Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Forum szkół
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Święto Wydziału Budownictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

Tradycyjnie już Wydział Budownictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy (dawniej Akademia Techniczno-Rolniczej) zorganizował 13 grudnia uroczystość wręczenia dyplomów aktualnym absolwentom. Ma to wymiar lokalnego święta odbywającego się w Anditorium Novum.

W zamierzeniach na najbliższą przyszłość, Wydział pragnie rozpocząć rekrutację na nowy kierunek (architektura), a na inżynierii lądowej zyskać możność nadawaniu stopnia doktora.
Wydziałem interesują się regionalne media ? kilka dni wcześniej cały dzień spędzili w jego siedzibie dziennikarze z bydgoskiej TVP.
Generalnie UTP stawia na wykształcenie ogólne (to już polska tradycja). W sporze między modelem kształcenia opartym na jak najszybciej zaczynającej się specjalizacji a modelem, w którym ?uszczegółowianie? problemu następuje dopiero po skończeniu studiów, zdecydowanie opowiada się za tym drugim.
- ?Od specjalizacji są studia podyplomowe, kursy itd.? ? stwierdził dziekan prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki.
Budownictwo, kształcąc inżynierów budownictwa, ma takie ambicje wypuszczania w świat ludzi ogólnie wykształconych; stąd w programie przedmioty zgoła nie techniczne, jak stosunki międzynarodowe, integracja europejska, filozofia. Budowanie jest czynieniem dobra... w jak najszerszym tego słowa rozumieniu.
Głównym punktem programu był wykład polskiego profesora uniwersytetu w Nebrasce. Prelegent koncentrował się na bezpieczeństwie mostów i tuneli.
We współczesnym Rzymie użytkowanych jest jeszcze pięć mostów pochodzących z czasów starożytnych; o to czym jest trwałość budowli! Co tyczy się tuneli to w krajach OECD znaczenie ich stale rośnie. W Bostonie można było, dopóki nie zbudowano sieci tuneli, utknąć w korku na dwie godziny i przez ten czas nie ruszyć się ani na metr. W przysłowiowym szczycie, przejazd przez miasto był niewykonalnym przedsięwzięciem. Tunele zmieniły tę sytuację, rozładowały napięcie komunikacyjne. Dokonało się to kosztem miliarda dolarów. Nie wszystko jednak wykonano z należytą starannością. Od stropu jednego z tuneli oderwał się spory fragment betonu, zmiażdżył przejeżdżający akurat pojazd i zabił kierowcę. Wypadek wydarzył się po dwóch latach od oddania tunelu do użytku.
Inny przykład braku staranności, tym razem ze sfery projektowania: w Minneapolis runął most z lat 50-tych. Fatalnie zaprojektowany filar nie wytrzymał i stało się. W Polsce, nawet w PRL- u, takie rzeczy się nie zdarzały.
Uroczystość zakończył ?pochód? absolwentów: ubrani w tradycyjne, akademickie czarne stroje kolejno podchodzili do stołu prezydialnego po odbiór należnych im dyplomów, na które wytężoną pracą zapracowali.

Jerzy Grundkowski

WARSTWY ? DACHY i ŚCIANY numer 1?2009
 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt