Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Poradnik
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Pierwsze takie wytyczne

„Technika zamocowań. Wytyczne doboru łączników do montażu stalowych blach profilowanych dachów i ścian”, wyd. Stowarzyszenie DAFA, Zielona Góra 2008.

„Budownictwo w Polsce do lat 90-tych zostało zdominowane przez hale przemysłowe oraz budynki administracyjno-usługowe o konstrukcji szkieletowej z lekką metalową obudową ścian i dachów. Odpowiadając na takie zapotrzebowanie rynku, przemysł materiałów i wyrobów budowlanych oferuje obecnie bogaty asortyment produktów pokryciowych i osłonowych (krajowych i importowanych). Poprawnie wykonana lekka obudowa powinna rozpoczynać się od dokładnie przemyślanego projektu wykonawczego, odpowiadającego wymogom inwestora i uwzględniającego najnowsze osiągnięcia wiedzy technicznej oraz obowiązujące normy i przepisy.  Montaż prefabrykowanych elementów lekkiej obudowy powinien być wykonany sumiennie, aby  zostały wykorzystane wszystkie zalety przemysłowo wykonanych blach fałdowych oraz płyt warstwowych przy jednoczesnym użyciu odpowiednich materiałów złącznych i uszczelniających. - pisze dr Pawłeł Fischer w przemowie do publikacji „Technika zamocowań. Wytyczne doboru łączników do montażu stalowych blach profilowanych dachów i ścian”.

Poradnik - Pierwsze takie wytyczne
Broszura „Wytyczne doboru łączników do montażu stalowych blach profilowych dachów i ścian” to tegoroczna nowość na rynku polskim, wydana przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA, we współpracy z wiodącymi na rynku producentami elementów mocujących EJOT TM, ESSVE, KOELNER i SFS intec. Stowarzyszenie za jeden ze swych celów obrało podniesienie jakości wykonywanych lekkich obudów budynków poprzez określenie standardów wykonania. To opracowanie rozpoczyna cykl publikacji, mających na celu określenie minimalnych wymagań dotyczących zastosowania łączników.

Pierwsze z cyklu opracowanie poświęcono standardom, jakie powinny spełniać elementy złączne stosowane do montażu lekkich obudów z blach fałdowych. Zawarte tu wytyczne służą pomocą w doborze łączników dla konkretnych zastosowań., jednak nie wskazując na konkretną markę. Autorzy ograniczyli się do określenia standardów dla łączników w poszczególnych zastosowaniach, które powinny zapewnić prawidłową pracę opierzenia. Standardy te zostały uzgodnione wspólnie przez doradców technicznych, producentów i wykonawców. „Wytyczne…” nie są zatem poradnikiem projektowym ani katalogiem producentów czy dystrybutorów, lecz obiektywną pomocą dla osób zajmujących się projektowaniem obudów z blach, ich montażem czy odbiorami. Taka formuła opracowania pozwoli np. na umieszczanie zawartych w nim wymagań w opisach projektów, gdzie autor nie chce lub nie może podać nazwy handlowej wyrobu.

Publikacja nie określa wymagań dotyczących nietypowych rozwiązań, w tym również dla łączników produkowanych tylko przez pojedyncze firmy. W tych przypadkach należy odnieść się do wymagań określonych w normach, aprobatach technicznych lub innych dokumentach.
Kolejne publikacje poświęcone będą zastosowaniu łączników do mocowania hydroizolacji w dachach płaskich oraz mocowania płyt warstwowych.

DAFA opracowała również kilka tłumaczeń wytycznych niemieckiego Stowarzyszenia ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym IFBS.

IFBS, istniejąca od 1966r., wydała liczne publikacje z zakresu produkcji, projektowania, montażu, konserwacji i użytkowania lekkich metalowych obudów ścian i dachów. Jej wytyczne znane są powszechnie na zachodzie Europy, a w Niemczech służą nawet do rozstrzygania sporów między stronami, powstałych w trakcie inwestycji .
Jak podkreśla dr Fischer, standardy pozwalają wszystkim uczestnikom procesu budowlanego: inwestorowi, projektantowi, wykonawcy, inspektorowi nadzoru oraz na końcu użytkownikowi na operowanie tymi samymi określeniami i parametrami. Umożliwia to jednoznaczne definiowanie  właściwości zamawianych obudów dla obiektów budowlanych. Stowarzyszenie DAFA wraz grupą wiodących firm produkujących i dystrybuujących materiały budowlane: ARCELOR-CONSTRUCTION, FLORPROFILE, PRUSZYŃSKI, ROCKWOOL, RUUKKI, SYSTEMY BUDOWLANE, THYSSEN podjęło się przetłumaczenia i rozpowszechnienia niemieckich standardów określonych w tych wytycznych. Opracowania źródłowe odwołują się do norm i przepisów niemieckich,  odbiegających często od norm i przepisów polskich (a tym samym nie mogą być bezpośrednio wykorzystane w Polsce), jednakże dotyczą obecnie tych samych materiałów oraz podobnych rozwiązań konstrukcyjnych. Zastosowana terminologia polska odpowiada sformułowaniom powszechnie stosowanym w literaturze, katalogach producentów oraz w projektach i na budowach. 

Opracowanie „Stalowe blachy trapezowe jako konstrukcja nośna dachów płaskich”, DAFA ID 1.01. odnosząc się do niemieckiej normy DIN 18807 definiuje pojęcia, opisuje właściwości jakim powinny odpowiadać blachy fałdowe zastosowane do wykonania konstrukcji nośnych dachów płaskich izolowanych. Publikacja ta opisuje proces produkcji blach fałdowych, sposób ich wymiarowania oraz wskazuje rozwiązania konstrukcyjne przykładowych detali dachów nośnych, a także odnosi się do zagadnień związanych z montażem blach fałdowych.

Z kolei np. „Podręcznik oceny jakości wykonania lekkich metalowych obudów” DAFA ID 1.05. pozwala na zapoznanie się ze sposobami określenia granicznych warunków jakim powinna odpowiadać obudowa i elementy użyte do jej wykonania. Podręcznik składa się z dwóch części, dotyczącej jakości dostawy elementów oraz zajmującej się jakością lekkiej obudowy po montażu. Rozdziały dotyczące tolerancji wymiarowych elementów lekkiej obudowy opisują wartości graniczne w sposób podobny do polskich aprobat technicznych dotyczących blach fałdowych i płyt warstwowych. Poruszane są też w części I zagadnienia bardzo rzadko poruszane w literaturze w Polsce, a związane z przemysłową produkcja elementów obudów, m.in.: różnice kolorystyczne, wgłębienia, uszkodzenia spowodowane korozją i ich naprawa.  W II części zamieszczono np. dane dotyczące tolerancji budowli według niemieckich przepisów, które w połączeniu z wartościami odnoszącymi się do elementów lekkiej obudowy, określają możliwe odchyłki obudowy po montażu. W Polsce mamy inne unormowania, lecz podobne problemy z określeniem dopuszczalnych odchyłek wykonanych obudów. Podręcznik ten może stać się w przyszłości podstawą opracowania odpowiednich wytycznych odbioru lekkich obudów, opartych na obowiązujących w Polsce przepisach.

Publikacje DAFA są opracowaniami kierowanymi m.in. do inżynierów i techników, zajmujących się produkcją, montażem oraz odbiorem i eksploatacją lekkich obudów ścian i dachów.

Oprac. js.
Źródło: Dr Paweł Fischer, Przedmowa do „Technika zamocowań. Wytyczne doboru łączników do montażu stalowych blach profilowanych dachów i ścian”, wyd. Stowarzyszenie DAFA, Zielona Góra 2008.

Wytycznych IFBS w tłumaczeniu opracowanym przez DAFA::

  • DAFA ID 1.01. Stalowe blachy trapezowe jako konstrukcja nośna dachów płaskich
  • DAFA ID 1.05.  Podręcznik oceny jakości dostawy
  • DAFA ID 1.03. Wytyczne z zakresu projektowania i wykonania dwupowłokowych, ocieplanych, niewentylowanych dachów metalowych.
  • DAFA ID 4.02. Fizyka budowli - Szczelność w lekkim budownictwie stalowym.
  • DAFA ID 5.04. Otwory w dachach z blach fałdowych.
  • DAFA ID 4.06.  Izolacja akustyczna w lekkim budownictwie stalowym.

WARSTWY – DACHY i ŚCIANY 1/2008

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt