

Odprowadzanie wody deszczowej z połaci dachu każdego budynku jest problemem technicznym, którego poprawne rozwiązanie może decydować o trwałości budynku. Tylko prawidłowo wykonana rynna może ochronić budynek przed spływaniem wody deszczowej po elewacji. Sprowadzanie wody do poziomu terenu, za pomocą rur spustowych, może ograniczyć zawilgocenie gruntu przy ścianach fundamentowych budynku i ograniczyć niebezpieczeństwo zawilgocenia elementów konstrukcji. Rodzaj zastosowanego układu rynnowego i rur spustowych o wymaganej średnicy zależy między innymi od kąta nachylenia połaci dachowej i powierzchni dachu.

Bitumiczne gonty dachowe czy blachy dachówkowe? – trudny wybór!     [ 14.01.2008 ]

Dach, z uwagi na znaczenie, jakie ma zarówno dla trwałości jak i wyglądu zewnętrznego budynku, jest czymś więcej niż tylko jego częścią składową. Popularne powiedzenie: „mieć solidny dach nad głową”, zawiera głęboką mądrość ludową, podkreślającą znaczenie dachu jako dominującego elementu każdej budowli.

Jaką dachówkę wybrać na pokrycie dachu - ceramiczną czy betonową?     [ 13.01.2008 ]

Ceramika dachowa, obok wyrobów kamiennych jest od wieków cenionym materiałem pokryciowym. Ma swój styl, niepowtarzalny urok, cenione walory konstrukcyjne, użytkowe i dekoracyjne. Tak było do momentu wynalezienia betonu. Od ponad 80 lat można nim z powodzeniem zastępować materiały tradycyjne ery przedindustrialnej. Dzięki możliwościom precyzyjnej modyfikacji składu materiałowego i technologii produkcji, wyroby betonowe dorównują, a nawet przewyższają walorami użytkowymi ceramikę.

poprzednia 1 2 (3)  



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt