Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Wentylacja dachów
 

 

 

Publikacje / Wentylacja dachów

 
Rola membran wysokoparoprzepuszczalnych dla prawidłowego funkcjonowania dachu     [ 20.06.2017 ]

Membrany wysokoparoprzepuszczalne stanowią istotny element dla poprawnego i długoletniego funkcjonowania dachu. Zadaniem membran jest ochrona dachu przed przeciekaniem wody do jego wnętrza. Odpowiadają one za prawidłową cyrkulację pary wodnej oraz zapobiegają wydmuchiwaniu włókien z ocieplenia.

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego. Na czym polega?     [ 13.11.2016 ]

Wentylacja dachów polega na zbudowaniu we wnętrzu dachu przestrzeni, w których następuje swobodny i sprawny przepływ powietrza. Pewny i trwały dach to przede wszystkim dach suchy. Jednak żeby zapewnić jego wyjątkowe bezpieczeństwo nie wystarczy sama hydroizolacja. Prawidłowe odprowadzanie nadmiernych ilości wilgoci i pary wodnej na zewnątrz, a tym samym zapobieganie nawet najmniejszym miejscowym zawilgoceniom, jest możliwe tylko dzięki prawidłowej wentylacji całej przestrzeni dachowej.

Oddychający dach. Kiedy należy zamontować dachówki wentylacyjne?     [ 25.11.2015 ]

Czy dachówki wentylacyjne to konieczność? W jakiej ilości i w jakim miejscu należy je zainstalować? Co inwestor powinien wiedzieć ustalając listę produktów potrzebnych do budowy dachu? Porady udziela Jerzy Łączyński, SUPERDEKARZ – uczestnik ogólnopolskiego programu dla najlepszych dekarzy.

Czym grozi wilgoć wewnątrz dachu?     [ 22.01.2015 ]

Gromadzenie się wilgoci pod połacią wykonaną z dachówek jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, powodowanym przede wszystkim czynnikami atmosferycznymi. Najczęściej, szczególnie przy niskich temperaturach, źródłem tego zjawiska jest kondensująca się para wodna, również ta pochodząca z wnętrza domu bądź woda z ewentualnych przecieków lub roztopionego śniegu, który został wdmuchnięty pod dachówki. Zbierająca się w ten sposób wilgoć przemieszcza się w kierunku okapu bądź gromadzi się na ewentualnej napotkanej przegrodzie.

Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy     [ 20.02.2012 ]

Wielu inwestorów i wykonawców wciąż bagatelizuje sprawę uszczelniania dachu. Często oryginalne produkty zastępowane są tańszymi odpowiednikami, przeważnie niższej jakości. Jeśli dołożymy do tego kilka błędów wykonawczych, kłopot z dachem mamy gotowy.

Zdrowy dom z systemem wentylacji AERO     [ 31.08.2009 ]

Czyste i zdrowe powietrze w domu nie jest luksusem. Jest potrzebą i koniecznością. Ludzie i zwierzęta mieszkający w domach jedno i wielorodzinnych, a także przebywający w budynkach użyteczności publicznej są stale narażeni na zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń, takie jak kurz, brzydkie zapachy, dym i wilgoć.

Istota izolacji, czyli zastosowanie folii dyfuzyjnych i paroszczelnych     [ 20.06.2009 ]

Mówiąc o oddziaływaniu klimatu na przegrody zewnętrzne należy wziąć pod uwagę zewnętrzną naturalną wilgotność powietrza otoczenia i deszcz, wilgotność w użytkowych pomieszczeniach pokojowych oraz stosunki temperaturowe wewnątrz i na zewnątrz. Jasne więc jest, iż konstrukcja i izolacja cieplna musi być chroniona przed wilgocią zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz budynku.

ABC wentylacji dachu     [ 29.04.2009 ]

Trwałość dachu zależy od wielu czynników, związanych zarówno z jakością użytych materiałów budowlanych, jak też rzetelnym wykonaniem konstrukcji. Bardzo ważnym elementem, który musimy uwzględnić przy projekcie dachu, jest wentylacja, umożliwiająca odprowadzanie nadmiaru wilgoci spod pokrycia dachowego.

Dyfuzja pary wodnej w połaci dachowej     [ 11.03.2009 ]

Dyfuzja wywołana jest różnicą ciśnień cząstkowych pary wodnej. Różnica ta wynika zarówno z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jak również z różnicy zawartości pary wodnej w powietrzu. Zjawisko to może mieć niekorzystny wpływ na żywotność konstrukcji dachowej.

Jak wentylować poddasze nieużytkowe?     [ 06.01.2009 ]

Zadaniem wentylacji jest usunięcie nadmiaru pary wodnej, a tym samym zabezpieczenie drewnianych elementów więźby dachowej oraz termoizolacji stropu przez zawilgoceniem. Realizuje się ją najczęściej poprzez wykonanie otworów: nawiewnych w okapie i wywiewnych w kalenicy albo przez wykonanie otworów w ścianach szczytowych budynku. Ich powierzchnia oraz układ zależą od kąta nachylenia dachu. Należy pamiętać, że otwory te muszą być zabezpieczone przed wnikaniem przez nie do wnętrza opadów oraz ptaków czy owadów. Natomiast nie powinno się uszczelniać linii okapu i kalenicy, ponieważ wpływa to negatywnie na proces wentylacji przekrycia. Szczeliny wentylacyjne przy okapie i kalenicy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania dachu.

  (1) 2 następnaNasze portalePartnerzy

  Kontakt