Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Jakich oznaczeń szukać na oknach dachowych

Chcąc mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości okna, powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenia na produkcie. Tabliczka znamionowa to wbrew pozorom ważny element firmowego okna dachowego, na niej bowiem znajdziemy potrzebne oznaczenia.

 - Jakich oznaczeń szukać na oknach dachowych
Fot. Velux

Europejski znak CE

Jednym z bardzo ważnych oznaczeń jest europejski znak CE – to podstawa do legalnego wprowadzenia produktu do obrotu, m.in. na polski rynek. Skrót CE pochodzi od francuskich słów Conformité Européenne, co oznacza zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Produkt z tym oznakowaniem musi spełniać wymagania norm, które go dotyczą, a producent musi zadeklarować zgodność z tymi normami. Obowiązek oznaczenia CE wyrobów budowlanych istnieje na terenie Unii Europejskiej. Produkty firmy VELUX , czyli okna dachowe, systemy do dachów płaskich, okna oddymiające, zewnętrzne rolety i markizy posiadają oznaczenie CE.

Warto wiedzieć, że na różnego rodzaju produktach zdarza się nieoryginalny znak, bardzo podobny do znaku CE, ale oznacza coś zupełnie innego. Podobny do europejskiego znaku, znak CE ma litery bliżej siebie, nie tworzą one nachodzących na siebie równo okręgów, a pozioma kreska w literze E jest nieco krótsza. Ten symbol oznacza China Export, czyli produkt pochodzący z Chin i z europejskimi wymaganiami bezpieczeństwa nie mający nic wspólnego.
 - Jakich oznaczeń szukać na oknach dachowych
Tabliczka znamionowa na oknach firmy VELUX POLSKA

Tabliczka znamionowa

Tabliczka znamionowa na oknach firmy VELUX POLSKA znajduje się na górnej części skrzydła (to niewielka metalowa tabliczka). Jest ona o tyle istotna, że nie tylko potwierdza posiadanie przez produkt oznaczenia CE, ale także opisuje, jaki model okna mamy zamontowany. Na tej podstawie możemy w razie potrzeby dokupić dowolny element składowy okna. Sprawdźmy ten numer także w sytuacji, gdy chcemy się skontaktować z biurem obsługi klienta czy z serwisem okien – podanie symbolu modelu, na przykład GGL MK08, ułatwi dalsze działania. Tabliczka znamionowa określa również datę produkcji okna. To jest z kolei ważne, gdy nie posiadamy dowodu zakupu okna dachowego, który zwykle określa datę rozpoczęcia okresu gwarancji. Przy barku tego dokumentu, za datę rozpoczęcia gwarancji przyjmuje się datę wyprodukowania okna.

Certyfikacja okien VELUX jest dostępna na stronie:
http://www.velux.pl/dla-klienta/oznaczenie-ce

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt