Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Śniegołapy dachowe, ich rodzaje, budowa i znaczenie

Każdy dom posiadający dach spadzisty , stromy, szczególnie o połaci długości ponad 3 m i nachyleniu pod kątem 40 stopni i mniej, powinien być wyposażony w śniegołapy.

 - Śniegołapy dachowe, ich rodzaje, budowa i znaczenie
Śniegołapy (fot. 1) mają za zadanie ochronę rynien dachowych przed zniszczeniem i zapobiegają osuwaniu się śniegu lub lodu na rynny i ziemie obok domu, powodując niebezpieczeństwo i zagrożenie dla przechodzących obok ludzi. Poza tym eliminują proces tworzenia się sopli lodowych, dzięki stopniowemu uwalnianiu wody z zatrzymanego topniejącego śniegu. Stąd ich rola jest szczególna zimową porą, chociaż w okresie letnim z powodzeniem zatrzymują również spadające spękane dachówki ceramiczne, które występują, szczególnie w dni upalnego lata. Śniegołapy z mocy prawa budowlanego, nie są obowiązkowe, ale ich poważna funkcja przemawia za tym, by już na etapie projektowania domu, który jest zlokalizowany blisko chodnika lub innego traktu, gdzie przechodzą ludzie, przewidzieć te urządzenia. Tym więcej, że powszechnie już wiadomo , że za wszelkie szkody materialne czy uszczerbki na zdrowiu, wyrządzone przechodniom z tego tytułu, odpowiada zawsze właściciel domu, szczególnie wówczas kiedy dach jego domu nie jest wyposażony w śniegołapy. Uwzględniając odpowiedzialność prawną z tego tytułu i ewentualne roszczenia finansowe poszkodowanych jakie mogą wynikać z tego faktu , należy stwierdzić jednoznacznie, że śniegołapy powinny być montowane na tym dachu, którego konstrukcja i lokalizacja domu tego wymagają.
 - Śniegołapy dachowe, ich rodzaje, budowa i znaczenie
 - Śniegołapy dachowe, ich rodzaje, budowa i znaczenie

Obecnie produkowane są śniegołapy o kształtach drabinki zwanym również płotkiem śniegowym (fot. 2) i kołnierzy (fot. 3). Wszystkie są wykonane z blachy ocynkowanej, odpowiednio zabezpieczonej przed korozją i pomalowane w różnych kolorach. Kolor śniegołapu może być dobrany do koloru pokrycia dachowego lub stanowić inny zamierzony kolor jako element dekoracyjny dachu , co nie jest bez znaczenia. Ich wymiary to wysokość 150-200 mm, natomiast długość, jeżeli chodzi o drabinki to wynosi ona 2000 mm lub 3000 mm. Na rys. 1 pokazano szczegółową budowę i konstrukcję płotka śnieżnego, jego poszczególne elementy składowe. Drabinki (płotki śniegowe) można ze sobą łączyć przy pomocy specjalnego łącznika (rys. 2). Montaż drabinek na dachu, należy dokonać w jednym lub w dwóch rzędach, na przemian w odległości co 500 mm , tak by były zamontowane zawsze powyżej konstrukcji ściany nośnej.
 - Śniegołapy dachowe, ich rodzaje, budowa i znaczenie
Rys. 1.
 - Śniegołapy dachowe, ich rodzaje, budowa i znaczenie
Rys. 2.
 - Śniegołapy dachowe, ich rodzaje, budowa i znaczenie
Rys. 3.

Drabinki montuje się do krokwi, na śruby w zależności od pokrycia dachu, przy pomocy specjalnego metalowego wspornika (rys. 3) z zachowaniem wykonania dobrej izolacji przeciw deszczowej w tym miejscu pokrycia dachowego.
W publikacji tej przedstawiłem ważne zagadnienia dotyczące stosowania śniegołapów, ich rodzaje, budowę i funkcje. W starym budownictwie śniegołapy nie były w ogóle stosowane, natomiast w nowym budownictwie, coraz częściej nabierają znaczenia, co może tylko cieszyć, ponieważ spełniają one bardzo pożyteczne funkcje, chroniąc rynny dachowe, szczególnie obecnie stosowane z PCV , przed ich zniszczeniem a przechodniów przed nieszczęściem i kalectwem.

INŻ. ZBIGNIEW GĘSINSKI
Fot. i rys. autora

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt