OKNA DACHOWE cz.2. Konstrukcja
Przykładowa konstrukcja okna dachowego
Najpopularniejszym oknem dachowym jest okno jednoskrzydłowe przechylne, o poziomej osi obrotu usytuowanej w połowie wysokości okna. Wyrób może być wykonany z profili drewnianych, i wtedy jest wyposażony w osłony z blach aluminiowych, lub z kształtowników metalowych albo tworzywowych. Dostarczany jest w kompletnych zestawach wraz z oszkleniem, okuciami, uszczelkami, nawiewnikami, z zewnętrznym kołnierzem uszczelniającym oraz z niezbędnymi akcesoriami umożliwiającymi montaż okna w konstrukcji dachu.
Okno przechylne firmy Velux: 1. skrzydło, 2 nawiewnik, 3 ościeżnica
Okno dachowe składa się z dwóch podstawowych elementów – ościeżnicy i skrzydła, wykonanych z drewna zazwyczaj
sosnowego klejonego warstwowo, zabezpieczonym środkiem impregnującym oraz bezbarwnym lakierem wodnym.
W konstrukcji okien dachowych stosowane są także kształtowniki aluminiowe i stalowe, w tym z przekładką termiczną (tzw. ciepłe), oraz kształtowniki tworzywowe. Takie rozwiązania są zalecane do pomieszczeń o dużej wilgotności, jak łazienki i kuchnie.
Osłony elementów drewnianych oraz kołnierze uszczelniające są wykonywane z blachy aluminiowej, powlekanej od strony zewnętrznej przeważnie powłokami termoplastycznymi (np. PVDF – polifluorek winylidenu), a od strony wewnętrznej powłokami organicznymi. Dodać należy, że osłony i kołnierze mogą być także wykonane z blachy miedzianej lub tytanowo-cynkowej.
Jako przeszklenie stosowane są co najmniej szyby zespolone jednokomorowe (4+16+4 mm), uszczelnione uszczelkami wykonanymi z kauczuku syntetycznego EPDM. Z kolei uszczelnienie styku przylgi skrzydła z ościeżnicą jest realizowane przy pomocy uszczelek wykonanych z elastomerów termoplastycznych TPE.
Prezentowane okna dachowe są wyposażone w okucia przechylno-cierne, usytuowane w środku rozpiętości skrzydła. Umożliwiają ruch obrotowy skrzydła wokół osi znajdującej się w połowie jego wysokości o kąt od 0° do 180° oraz jego
ustawienie i zablokowanie w dowolnej pozycji uchylania.
Otwieranie, zamykanie i wietrzenie może być wykonywane za pomocą klamki zainstalowanej w dolnej lub górnej części skrzydła.
Okna tego typu są zazwyczaj wyposażone w dwa sposoby wentylacji:
- mikrowentylację, obsługiwaną za pomocą klamki,
- ciągłą wentylację bez zanieczyszczeń przy zamkniętym oknie, realizowaną poprzez nawiewnik z wbudowanym
filtrem.
Przykładowe jednoskrzydłowe dachowe okno przechylne z poziomą osią obrotu, z klamką zainstalowaną w dolnej części skrzydła, oferowane przez firmę Velux, przedstawiono na fotografii obok.
Ciąg dalszy artykułu: OKNA DACHOWE cz. 3. Montaż okien dachowych
inż. Zbigniew Czajka
Fragment artykułu "Okna dachowe" [w:] WARSTWY - DACHY I ŚCIANY 3/2016
Przeczytaj również:
OKNA DACHOWE cz. 1. Problematyka wyboru okna dachowego oraz wymagania wynikające z norm i przepisów - w tym najnowsze wymagania cieplne od 2017 roku
OKNA DACHOWE cz. 3. Montaż okien dachowych
|