Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  bhp
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Podwieszane rusztowania

bhp - Podwieszane rusztowania

Budownictwo, w którym pracuje na dzień dzisiejszy ok. 8% zatrudnionych w Unii Europejskiej, wciąż pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych gałęzi gospodarki. Polska nie odbiega pod tym względem od standardów europejskich. Statystyki biją na alarm: wypadki w budownictwie stanowią około 20% wszystkich wypadków przy pracy (przy bardzo wysokim odsetku zdarzeń ciężkich i śmiertelnych). Statystki PIP wskazują, że około 35% spośród nich to upadki z wysokości. Wielu z nich można uniknąć stosując odpowiednie środki bezpieczeństwa, zabezpieczenia linowe, siatki asekuracyjne oraz nowoczesne rozwiązania w systemach rusztowań, jak rusztowania podwieszane. Takie rusztowanie to doskonałe rozwiązanie nie tylko w sytuacji ograniczoności czy niedogodności miejsca pod tradycyjne rusztowania, ale także komfort i bezpieczeństwo pracy na dużej wysokości.

Wypadki w statystykach

Najczęstsze przyczyny powstawania zagrożeń w budownictwie to brak kwalifikacji, brak przeszkolenia w dziedzinie wykonywanych zadań, nie używanie sprzętu ochronnego, a przy pracach na wysokości są to w szczególności: brak zabezpieczenia stanowiska pracy zlokalizowanego w pobliżu krawędzi otwartych przestrzeni i otworów technologicznych, brak obarierowania, brak pomostów. Niestety, braki można mnożyć. A budownictwo przoduje w tzw. “szarej strefie” zatrudnienia, co ma bezpośredni wpływ na “kulturę pracy” w tym sektorze.

Tab. Wypadki w budownictwie w latach 2002-2006 w statystyce PIP.

Upadek z wysokości 35%
Uderzenie poszkodowanego przez spadajace czynniki materialne 12%
Uderzenie poszkodowanego przez poruszający się po budowie obiekt (np. pojazd) 12%
Wypadek drogowy w trakcie dojazdu do placu budowy 10%
Uderzenie, pochwycenie lub przygniecenie przez maszynę, urządzenie lub narzędzie 4%
Zakopanie, zasypanie poszkodowanego 4%


Na polskim rynku dominują małe i średnie firmy, które często skupiają się na minimalizowaniu kosztów wszelkimi dostępnymi sposobami, co w efekcie często prowadzi do niezamierzonego ich zwielokrotnienia. W efekcie koszty takich konsekwencji, jak ciężkie i śmiertelne wypadki przy pracy, znacznie mogą przewyższyć korzyści oszczędzania na bezpieczeństwie. Takie rozwiązania, jak podwieszane rusztowania nie tylko zapewniają bezpieczeństwo na wysokości, ale i usprawniają pracę podnosząc jej efektywność.

Podwieszane rusztowania

Na polskim rynku dostępne są lekkie i łatwe w montażu podwieszane rusztowania DIMOS. Podstawową zaletą tych rusztowań jest zapewnienie bezpośredniego dostępu do miejsca prowadzonych prac, możliwość wykorzystania rusztowania wzdłuż całej elewacji (zarówno do konstrukcji dachu, jak i do ściany) oraz różnorodne sposoby jego montażu. Dzięki temu rozwiązaniu, robotnicy pracujący na wysokości nie są ograniczani wysokością zakupionego rusztowania. Rusztowanie umieszczone jest tam, gdzie jest niezbędne, umożliwiając swobodne prowadzenie prac i jednocześnie zabezpieczając pracownika przed upadkiem z wysokości.

Obok standardowych zestawów rusztowań ze stali, na rynku polskim dostępne są równie wytrzymałe a znacznie lżejsze rusztowania skonstruowane z aluminium.
Podstawową zaletą aluminiowej konstrukcji jest jej niezwykle łatwy montaż. Dzięki niewielkiej wadze elementów rusztowania, dekarze mogą przeprowadzać wstępne prace instalacyjne używając jedynie jednej ręki, podczas gdy druga służy im do asekuracji. Rusztowania, zarówno stalowe, jak i te nowej generacji – aluminiowe, można montować wzdłuż całej elewacji, bez konieczności budowania całej konstrukcji od dołu i zajmowania chodnika czy niejednokrotnie drogi, a jedynie w miejscu, w którym aktualnie prowadzi się prace.

Zestawy rusztowań DIMOS dostępne są z ramą o podstawie kwadratowej (rys. 1) lub trójkątnej (rys.2). Pierwsze z nich, oparte na ramie kwadratowej, dają możliwość zamontowania konstrukcji na powierzchni ściany i montażu pomostu roboczego, w zależności od potrzeby na niższym bądź na wyższym poziomie ramy. Należy jednak pamiętać, że praca na dwóch pomostach jednocześnie jest niemożliwa.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 1.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 2.
Z kolei, rusztowania oparte na bazie ramy trójkątnej stanowią swoistą innowację, ponieważ umożliwiają one montaż nie tylko na powierzchni ściany, ale również na powierzchni pochyłej, np. bezpośrednio na połaci dachu.
W bogatej ofercie rusztowań podwieszanych możemy znaleźć zestawy o różnych możliwościach montażowych: przez mur lub do kotwy, na krokwi, na okapie lub bezpośrednio na połaci dachowej.

Zalety montażowe

W zestawie montowanym na krokwi (rys. 3 i 4) zastosowano rozwiązanie polegające na zainstalowaniu liny wokół płatwi oraz przymocowaniu rusztowania za pomocą jarzma do krokwi dachu.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 3.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 4.


Rusztowania, w których użyto mocowania przez mur (rys. 5, 6, 7), oprócz podwyższonej stabilności, umożliwiają zwiększenie obciążenia i pozwalają na jednoczesną pracę kilku dekarzy na tym samym pomoście. Rusztowania oparte na bazie ramy trójkątnej (tys. 5) możemy instalować do muru o grubości do 100 cm, zaś te o ramie kwadratowej (rys. 6 i 7) montujemy do muru o grubości do 30 cm. Powyższy system mocowań jest przeznaczony do demontażu i daje możliwość zainstalowania w nowym miejscu.

bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 5.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 6.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 7.


W przypadku zestawu montowanego na okapie (rys. 8) sama instalacja jest możliwa dzięki zamocowaniu liny wokół płatwi. Z kolei, użycie sworzni zabezpieczających pozwala wyregulować położenie oraz mocowanie zaczepu liny. Dzięki temu rozwiązaniu można prowadzić prace dekarskie w tak ciężko dostępnym miejscu, jakim jest okap.
Jeżeli konieczne jest przeprowadzenie prac bezpośrednio na dachu, możemy skorzystać z rusztowania montowanego na połaci dachowej (rys. 9). Linę mocującą instalujemy wokół płatwi. Dzięki zastosowaniu sworznia, klina i spinki zyskujemy pewność, że liny się nie przemieszczą. Dodatkowym umocowaniem rusztowania jest przytwierdzenie konstrukcji, za pomocą jarzma, do krokwi dachu.

bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 8.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 9.


Przy przeprowadzaniu prac o charakterze cyklicznym, uzasadnienie znajduje zastosowanie rusztowań z mocowaniem typu MG3 przez mur (rys. 10 i 11) albo do kotwy. W przypadku mocowania do kotwy, montaż jest możliwy za pomocą kotwy mechanicznej lub chemicznej (Spit lub Hilti). Obie kotwy mogą być wykorzystane jako zamocowanie stałe lub zostać zdemontowane po zakończeniu prac ( pozostanie wówczas jedynie tuleja Spit lub Hilti, zabezpieczona plastikową zaślepką). Z kolei, przy zastosowaniu zestawu stalowego MG3 z mocowaniem przez mur należy pamiętać, że jest ono możliwe w przypadku, gdy grubość muru jest niższa niż 44 cm.

bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 10.
bhp - Podwieszane rusztowania
Rys. 11.


Rusztowania, dzięki aluminiowym pomostom teleskopowym, mogą być montowane z rozstawem ram do 3 m. Maksymalne obciążenie, któremu mogą być poddane ramy rusztowania, wynosi 300 kg. Przy czym, konstrukcje montowane do muru wykazują większą nośność wynoszącą 450 kg na ramę. Maksymalne obciążenie rozsuwanego pomostu teleskopowego w jego środkowej części wynosi 365 kg, zapewniając bezpieczną komunikację i pracę.
Niezależnie od zalet samych rusztowań, należy pamiętać o zamontowaniu akcesoriów zabezpieczających - siatki czy poręczy ochronnych, ponieważ tylko w takiej formie rusztowanie jest w stanie zagwarantować maksimum bezpieczeństwa. Zabezpieczenie krawędzi bocznych za pomocą poręczy ochronnych czy też siatek jest niezbędne w świetle obowiązujących przepisów.

Francuska firma DIMOS już od ponad 30 lat rozwija system rusztowań. Ponadto, od ok. 10 lat para się innowacjami w dziedzinie haków ochrony indywidualnej, proponując obecnie unikalne rozwiązanie, jakim jest mocowanie z blokadą, dające gwarancję całkowicie bezpiecznego i prostego montażu (wykorzystanie mocowania śruby z podkładką zębową). Kolejną, trudną do przecenienia zaletą tego sprzętu jest jego praktycznie niemożliwy niechciany demontaż (wyeliminowana została opcja potencjalnej kradzieży). Oczywiście jest to produkt przeznaczony do wielokrotnego użytku. Opracowany system jest zgodny z normami EN 795 klasa A2 oraz EN 517 typ A i typ B.

Bezpieczeństwo pracy na wysokości wciąż nie jest w Polsce standardem, jednak mentalność polskich przedsiębiorców ulega ciągłej metamorfozie. Tematowi bhp w budownictwie poświęca sie coraz więcej uwagi w literaturze i publikacjach prasowych, odbywają się szkolenia i akcje informacyjne, a na polskim rynku dostępna jest szersza gama produktów poprawiających bezpieczeństwo pracy.

Oprac. Joanna Chrapkowska-Smoter

Źródła: PIP oraz materiały firmowe mdm spółka akcyjna

WARSTWY – DACHY i ŚCIANY 1/2008

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt