Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Orkany niestraszne dachom

Wymiana dachu po wiosennej nawałnicy, bądź wykonanie kosztownych napraw jest dla właścicieli domów, czy zarządców obiektów dużym wyzwaniem. Zmagania finansowe, walka z czasem, bywają przytłaczające w obliczu rozmów z inspektorami bezpieczeństwa, producentami oraz firmami ubezpieczeniowymi. Gdzie szukać wytycznych w oparciu o polskie przepisy i kiedy możemy mieć pewność, że nasz dach nie tylko będzie nas chronił przed deszczem, ale jednocześnie wytrzyma nawałnicę i silne wiatry, których wraz ze zmianami klimatycznymi jest coraz więcej?

 - Orkany niestraszne dachom
Obróbka komina. Fot. Blachotrapez
Szacunkowe dane Państwowej Straży Pożarnej o zniszczeniach po nawałnicach, trwających w Polsce w II poł. lata 2017 roku, mówią o uszkodzeniu lub zerwaniu dachu z prawie 4 tys. budynków. Z tego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. Te liczby odzwierciedlają skalę zmagań z odbudowaniem zniszczonego pokrycia na skutek działań pogodowych tj. porywistego wiatru, huraganu, ognia oraz intensywnych nawałnic.

Solidny dach, wytrzyma silne napory wiatru

Wyobraźmy sobie sytuację idealną, kiedy klient może dokładnie i zbiorczo w jednym miejscu (np. na dedykowanej stronie www) przejrzeć specyfikację zastosowanego produktu, opinie inspektorów, wytyczne do realizacji dachu i przeciwskazania. Tym samym wprowadza kolejne zalecenia przy montażu i jednocześnie działa profilaktycznie na wypadek zdarzeń niepożądanych. Jeśli jednak dojdzie do usterki w wyniku działań klimatycznych, to na podstawie dokumentów może sprawdzić, gdzie został popełniony błąd i zwrócić się o pomoc do wykonawcy lub uzyskać dodatkową konsultację u producenta. Wspomniany model sprawdza się za oceanem, jeszcze nie w Polsce. U nas obecnie nie ma jednego dobrze wypracowanego systemu, łączącego instytucje ubezpieczeniowe i kontrolne z producentami, które stworzyłyby wspólne narzędzie. Byłby nim zbiór informacji „koniecznych” do zrozumienia stopnia uszkodzenia dachu i działań zapobiegawczych na przyszłość.

- Dach jest tzw. pierwszą linią obrony domu, a wytrzymałe pokrycie jest niezbędne dla integralności całej konstrukcji. Dlatego proces analizowania przyczyn uszkodzeń dachów w wyniku działań atmosferycznych, powinien odbywać się w sposób swobodny. Zarazem dający duże pole manewru wszystkim zaangażowanym podmiotom. Jako producent mamy bardzo dobry przegląd tego co powinniśmy ulepszyć, rozwinąć albo wyeliminować. Również w oparciu o opinie wykonawców posiadamy dopracowane wewnętrzne procedury, dokładne instrukcje zastosowań naszych produktów. Jednak zebrane w jednym miejscu i nanoszone okresowo uaktualnienia komponentów, specyfikacji technicznej, zaleceń czy norm – poszerzyłyby świadomość rozumienia skali działań realizacyjnych. Klient miałby całościowy zbiór najlepszych praktyk i wskazówek od różnych specjalistów – mówi Kazimierz Miśkowiec, kierownik działu reklamacji w Blachotrapez.
 - Orkany niestraszne dachom
Dach pokryty gontem blaszanym JANOSIK. Fot. Blachotrapez

Wytyczne dekarskie to podstawa przy budowie dachu

W Polsce dachy kryje się w oparciu o wytyczne bądź zalecenia wydawane w publikacjach odpowiednich stowarzyszeń branżowych. Są to np. tzw. „Wytyczne Dekarskie” budowane na zasadach IFD – Międzynarodowej Federacji Dekarzy. Stanowią wspólny punkt odniesienia dla inwestorów, projektantów oraz wykonawców i kompleksowo obejmują problematykę wskazanych zagadnień. Ich celem jest zaprezentowanie ogólnie obowiązujących zasad, wymagań oraz parametrów dla materiałów wykorzystywanych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów.

W myśl obowiązujących standardów wykonawca ma tylko dwa konieczne warunki do spełnienia: praktyczny i estetyczny. Pierwszy oznacza zapewnienie pełnej szczelności, drugi - ładnego wyglądu, wpisującego się w aktualne trendy designu i dopasowanego do sąsiadującej architektury. Co więcej, nie jest zobowiązany obligatoryjnie do przestrzegania wytycznych. Ma swobodę wykonania, a dach powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego warto poradzić się wykwalifikowanego specjalisty i zadbać o odpowiedni sposób zamontowania pokrycia, kierując się wykonawstwem zgodnym ze sztuką dekarską. Marcin Dyda, kierownik działu szkoleń w Blachotrapez na co dzień radzi dekarzom jak wykonać prawidłowe zabezpieczenie przed wiatrem: - Szczególną precyzję należy zachować w miejscach gdzie siła działania wiatru jest wzmożona: szczyty dachu, brzegi, kosze oraz okolice okien połaciowych i kominów. Koniecznością jest właściwe umocowanie mechaniczne przez pokrycie, do łat konstrukcyjnych. Na grzbietach, kalenicy czy wiatrownicach można wykorzystać gotowe akcesoria dostępne w różnych kształtach, kolorach, rozmiarach i powłokach. Decydując się na lekki rodzaj pokrycia dachowego np. blachodachówkę, zadbajmy o dodatkowe mocowania oraz odpowiednie połączenie murłaty ze ścianą zewnętrzną. Pamiętajmy o tym, że blachodachówka jest pokryciem lekkim i bardziej narażonym na poderwanie siłą ssącą. Z kolei decydując się na ciężkie pokrycie, wskazane przy dachach o dużym nachyleniu, należy wykonać solidniejszą konstrukcję więźby dachowej.
 - Orkany niestraszne dachom
Prawidłowo wykonany kosz dachowy. Fot. Blachotrapez

Warto poszukać dobrego dekarza

W chwili obecnej, można mówić o zalążkach niezależnego systemu zbiorczych opinii fachowców dot. precyzyjnego wykonania dachów w Polsce. Jednak warto zastanowić się nad tym, jak skutecznie egzekwować wytyczne dekarskie już na etapie wykonawczym. Wówczas zmniejszylibyśmy skalę przykrych statystyk, podnieśli jakość rzemieślniczą wykonywanego zawodu i gwarancję bezpieczeństwa dla inwestorów. W momencie wyboru wykonawcy warto skorzystać z usług specjalisty, który ma odpowiednie wykształcenie, wiedzę, doświadczenie i np. polecają go znajomi. Najlepiej jeśli jest to fachowiec „autoryzowany” przez producenta naszej blachodachówki. Takie osoby są na bieżąco szkolone przez producentów i gwarantują najlepszą jakość wykonania. Korzystanie z usług tzw. internetowych specjalistów, o których nic nie wiemy, bo znamy ich tylko z rankingu wirtualnych opinii, może być ryzykowne. Oczywiście mogą zaoferować tańsze usługi, ale w dłuższej perspektywie koszty związane z późniejszą naprawą źle wykonanego dachu, przekroczą wielokrotnie to, co udało nam się pierwotnie zaoszczędzić.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt