Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Dylematy
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Super dach na wiele lat

Dylematy - Super dach na wiele lat
Spadzisty czy płaski? Nowoczesny czy tradycyjny? Pokryty dachówką czy może innym materiałem? Przed takimi dylematami staje coraz więcej osób, które decydują się na budową swojego domu lub remont od dawna nie modernizowanego dachu. Dach jest jednym z najważniejszych, ale i najtrudniejszych do zbudowania elementów domu. O jego kształcie i materiałach z których zostanie wykonany warto pomyśleć już na etapie wybierania projektu domu. Piękny i solidnie wykończony będzie najlepszą ozdobą domu, a dla jego mieszkańców na wiele lat ochroną przed deszczem i zimnem.

Rodzaj materiału, który wybierzemy do pokrycia dachu musi być uwzględniony już na etapie projektowania domu. Ważne, aby konstrukcja i kształt dachu współgrały z wymaganiami technicznymi stawianymi przez różne rodzaje pokryć dachowych - ważny jest kąt nachylenia, konstrukcja i kształt więźby dachowej.
Na rynku jest ogromny wybór pokryć dachowych - od papy i płyt bitumicznych poczynając przez blachę, na niezwykle popularnej dachówce kończąc. W zależności od rodzaju użytego do produkcji materiału możemy wybierać wśród cementowych (np. Braas) i ceramicznych (np. RuppCeramika). Jedne i drugie charakteryzują się nie tylko wysoką jakością i trwałością, ale również są produkowane w tak wielu kształtach i kolorach, że bez trudu można wybrać dach w wymarzonym stylu. 

Dylematy - Super dach na wiele lat
Dlaczego dachówka?
Solidnie wykonany i piękny dach  to dobra inwestycja na wiele lat. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na pokrycie wykonane z dachówek lub na wymianę położonej przed laty blachy lub eternitu. Wiele osób wybiera blachodachówkę ze względu na jej lekkość. - To fakt, blacha jest lżejsza od dachówek - przyznaje Marek Podeszwa, ekspert Braas - Jednak pokrycie dachu w obliczeniach więźby stanowi niewielką część. Ważna jest również izolacja, ciężar własny więźby, wykończenia dachu, a także warunki atmosferyczne - wiatr, śnieg i deszcz. Obciążenie tymi ostatnimi zależy od strefy wiatrowej i śniegowej, im wyższa strefa tym większe obciążenie. W efekcie różnice te są niewielkie i wynoszą w przekroju krokwi około kilkunastu procent. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nieco większy ciężar pokrycia dachówkowego jest gwarancją większej odporności dachu na przykład w trakcie silnego wiatru. 

Dachówki można zastosować na niemalże każdym dachu spadzistym. Najlepiej jeśli dach ma od 30 do 45 stopni. Zakres stosowania dachówek jest jednak o wiele szerszy i - przy spełnieniu pewnych technicznych warunków (dodatkowego mocowania powyżej 65 stopni i dodatkowego zabezpieczenia połaci poniżej 22 stopni) - dopuszcza się stosowanie dachówek w dachach o nachyleniu nawet od 10 do 90 stopni. - Projekty domów, a co za tym idzie dachy mają coraz bardziej skomplikowane formy - dachówki, dzięki swojemu małemu formatowi świetnie dopasowują się do wymyślnych struktur, okien, lukarn, itp.
Profesjonalni i dokładni fachowcy to ekipa na wagę złota. W czasach, gdy dekarze mają wiele zleceń, znalezienie tych, którzy po mistrzowsku zbudują nasz dach może zająć trochę czasu, ale nie warto go żałować. Zwróćmy uwagę na to, czy dekarze znają produkty z których będą wykonywać dach. Braas i RuppCeramika patronują szkołom przygotowującym młodych ludzi do wykonywania zawodu dekarza. Uczniowie mogą liczyć nie tylko na wsparcie merytoryczne ekspertów, ale również pracują na wszystkich produktach obu marek.    

Dylematy - Super dach na wiele lat
Szaleństwo form i kształtów
Producenci oferują tak wiele kształtów i kolorów dachówek, że na wybranie tego jedynego modelu, od którego będzie zależeć wygląd naszego dachu warto nie  żałować czasu. Odpowiedni wybór pozwoli nam zapewnić wymarzony wygląd dachu: na przykład wybierając, płaską, dachówkę Tegalit (Braas) możemy osiągnąć indywidualny podkreślający nowoczesność styl, jeśli zaś zdecydujemy się na przykład na Rubin (RuppCeramika) nasz dach będzie wyróżniał się klasyczną elegancją.
Na rynku jest również ogromny wybór różnego rodzaju dachówek wykończeniowych. - Zarówno Braas, jak i RuppCeramika oferują kompletne systemy dachowe, w tym różnorodne dachówki kształtowe, między innymi dachówki wentylacyjne, szczytowe, gąsiory oraz w przypadku dachówek Braas również  mansardowe, kątowe do układania na załamaniach połaci, a także przeciwśnieżne i połówkowe. Dachówki kształtowe i akcesoria pozwalają na estetyczne wykończenie dachu - mówi Marek Podeszwa. Niestety w przypadku innych pokryć dachowych tak dużego wyboru pozwalającego na wykończenie wszelkich możliwych elementów dachu nie ma, co może być istotną przeszkodą w pracach wykończeniowych i warto o tym pamiętać już na etapie planowania inwestycji.

Na śnieg, deszcz i wiatr
Pokrycie dachówkowe zapewnia bardzo dobrą wentylację dachu - jest to niezwykle ważne, bo w każdym domu codziennie wytwarza się pewną ilość pary wodnej. Może ona gromadzić się w chłodniejszych warstwach dachu i powodować zawilgocenia, przez co dach nie spełnia jednej ze swoich podstawowych funkcji - ochrony domu przed zimnem Tylko jej odprowadzenie do atmosfery gwarantuje właściwe zachowanie właściwości termoizolacyjnych dachu. Warto zatem pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu dachu przed zawilgoceniem ? Braas i RuppCeramika produkują folie i membrany (np. Divoroll) oraz  specjalne dachówki wentylacyjne, a także dodatkowe akcesoria stosowane w okapie i kalenicy umożliwiające swobodny przepływ powietrza.

Dylematy - Super dach na wiele lat
Polski klimat to ciągła zmienność - cztery pory roku, wahania temperatury, słońce, śnieg, deszcz i mrozy. Dach musi to wszystko wytrzymać i chronić dom przez długie lata. Pokryciami, które mają najlepsze właściwości zabezpieczające przed niepogodą są dachówki cementowe (Braas) i ceramiczne (RuppCeramika). Ich prawidłowe zamontowanie daje gwarancję bardzo skutecznego zabezpieczenia przed zjawiskami atmosferycznymi. Dachówki są wielokrotnie mniej podatne na zerwanie w czasie dużych wichur niż lżejsze pokrycia. Sprawdzone parametry techniczne dachówek Braas i RuppCeramika w zakładowych laboratoriach powoduje, że są one zgodne z zaleceniami norm. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mieszkając w domu pokrytym dachówkami w czasie deszczu słyszymy tylko jego przyjemny szum, a nie efekt dudnienia kropli o blachę.      

Dachówki to nie wszystko
Koszty wykonania dachu to nie tylko dachówka, dlatego błędem byłoby kalkulowanie jego ceny na podstawie kosztów jednego metra kwadratowego dachówki. Niezbędne jest również uwzględnienie dodatkowych elementów pokrycia dachu, akcesoriów dachowych i wykonania trudniejszych detali jak np. wole oko. Po podsumowaniu może się okazać, że pozornie tańsze materiały (papa, blacha) wymagają droższej obróbki - na przykład pełnego deskowania lub dużej ilości wkrętów do mocowania. Dachówki Braas i RuppCeramika montuje się na łatach, mocując do konstrukcji odpowiednią obliczoną przez projektanta ilością klamer. Poza tym marki te oferują pełne systemy dachowe, a w swojej ofercie mają szereg akcesoriów dachowych niezbędnych do zbudowania dachu idealnego: między innymi wysoko paroprzepuszczalne folie wstępnego krycia, uszczelnienia, mocowania, systemy rynnowe. - Elementy systemów dachowych obu marek są do siebie idealnie dopasowane, co szczególnie istotne jest przy wykańczaniu najtrudniejszych elementów dachu - tłumaczy Marek Podeszwa. - Nie należy oczywiście zapominać, że kosze, okapy, kalenice, czy połączenia pokrycia z kominami wymagają regularnych przeglądów - dodaje. Dachówki cementowe Braas objęte sagwarancja przez 30 lat, natomiast ceramiczne RuppCeramika przez 20 lat.

Zdjęcie  z archiwum firmy Monier S.A. - producenta dachówki Braas i RuppCeramika.

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt