Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Konstrukcje
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Mechanizacja prac ciesielskich na budowie

W dobie obecnej techniki i technologii stosowanych w budownictwie, użycie drewna litego na elementy nośne w konstrukcjach inżynierskich stropów czy dachów ( fot. 1 ) budynków wymaga zmechanizowania wszelkich prac ręcznych, szczególnie związanych z obróbką drewna więźby dachowej. Dotyczy to takich prac jak powiększanie na grubość i szerokość elementów nośnych oraz ich łączenie w jeden układ konstrukcyjny- więźbę dachową. Konstrukcja więźby dachowej składa się z poszczególnych połączeń konstrukcyjnych takich elementów konstrukcyjnych jak: krokwi, płatew, belek, kleszczy i jętek. By poszczególne elementy konstrukcyjne połączyć ze sobą należy wykonać prawidłowe złącza ciesielskie zgodnie z rysunkiem i sztuką ciesielską. Każde złącze konstrukcyjne musi być wykonane i spasowane dokładnie bez żadnych luzów, ponieważ ma to wpływ na sztywność i stabilność całej więźby dachowej budynku. Szczelność konstrukcyjną można osiągnąć jedynie wówczas, gdy uprzednio wykreśli się obrysy w naturalnej wielkości na elementach łączonych lub użyje się szablonów, wykonanych w skali 1:1 typowych połączeń i dokona się dokładnego ich wycięcia, obróbki piłowania czy frezowania. Wykonanie poszczególnych połączeń konstrukcyjnych wymaga wykonania takich operacji obróbczych jak: cięcia proste, cięcia ukośne pod kątem, różnego rodzaju frezowania o różnych kształtach i grubościach oraz wiercenia otworów na kołki ciesielskie czy śruby metalowe. Prace te jeszcze niedawno były wykonywane ręcznie, przy pomocy ręcznych narzędzi stolarskich. Dziś cieśla może i powinien mieć na wyposażeniu nowoczesne elektronarzędzia, przy pomocy, których może wykonać wszystkie operacje obróbcze, jakie występują przy wykonywaniu więźby dachowej budynku. Potrzeba stosowania tych elektronarzędzi wynika nie tylko z tego, że skracają one czas pracy wykonywania tych operacji, ale obniżają koszty wykonania oraz umożliwiają ich dobre wykonanie, co gwarantuje większą stabilność więźby dachowej w czasie jej użytkowania.

Konstrukcje - Mechanizacja prac ciesielskich na budowie
Fot. 1
Konstrukcje - Mechanizacja prac ciesielskich na budowie
Fot. 2

Ręczna pilarka tarczowa do prac ciesielskich typ CSP 132 ( fot. 2 ) jest elektronarzędziem wielofunkcyjnym. Wykonuje takie operacje technologiczne jak: piłowanie , frezowanie i struganie. Szczególnie w pracach ciesielskich na budowie, wykonuje takie operacje jak: cięcie belek i kantówek po podwójnym skosie, rozcinanie belek, przewężanie kantówek i krokwi, wykonywanie czopów w belkach oraz ciecie krokwi koszowych i narożnych. Posiada ona silnik elektryczny o mocy 2300 Wat i obroty 2200 na minutę. Poza tym jej elektronika zapewnia regulowany łagodny rozbieg wału obróbczego, regulowaną prędkość obrotową biegu jałowego, stałą liczbę obrotów pod obciążeniem oraz reagujące na temperaturę i pobór mocy zabezpieczenia przed przeciążeniem silnika. Konstrukcja pilarki umożliwia przyłączyć urządzenie do odsysania wiórów i pyłów, co zapewnia dobrą widoczność obrabianego przedmiotu. Parametry pilarki to głębokość piłowania przy 90 stopniach 132 mm, a przy nachyleniu 45 stopni 90 mm. Parametry te są wystarczające do przecięcia na długość belki czy krokwi. Pilarkę można również bez trudu przekształcić, wyposażając ją w dodatkowe oprzyrządowania ( fot. 3 ) tj. w frezarkę do wykonywania różnego rodzaju zaciosów i wycięć ( fot. 3a ). Wielkość tych zaciosów sięga średnicy do 160 mm, szerokości 80 mm i głębokości 38 mm przy nachyleniu 45 stopni. Są to optymalne parametry frezowania i dlatego gwarantują one szerokie zastosowanie tego urządzenia w pracach ciesielskich. Cenną zaletą pilarki jest jej wyposażenie w urządzenie do strugania i wręgowania ( fot. 3b ), które składa się z dwuczęściowego kołpaka ochronnego, osłony wahadłowej i aluminiowej głowicy strugarskiej o średnicy 250 mm. Parametry obróbcze wręgowania i skrawania na grubość wynoszą: głębokość strugania 80 mm, a szerokość 50 mm Pilarka posiada wiele zalet jak: wysoką sprawność obróbczą i zapewnia bezpieczeństwo w czasie pracy, co jest również nie bez znaczenia.

Konstrukcje - Mechanizacja prac ciesielskich na budowie
Fot. 3
Konstrukcje - Mechanizacja prac ciesielskich na budowie
Fot. 3a
Konstrukcje - Mechanizacja prac ciesielskich na budowie
Fot. 3b

Urządzeniem bardzo cennym w pracach ciesielskich jest również szlifierka „Rustofix” (fot. 4 ). Jest to elektronarzędzie przeznaczone do szlifowania i wygładzania powierzchni belek, krokwi i wykładzin na sufitach i ścianach. Szczególnie nadaje się do przygotowania drewna pod wykończenie rustykalne. Szlifierka posiada silnik elektryczny o mocy 1500 Wat i osiąga obroty 500-2650 i można ją również podłączyć do przyłącza do odsysania pyłu drzewnego. Szlifierka posiada również regulowaną prędkość obrotową, co umożliwia ustalenie obrotów w zależności od obrabianego drewna , jego gatunku, natomiast rodzaj i jakość struktury szlifowanego drewna osiąga się w zależności od zastosowanej szczotki ( LD-85 z drutu stalowego, KB-80 z tworzywa sztucznego z zatopionym ziarnem ściernym i BG-85 z włosia sizalowego ) oraz liczby jej obrotów. Dotychczasowe doświadczenia z korzystania szlifierki utwierdzają w przekonaniu, że dzięki jej parametrom technicznym szlifowane drewno osiąga najwyższe efekty jakościowe i estetyczne. Płaszczyzna drewna wyszlifowana szlifierką nie tylko wykańcza ostatecznie drewno, ale doskonale przygotowuje je do impregnacji, ponieważ otwiera pory drewna i pozwala na głębsze wnikanie środków chemicznych, dając możliwość skuteczniejszego uodpornienia drewna na owady drewna i niszczące grzyby.

W pracach dotyczących połączenia drewna na gwoździe, powinna być stosowana gwoździarka pneumatyczna ( fot. 5 ). Szczególnie dotyczy to takich prac jak łączenie krokwi z jętką na dotyk z dwustronnymi nakładkami, przy oparciu krokwi na płatwie za pomocą siodełka i łączeniu krokwi w kalenicy z nakładkami. Poza tym przy łączeniu poszycia dachowego ( deskowego ) do łat dachowych. Mechaniczne wbijanie gwoździ w drewno przy pomocy pneumatycznych gwoździarek, powoduje minimalne zniszczenie tkanek drewna i zwiększa ich wytrzymałość na wyrwanie. Poza tym zmniejsza się w poważnym stopniu wysiłek dekarza oraz poprawia się dokładność wykonania tej operacji technologicznej, co nie jest bez znaczenia.

Konstrukcje - Mechanizacja prac ciesielskich na budowie
Fot. 4
Konstrukcje - Mechanizacja prac ciesielskich na budowie
Fot. 5

Zastosowanie przedstawionych elektronarzędzi w pracach ciesielskich na budowie, szczególnie w wykonawstwie więźby dachowej, daje duże możliwości zmechanizowania tych uciążliwych prac ręcznych oraz wykonania ich dokładniej i zmniejsza wysiłek ludzki oraz koszty wykonania. Dlatego wszędzie jeszcze tam, gdzie z wielu względów nie stosuje się tych narzędzi, należy wreszcie sięgnąć do tych nowości technicznych, jakie stawia do dyspozycji dzisiejszy postęp techniczny i nauka w technologiach budowania domów.

INŻ. ZBIGNIEW GĘSIŃSKI
Foto. Autora i firmy „Protool”i „Festool”

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt