Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Rodzaje dachów na dom

To, jaki dach na dom wybieramy, zależy nie tylko od indywidualnych upodobań czy stylu architektonicznego projektu domu, ale także od ustalonych dla danego regionu warunków zabudowy, dominującego w danym miejscu klimatu, zakładanego stopnia energooszczędności domu oraz oczywiście od budżetu inwestycji. Wybór rodzaju dachu decyduje o walorach estetycznych i funkcjonalnych, wyznaczając między innymi możliwość użytkowego wykorzystania poddasza oraz sposób jego aranżacji.

Dach na dom jednorodzinny wybiera się obecnie spośród dwóch głównych rodzajów dachów – płaskich i spadzistych. W ramach tej drugiej grup jest kilka wariantów dachów, które można brać pod uwagę w tego typu budownictwie.

DACHY PŁASKIE

Mimo że warunki zabudowy dla domów jednorodzinnych w Polsce zazwyczaj nakazują budowę domu z dachem spadzistym, zdarzają się sytuacje, w których istnieje możliwość zastosowania dachu płaskiego – jednej z najtańszych i najprostszych konstrukcji, charakterystycznych na przykład dla architektury śródziemnomorskiej. Ten rodzaj dachu na dom wybiera się w przypadku nowoczesnych projektów, zakładających nie tylko pełną funkcjonalność poddasza, ale i praktyczne wykorzystanie powierzchni dachu, na którym często aranżuje się na przykład taras czy ogród. Płaski dach w zestawieniu z niebanalną elewacją daje bardzo elegancki, minimalistyczny efekt. Pewnym minusem płaskiego zadaszenia w naszych warunkach klimatycznych jest konieczność odśnieżania dachu zimą. Mimo że każdy płaski dach ma kilkuprocentowe nachylenie projektowane dla swobodnego spływania wody deszczowej, nie rozwiązuje to problemu zalegającego na dachu śniegu.
 - Rodzaje dachów na dom
Fot. pexels.com

DACHY SPADZISTE / SKOŚNE

Dachy spadziste to praktycznie nieskończona liczba możliwości zadaszenia domu. Poza kilkoma najważniejszymi typami regularnej konstrukcji takich dachów (jedno-, dwu- i czterospadowe zwane kopertowymi), dodatkowych wariantów finezyjnych, indywidualnych rozwiązań wielospadowych wykorzystujących przeróżne akcesoria i elementy architektoniczne jest tyle, ile pomysłów rodzi się w głowach architektów…. Dachy skośne charakteryzuje nachylenie wahające się zazwyczaj w zakresie 20 do 60 stopni.
  • Dach jednospadowy. To – stosunkowo rzadko – spotykane rozwiązanie składające się (podobnie, jak wszystkie płaskie dachy) z jednej połaci dachowej, która nachylona jest zazwyczaj pod kątem mniej więcej 20 stopni. Takie skośne płaszczyzny dachowe o niewielkim kącie nachylenia (oparte na dwóch przeciwległych ścianach budynku, z których jedna jest wyższa od drugiej) nazywa się dachami pulpitowymi. Bywają one stosowane na przykład w przypadku dużych domów, na które składa się kilka brył z osobnymi dachami na różnych poziomach.
  • Dwuspadowy dach na dom. Najczęściej stosowany dziś w budownictwie jednorodzinnym - przede wszystkim ze względu na prostotę swojej konstrukcji, jej funkcjonalność oraz stosunkowo niewielkie koszty i minimalizowanie strat ciepła w domu. Jeśli dach taki ma dużą rozpiętość i / lub znaczny kąt nachylenia (na przykład 40 stopni), tworzy on bardzo komfortowe warunki użytkowania poddasza. Ponadto dwuspadowy dach idealnie sprawdza się w polskich warunkach pogodowych: wytrzymuje silny wiatr, nie wymaga odśnieżania i gwarantuje swobodne spływanie wody deszczowej. Pozwala również (co stanowi kolejną zaletę tego wariantu zadaszenia) na łatwą rozbudowę domu czy inne modyfikacje w bryle budynku w razie potrzeby. Dwuspadowe dachy uznaje się za rozwiązanie wyjątkowo uniwersalne aranżacyjnie, bo pasujące do projektów domów w różnych stylach. Ciekawą, ale także drogą, odmianą dwuspadowego zadaszenia są, oparte na łuku, dachy kolebkowe (w wariancie symetrycznym lub asymetrycznym), które wyglądają bardzo atrakcyjnie i nowocześnie. Poza walorem estetycznym mają one jeszcze i tę zaletę, że w porównaniu ze zwykłym, prostym, dwuspadowym dachem o takich samych wymiarach, gwarantują nawet kilka razy więcej miejsca na poddaszu, a dzięki swojej zaokrąglonej formie nie stwarzają wcale wrażenia dużych i nie przytłaczają projektu wizualnie.
  • Dach czterospadowy. Konstrukcja tak samo popularna i często wybierana w Polsce, jak dachy dwuspadowe. To cztery dachowe połacie o takim samym (zazwyczaj) kącie nachylenia. Wyróżnia się tu zadaszenie kopertowe (w przypadków domów na planie prostokąta) i namiotowe (kiedy dom zaprojektowany jest na planie kwadratu). Dach czterospadowy stosuje się najczęściej w przypadku domów parterowych.
  • Dach wielospadowy. To skomplikowane i kosztowne rozwiązanie łączące różnej wielkości, trapezowe bądź trójkątne, połacie dachowe.

Jaki dach na dom wybrać?

Warto przypomnieć na koniec kila godnych uwagi zależności, które mogą w znacznym stopniu wpłynąć na ostateczną decyzję o wyborze dachu na dom…
  • Im konstrukcja danego dachu większa i bardziej złożona, tym więcej czasu i środków finansowych pochłania.
  • Nie na każdej więźbie da się położyć dowolny dach (chodzi głównie o wytrzymałość więźby i ciężar samego dachu).
  • Im dach jest bardziej skomplikowany w swojej formie, tym trudniejsze jest jego bezbłędne wykonanie i pokrycie.
  • Dodatkowe elementy architektoniczne zadaszenia (na przykład świetliki dachowe) mogą zmniejszać stopień energooszczędności domu.

A co na dach domu?

Każdy dach, niezależnie od swojego kształtu, musi mieć pokrycie. Jego wybór zależy między innymi od: rodzaju dachu, nośności więźby, stylu elewacji, warunków klimatycznych w miejscu, w którym stoi dom, zacienienia bądź stopnia nasłonecznienia danej lokalizacji, budżetu inwestycji, czasami nawet także warunkami zabudowy, które nakazują pewne wybory w tym zakresie, a wybiera się spośród kilku opcji: od najtańszej, najlżejszej i najłatwiejszej w montażu blachodachówki, poprzez różnego rodzaju gonty, łupki, dachówkę bitumiczną, po tradycyjną dachówkę ceramiczną lub niezwykle trwałą - cementową.

http://oferia.pl/wykonawcy/budowa/dachy-rynny-blacharstwo/Artykuł sponsorowany

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt