Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Koza na piedestale

 - Koza na piedestale
Nie ma chyba przyjemniejszego sposobu na długie i chłodne jesienno-zimowe wieczory, niż relaks w domowym zaciszu przy blasku ognia, którego ciepło miło grzeje, a widok relaksuje. Najprostszym sposobem uzyskania takiego stanu w naszym mieszkaniu jest instalacja wolnostojącego pieca kominkowego, tak zwanej kozy.

Elegancko
Koza zazwyczaj kojarzy nam się z niewielkim wąskim piecykiem o niezbyt atrakcyjnym wyglądzie, używanym niegdyś do ogrzewania pomieszczeń lub zagrzania wody. Dzisiaj, dzięki bogatej ofercie producentów, możemy mieć w domu kozę, która nie tylko ogrzeje więcej niż jeden pokój, ale również stanowić będzie element dekoracyjny. Wybór pieców jest tak duży, że każdy znajdzie coś w swoim guście – od klasycznych żeliwnych kominków po ultranowoczesne stalowe piece, od zdobionych po całkiem surowe w formie. Każdy z kominków ma otwierane, przeszklone drzwiczki, dzięki którym można delektować się widokiem ognia. Szyby mogą być płaskie, panoramiczne lub ze szprosami.

Ekonomicznie
Instalacja pieca wolnostojącego jest bardzo prosta – wystarczy podłączyć go do przewodu kominowego. Jest to zdecydowanie tańsze i prostsze rozwiązanie, niż w przypadku wkładów kominkowych, które wymagają obudowy. Koza jest też dużo lżejsza, dzięki czemu jej  instalacja nie wymaga wzmocnienia stropu. Jest to również o tyle wygodniejsze rozwiązanie, że w razie przeprowadzki, kozę można zabrać ze sobą do nowego lokum. Dzięki kozie ogrzejemy nie tylko pomieszczenie, w którym ona się znajduje, ale również wyższe kondygnacje, dzięki temu, że oddaje ona ciepło również przez rurę odprowadzającą dym do komina.

Ekologicznie
W kozie pali się drewnem lub brykietem drzewnym, a więc wykorzystuje się odnawialne źródła energii. Niektóre modele pieców zostały wyposażone w systemy dopalające spaliny, co gwarantuje ich czystość, a także sprawia, że koza dłużej utrzymuje ciepło, a więc oszczędza się więcej opału.

Ekspozycja dla kozy
Dla bezpieczeństwa i komfortu należy pamiętać o odpowiednim miejscu ustawienia kozy. Ponieważ jej korpus nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, powinna stać w należytej odległości od mebli (co najmniej 60 cm), z tego względu należy ją też umieścić na odpowiednim podłożu. Najlepszy do tego celu będzie murowany podest, obłożony odporną na temperaturę okładziną. Taki podest jest bardzo łatwy do wykonania – należy wymurować go z cegły (najlepiej na wysokość dwóch cegieł, czyli ok. 13 cm) używając do tego Zaprawy Murarskiej Atlas.

Okładzina, którą zastosujemy na podeście, musi być wytrzymała i odporna na wysokie temperatury, bardzo dobrze sprawdzi się tutaj gres, wyjątkowo trwały materiał, twardy, odporny na ścieranie i zmywanie. We wnętrzach świetnie sprawdzą się płytki szkliwione i polerowane, które są odporne na zabrudzenia powierzchni. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenia, płytek nie wolno bowiem przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy, wymagają one specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności.  
Do klejenia gresu można użyć specjalnie do tego celu przeznaczonych klejów z serii Atlas Progres, na przykład Atlas Progres Standard, który stosuje się na podłoża klasyczne. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z szarym cementem, należy użyć kleju Atlas Progres Standard Biały, natomiast do płytek o dużym formacie – kleju Atlas Progres Mega.

Płytki spoinujemy fugą Atlas Artis. Do pracy można przystąpić po stwardnieniu zaprawy, ale nie wcześniej niż 24 godziny od przyklejenia płytek. Jeżeli zależy nam na czasie, należy użyć kleju Atlas Progres Ekspress, a spoinowanie płytek można będzie zacząć już po 4 godzinach od ich przyklejenia. Na tak wykonanym podeście koza będzie się pięknie prezentować, a my możemy spokojnie delektować się ciepłem i widokiem ognia.

 - Koza na piedestale

EKSPERT RADZI

Anna Dydycz, GRUPA ATLAS

W kominie umieszcza się wszystkie przewody kominowe, czyli spalinowy, dymowy i wentylacyjny. Kozę można podłączyć do osobnego przewodu dymowego, jednak pod żadnym pozorem nie wolno do jednego przewodu podłączać więcej niż jednej kozy. Średnica takiego przewodu powinna wynosić co najmniej 14 x 14 cm dla przewodu kwadratowego, a 15 dla kołowego. Takie warunki spełnia większość budynków, należy jednak pamiętać, że kominków nie wolno instalować w budynkach wyższych niż 12 metrów.

 

 

 

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt