Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Poddasza
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Izolacja termiczna dachów stromych w przypadku adaptacji poddaszy nieużytkowych na cele mieszkaniowe

Głód mieszkaniowy spowodował, że wiele osób decyduje się na zakup nieużytkowych strychów w starych kamienicach i ich remont. Nie jest to proste pod względem formalnym i wymaga wiele cierpliwości i wytrwałości. Tym, którym się to szczęśliwie udało późniejsze problemy techniczne wydają się już drobnostką.
Nie wszystkie strychy nadają się w równym stopniu na adaptację na cele mieszkaniowe. Bardzo niekorzystnie prezentują się pod tym względem strychy pod dachami czterospadowymi, dające bardzo małą powierzchnię użytkową w stosunku do całej zadaszonej powierzchni poddasza. Dużo lepsze są dachy dwuspadowe, szczególnie wtedy, kiedy konstrukcja dachowa opiera się na ściankach kolankowych. Najlepszy efekt osiąga się w przypadku, gdy dachy mają nachylenie 35°?55°. Pozwala to na uzyskanie stosunkowo dużych powierzchni mieszkalnych o właściwej wysokości. Największe możliwości przebudowy dają dachy mansardowe. Pod nimi możliwe jest zaprojektowanie mieszkania dwupoziomowego.
Poddasza - Izolacja termiczna dachów stromych w przypadku adaptacji poddaszy nieużytkowych na cele mieszkaniowe
Adaptowane strychy często znajdują się w starszych częściach miasta. Wtedy zazwyczaj niemożliwe stają się zmiany w zewnętrznym wyglądzie dachu. Nie wolno nadmiernie rozbudowywać starych otworów okiennych, wbudowywać nowych, nie wolno budować wykuszy. Często niemożliwa jest także wymiana całego pokrycia dachu. Pełna ingerencja możliwa jest zatem jedynie od środka budynku. Sprawdzeniu należy poddać pokrycie dachu, nie może być ono nieszczelne. Sama konstrukcja drewniana dachu nie może być zmurszała, uszkodzone fragmenty należy wymienić, a całość zaimpregnować środkami grzybo- i owadobójczymi.
Możemy zatem przejść do zaprojektowania pozostałych warstw w konstrukcji dachu, tak, aby nasz dach spełniał wymagania cieplno-wilgotnościowe i zapewniał nam komfort mieszkalny. Na początku należy wymienić problemy z jakimi się możemy spotkać. Są to brak wiatroizolacji, nieduża wysokość krokwi oraz brak paroizolacji.
Z pierwszym problemem poradzimy sobie wycinając płaty folii o wysokiej paroprzepuszczalności i o szerokości około 10 cm większej od rozstawu krokwi. Płaty te mocujemy do bocznych powierzchni belek z zastosowaniem łat drewnianych. Łaty umożliwiają rozciągnięcie folii w górnej części krokwi, dzięki czemu pozostaje nam więcej miejsca na izolację termiczną. Pomiędzy belki i folię umieścić należy taśmę uszczelniającą, która uniemożliwi ewentualne przenikanie wilgoci od zewnątrz. Są to działania pracochłonne, ale gwarantują skuteczność.
Stare konstrukcje dachowe posiadają zazwyczaj krokwie o niedużej wysokości, 10?12 cm. Wykorzystujemy całą tę wysokość na wbudowanie izolacji termicznej. Jest to wysokość niewystarczająca, aby być w zgodzie z obowiązującymi wymogami ochrony cieplnej budynków. Możemy zatem zastosować izolację dwuwarstwową. Drugą warstwę izolacji umieścimy poniżej krokwi, wykorzystując do tego celu konstrukcję nośną pod płyty gipsowo-kartonowe. Druga warstwa ma wtedy grubość ok. 4 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększamy grubość izolacji cieplnej oraz zmniejszamy tzw. mostki termiczne, przykrywając krokwie materiałem ociepleniowym. Oczywiście tego typu rozwiązanie można zastosować także, gdy wysokość krokwi jest większa. Należy przy tym pamiętać, że im większa jest grubość izolacji termicznej, tym mniejsze są opłaty za energię cieplną. Nakłady poniesione dzisiaj na zwiększenie grubości izolacji cieplnej z 10 do 20 cm, zwracają się w postaci mniejszych rachunków w ciągu dwóch lat. Są to przy tym nieduże nakłady w porównaniu z całą inwestycją i stanowią jedynie ok. 1% wszystkich poniesionych kosztów. Zastosowany materiał termoizolacyjny powinien być sprężysty, aby łatwo dopasowywał się do krokwi, co uniemożliwi powstawanie szczelin, przez które ciepło będzie uciekać.
Ponieważ do tej pory poddasze nie było wykorzystywane do celów mieszkalnych, nie było potrzeby, aby stosować warstwę paroizolacyjną. Jej zadaniem jest ograniczenie dostępu powietrza z ogrzewanego pomieszczenia do materiału izolacyjnego. Powietrze może się dostawać do materiału izolacyjnego na drodze dyfuzji lub konwekcji. Pierwsze zjawisko ograniczymy stosując właściwą folię. Powinna to być folia paroszczelna, która pozwala na przenikanie pary wodnej na poziomie 2?3 g/m2 w ciągu doby. Folie takie opisywane są także przez tzw. ekwiwalentną warstwę powietrza SD, która powinna być większa niż 100 m. Konwekcja oznacza ruch powietrza. Może się ono dostawać do materiału izolacyjnego poprzez wszelkie nieszczelności w warstwie paroizolacyjnej. Są to miejsca połączeń między płatami folii oraz miejsca połączeń folii z murłatą lub murem. Szczelność połączenia między płatami folii zapewni nam zastosowanie taśmy podwójnie klejącej, o właściwej szczelności dyfuzyjnej. Szczelność na połączeniu z murłatą i murem uzyskamy stosując rozprężną taśmę uszczelniającą. Kleimy ją do muru lub murłaty, rozwijamy folię i przykręcamy łatę dociskową. Taśma rozprężając się wypełnia wszelkie nierówności między murem (murłatą) i łatą dociskową i w ten sposób zapewnia nam szczelne rozwiązanie. Rozwiązanie pokazane jest na rysunku poniżej.*
Chcąc mieć zatem właściwie rozwiązaną konstrukcję dachu należy pamiętać o zastosowaniu sprężystego materiału termoizolacyjnego o odpowiedniej grubości oraz stworzeniu szczelnej bariery powietrznej od strony pomieszczenia. W prawidłowym rozwiązaniu tych problemów może pomóc tzw. System ?Pełnej Krokwi? URSA® TOP 100 opracowany przez firmę PFLEIDERER AG. Składają się na niego wzajemnie do siebie dopasowane komponenty tj. filce izolacyjne z wełny szklanej URSA® SF 40, folia paroszczelna URSA® TOP 100, taśma dwustronnie klejąca URSA® TOP DK, oraz taśma uszczelniająca URSA® TOP U. Ich prawidłowe zastosowanie gwarantuje optymalną ochronę cieplną, wilgotnościową, akustyczną i ogniową.
Jeżeli zdecydujemy się na trudną drogę zdobycia strychu i zaadoptowanie go na cele mieszkaniowe nie możemy zapominać, że oprócz problemów formalnych oczekują nas problemy techniczne. Prawidłowo wybrany strych i właściwe rozwiązania techniczne zapewnią nam spokojne użytkowanie upragnionego M, bez konieczności wykonywania kosztownych remontów.

WARSTWY ? DACHY i ŚCIANY numer 3'99
 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt