Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

OKNA DACHOWE cz. 3. Montaż okien dachowych

Montaż okien dachowych powinien być realizowany przez przeszkolonych w tym zakresie dekarzy. Do najistotniejszych problemów zaliczyć można właściwe wypoziomowanie okna, prawidłowe ułożenie materiału izolacyjnego wokół ościeżnicy, zamontowanie kołnierza paroprzepuszczalnego chroniącego przed wilgocią oraz kołnierza uszczelniającego, odprowadzającego wodę opadową.

 - OKNA DACHOWE cz. 3. Montaż okien dachowych
Fot. 1. Przykładowy montaż okna dachowego
Poniżej przedstawiono podstawowe etapy montażu okien dachowych.

Mocowanie do konstrukcji dachu

Okna dachowe są mocowane za pomocą kątowników montażowych, dostarczanych z zasady łącznie z zestawem okiennym. Przykręca się je wkrętami do łat montażowych lub krokwi, przy czym szerokość okna powinna być o 40 mm do 60 mm mniejsza niż odległość między łatami albo krokwiami.

Mocowanie do łat, które powinny mieć szerokość w granicach 40 mm – 60 mm, umożliwia przesuwanie okna w poziomie w czasie montażu. Pozwala to na lepsze dopasowanie miejsca zamontowania okna do profilu pokrycia dachowego. Przykładowy schemat montażu okna dachowego na łatach przedstawiono na rys. 1.

Mocowanie do krokwi jest zalecane szczególnie przy wymianie starych okien na nowe w dachach już istniejących, a także przy dużych wymiarach gabarytowych. Również w nowych domach, w których przewidziano poddasze użytkowe, rozstaw krokwi najczęściej jest tak dobrany, aby bez problemów można było między nimi zamontować okno. Wstawia się je jednocześnie z układaniem pokrycia dachowego, przed wykończeniem poddasza od wewnątrz oraz ociepleniem. Przykładowy schemat montażu okna dachowego na krokwiach pokazuje rys. 2.

Spotykane są także przypadki, gdy szerokość okna dachowego jest większa od rozstawu między krokwiami. Stosuje się wtedy wymiany w konstrukcji dachu - montaż okna dachowego na wymianie, co schematycznie obrazuje rys. 3. Wprowadzone poziome belki wymianu powinny być usytuowane w odległości od 300 mm do 500 mm w stosunku do dolnej i górnej krawędzi okna dachowego.
 - OKNA DACHOWE cz. 3. Montaż okien dachowych

Łączenie okna z membraną dachową

Przed rozpoczęciem montażu okna, dach powinien być już pokryty paroprzepuszczalną membraną dachową lub inną izolacją wstępnego krycia. Zazwyczaj jest już położona część końcowego pokrycia dachowego bez fragmentu wokół samego okna. W miejscu przewidywanego usytuowania okna nie przybija się łat pod pokrycie dachowe. Jeżeli jednak już zostały założone, to łaty te się wycina. Także wyciąć należy w tym miejscu membranę dachową, pozostawiając zapas umożliwiający wywinięcie jej na łaty. Optymalny montaż okna dachowego występuje w przypadku, gdy jego szerokość jest mniejsza o około 50 mm od rozstawu krokwi.

Poziomowanie okna

W celu wyeliminowania możliwości nieprawidłowego działania okna, należy bardzo dokładnie wypoziomować na łatach jego ościeżnicę. Ułatwia to chwilowe zainstalowanie skrzydła w ościeżnicy i sprawdzenie równoległości szczelin pomiędzy tymi elementami okna. Ewentualne nierówności w zamocowaniu ościeżnicy niweluje się podkładkami pod kątowniki montażowe. Przestrzeń pomiędzy ramą ościeżnicy a łatami ociepla się zazwyczaj ramą izolacyjną wykonaną ze spienionego polietylenu, dopasowaną do rozmiaru okna. Następnie montuje się wokół okna folię przeciwwilgociową, w sposób szczelnie łączący z membraną dachową. Przykładowy montaż pokazano na fot. 1.

Instalowanie kołnierza uszczelniającego

Ostatnim etapem montażu okien dachowych jest założenie kołnierza uszczelniającego, który powinien być dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego i jego wysokości. Kołnierz na dachu pokrytym wysoką dachówką lub blachodachówką należy wyposażyć w specjalny fartuch, dokładnie dopasowujący jego kształt do odpowiednio przyciętych dachówek. Ponadto powinien mieć od góry listwę podpierającą wysokie elementy pokrycia oraz stosowne rynienki odprowadzające wodę opadową.

Po zrealizowaniu czynności izolacyjnych na dachu, należy wykonać montaż elementów wewnętrznych. Zaliczamy do nich ułożenie foli paraizolacyjnej wokół okna, ocieplenie i ukształtowanie wnęki okiennej oraz jej wykończenie płytami gipsowo-kartonowymi.

Zbigniew Czajka

Źródło: Z. Czajka, Okna dachowe [w:] WARSTWY - DACHY I ŚCIANY 3/2016


Przeczytaj również:
OKNA DACHOWE cz. 1. Problematyka wyboru okna dachowego oraz wymagania wynikające z norm i przepisów - w tym najnowsze wymagania cieplne od 2017 roku
OKNA DACHOWE cz. 2. Konstrukcja

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt