Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Okno w dachu
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.

Okno w dachu - Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?
Fot. OKPOL
Okno w dachu - Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?
Fot. OKPOL
Zarówno okna stałe, jak i uchylne są szczelne, ciepłe (nieotwierane mają odrobinę lepsze parametry) i bezpieczne - montuje się w nich wzmacniane szyby, trudne do uszkodzenia mechanicznego i sforsowania przez włamywaczy. Te o stałej konstrukcji, nieotwierane najlepiej sprawdzają się tam, gdzie potrzebujemy światła dziennego, a niekoniecznie wentylacji – nad korytarzami czy klatkami schodowymi.
Jest też wyraźna różnica pomiędzy cenami okien nieotwieranych i uchylnych. Model nieotwierany OKPOL PGX A1 jest tańszy niż PGC A1, czyli wersja z otwieranym skrzydłem.

Do tzw. mokrych pomieszczeń

Kuchnie, łazienki, pralnie czy suszarnie nazywane są pomieszczeniami mokrymi, gdyż podczas gotowania, kąpieli czy prania wytwarza się w nich mnóstwo pary wodnej. Możemy ją zaobserwować na przykład, gdy zetknie się z chłodną powierzchnią szyb i w tym miejscu się wykropli. Jeśli w pomieszczeniu jest skuteczna wentylacja, to odprowadza parę wodną na zewnątrz, ale gdy działa słabo, wnętrze jest narażone na zawilgocenie, a nawet zagrzybienie.
Jeśli nie mamy w domu wentylacji mechanicznej, powinniśmy wybrać okna dachowe uchylne, które pozwalają skutecznie usuwać parę. Okna przeznaczone do takich pomieszczeń są wykonane z PVC, więc nie wymagają konserwacji, co jest ich dodatkową zaletą. https://www.okpol.pl/produkt/pgc-a1/
Okno w dachu - Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?
Fot. OKPOL

Okna w pokojach

Zastosowanie uchylnych okien do dachów płaskich nie ogranicza się tylko do pomieszczeń wilgotnych. W pokojach dziecięcych czy sypialniach mogą mieć zarówno podstawową funkcję - doświetlenie, jak i umożliwiać wietrzenie pokoi. A w pokoju dziecka otwierane okno, do którego maluch nie ma dostępu to rzecz bardzo przydatna.
Warto jednak pamiętać, że latem przez okna dachowe do wnętrz dostaje się nie tylko światło, ale i promienie słoneczne. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć je roletami. Takie akcesoria, dopasowane do konkretnych okien, oferują producenci stolarki. Na przykład firma OKPOL ma w ofercie nie tylko osłony na okna, ale i inne rozwiązania – okno PGX A1 LED ma zamontowaną w ramie taśmę LED, pozwalającą tworzyć efekty świetlne (sterowanie oświetleniem za pomocą pilota). Z kolei model PGX A4 ma pakiet szybowy zwany szybą mrożoną lub inteligentną – w zależności od naszych potrzeb może być przezroczysta lub nieprzezierna.

Okna bezpiecznie otwarte

Okna do dachów płaskich montuje się na dużej wysokości, zwykle ponad 2 metry nad podłogą. Ręczna obsługa byłaby bardzo trudna, dlatego producenci montują w nich elektryczne napędy sterowane pilotem. Uzupełnieniem jest czujnik deszczu, który automatycznie zamyka okna, gdy zaczynają się opady.
Okno w dachu - Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?
Fot. OKPOL
Okno w dachu - Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?
Fot. OKPOL

Więcej informacji na: https://www.okpol.pl/poradnik/

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt