Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Poddasza
 

 

 

Publikacje / Poddasza

 
Ochrona przed hałasem na poddaszu     [ 11.03.2009 ]

Pomieszczenia na poddaszu użytkowym muszą być chronione przed uciążliwym hałasem dobiegającym z zewnątrz oraz przed dźwiękami wytwarzanymi przez ludzi, pracujące sprzęty i instalacje. Ważna jest zarówno izolacja ścian działowych oraz podłogi, jak i połaci dachowych. Odpowiednie zabezpieczenie tych ostatnich pozwala na wyeliminowanie ryzyka przenoszenia do wnętrz dźwięków wytwarzanych szczególnie przez padające krople deszczu.

Dyfuzja pary wodnej w połaci dachowej     [ 11.03.2009 ]

Dyfuzja wywołana jest różnicą ciśnień cząstkowych pary wodnej. Różnica ta wynika zarówno z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jak również z różnicy zawartości pary wodnej w powietrzu. Zjawisko to może mieć niekorzystny wpływ na żywotność konstrukcji dachowej.

Przytulne poddasze     [ 01.03.2009 ]

Poddasze nie musi być stryszkiem lub graciarnią. Można je zamienić w atrakcyjną i w pełni funkcjonalną część domu, sympatycznie powiększając tym samym przestrzeń mieszkalną.

Folie zwiększają energooszczędność budynków     [ 07.01.2009 ]

Energochłonność każdego budynku w bardzo dużym stopniu zależy od izolacyjności termicznej dachu. Dlatego ważne jest aby dach był szczelny i nie gromadził wilgoci napływającej z wnętrza budynku. Jest to problem wynikający z naturalnego kierunku ruchu ciepłego powietrza, które unosząc się przenosi duże ilości pary wodnej oraz ciepła w stronę dachu. Sama para wodna nie jest groźna dla termoizolacji i konstrukcji dachu.

Izolacja termiczna poddasza użytkowego     [ 06.01.2009 ]

Współczynnik przenikania ciepła dachu nie może być większy niż 0,3 W/(m2K) w domach standardowych oraz 0,15 W/(m2K) w budynkach energooszczędnych. Termoizolacja jest niezbędna, by zapewnić w znajdujących się na poddaszu pomieszczeniach odpowiednią temperaturę i mikroklimat niezależnie od pory roku. Dzięki odpowiedniej grubości, poprawnie dobranej i starannie ułożonej warstwie termoizolacji, ciepłe powietrze nie będzie uciekać z ogrzewanych pomieszczeń, a zimą nie będą one zbyt nagrzane. Ponadto materiał izolujący termicznie pełni też funkcję izolacji akustycznej, minimalizując uciążliwość hałasów wywoływanych wiatrem, deszczem itp.

Izolacja termiczna poddasza nieużytkowego     [ 06.01.2009 ]

Poddasze nieogrzewane nieużytkowe nie wymaga wykonania izolacji termicznej połaci dachowych ani ścianek kolankowych - byłoby to nieekonomiczne pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Ociepla się strop ostatniej kondygnacji. Zaletą tego rozwiązania są relatywnie niskie koszty oraz łatwość wykonania. Niezbędne jest zapewnienie wentylacji całej przestrzeni - w zależności od kształtu dachu: poprzez montaż elementów wentylacyjnych w połaci albo poprzez pozostawienie szczelin wentylacyjnych. Dzięki temu mamy pewność, że przestrzeń poddasza będzie sucha i przewiewna.

Istota paroizolacji na poddaszu     [ 06.01.2009 ]

Dach jest przegrodą budowlaną, która jest bardzo narażona na oddziaływanie pary wodnej, ze względu na migrację wilgotnego powietrza w górę. Przechodząc przez połać dachową, powietrze może napotkać chłodniejszą warstwę i wtedy wykrapla się zawilgacając izolację termiczną. Koniecznym więc jest aby od strony pomieszczeń zaprojektować odpowiednią ochronę materiału ociepleniowego przed wilgocią powstającą w domu. Idealnym rozwiązaniem jest użycie osłony w postaci folii paroizolacyjnej.

Doświetlenie poddasza     [ 06.01.2009 ]

Aby można było komfortowo korzystać z pomieszczeń na poddaszu, niezbędne jest doprowadzenie do nich światła naturalnego. Sposób, w jaki to zrobimy, zależy od przeznaczenia poddasza, a także projektu budynku (m.in. orientacji wobec stron świata, kształtu dachu liczby i wielkości oraz zagospodarowania planowanych pomieszczeń).

Jak wentylować poddasze użytkowe?     [ 06.01.2009 ]

Poddasze użytkowe wymaga wykonania ocieplenia całej lub dużej części połaci dachowej (w zależności od projektowanego wykorzystania przestrzeni). Tym samym niezbędne staje się zapewnienie odpowiedniej wentylacji zarówno w powstałych na poddaszu pomieszczeniach, jak i w zaizolowanej połaci dachowej. Poprawna i skuteczna wentylacja poddasza użytkowego wymaga precyzji w wykonywaniu poszczególnych prac oraz odpowiedniego doboru materiałów. Ponieważ materiał termoizolacyjny układany jest w większości przypadków między krokwiami (a często także nad i pod nimi) ogranicza to zdecydowanie wielkość przestrzeni wentylującej - w zależności od konstrukcji dachu oraz tworzących go warstw, projektowane są najczęściej jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne. Wymiary szczelin wentylacyjnych muszą być zgodne z DIN 4108.

Jak wentylować poddasze nieużytkowe?     [ 06.01.2009 ]

Zadaniem wentylacji jest usunięcie nadmiaru pary wodnej, a tym samym zabezpieczenie drewnianych elementów więźby dachowej oraz termoizolacji stropu przez zawilgoceniem. Realizuje się ją najczęściej poprzez wykonanie otworów: nawiewnych w okapie i wywiewnych w kalenicy albo przez wykonanie otworów w ścianach szczytowych budynku. Ich powierzchnia oraz układ zależą od kąta nachylenia dachu. Należy pamiętać, że otwory te muszą być zabezpieczone przed wnikaniem przez nie do wnętrza opadów oraz ptaków czy owadów. Natomiast nie powinno się uszczelniać linii okapu i kalenicy, ponieważ wpływa to negatywnie na proces wentylacji przekrycia. Szczeliny wentylacyjne przy okapie i kalenicy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania dachu.

poprzednia 1 2 3 (4) 5 6 następnaNasze portalePartnerzy

  Kontakt