Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

OKNA DACHOWE cz.2. Konstrukcja

Przykładowa konstrukcja okna dachowego

Najpopularniejszym oknem dachowym jest okno jednoskrzydłowe przechylne, o poziomej osi obrotu usytuowanej w połowie wysokości okna. Wyrób może być wykonany z profili drewnianych, i wtedy jest wyposażony w osłony z blach aluminiowych, lub z kształtowników metalowych albo tworzywowych. Dostarczany jest w kompletnych zestawach wraz z oszkleniem, okuciami, uszczelkami, nawiewnikami, z zewnętrznym kołnierzem uszczelniającym oraz z niezbędnymi akcesoriami umożliwiającymi montaż okna w konstrukcji dachu.

 - OKNA DACHOWE cz.2. Konstrukcja
Okno przechylne firmy Velux: 1. skrzydło, 2 nawiewnik, 3 ościeżnica
Okno dachowe składa się z dwóch podstawowych elementów – ościeżnicy i skrzydła, wykonanych z drewna zazwyczaj sosnowego klejonego warstwowo, zabezpieczonym środkiem impregnującym oraz bezbarwnym lakierem wodnym.
W konstrukcji okien dachowych stosowane są także kształtowniki aluminiowe i stalowe, w tym z przekładką termiczną (tzw. ciepłe), oraz kształtowniki tworzywowe. Takie rozwiązania są zalecane do pomieszczeń o dużej wilgotności, jak łazienki i kuchnie.

Osłony elementów drewnianych oraz kołnierze uszczelniające są wykonywane z blachy aluminiowej, powlekanej od strony zewnętrznej przeważnie powłokami termoplastycznymi (np. PVDF – polifluorek winylidenu), a od strony wewnętrznej powłokami organicznymi. Dodać należy, że osłony i kołnierze mogą być także wykonane z blachy miedzianej lub tytanowo-cynkowej.

Jako przeszklenie stosowane są co najmniej szyby zespolone jednokomorowe (4+16+4 mm), uszczelnione uszczelkami wykonanymi z kauczuku syntetycznego EPDM. Z kolei uszczelnienie styku przylgi skrzydła z ościeżnicą jest realizowane przy pomocy uszczelek wykonanych z elastomerów termoplastycznych TPE.

Prezentowane okna dachowe są wyposażone w okucia przechylno-cierne, usytuowane w środku rozpiętości skrzydła. Umożliwiają ruch obrotowy skrzydła wokół osi znajdującej się w połowie jego wysokości o kąt od 0° do 180° oraz jego ustawienie i zablokowanie w dowolnej pozycji uchylania.

Otwieranie, zamykanie i wietrzenie może być wykonywane za pomocą klamki zainstalowanej w dolnej lub górnej części skrzydła.

Okna tego typu są zazwyczaj wyposażone w dwa sposoby wentylacji:
  • mikrowentylację, obsługiwaną za pomocą klamki,
  • ciągłą wentylację bez zanieczyszczeń przy zamkniętym oknie, realizowaną poprzez nawiewnik z wbudowanym filtrem.


Przykładowe jednoskrzydłowe dachowe okno przechylne z poziomą osią obrotu, z klamką zainstalowaną w dolnej części skrzydła, oferowane przez firmę Velux, przedstawiono na fotografii obok.


Ciąg dalszy artykułu: OKNA DACHOWE cz. 3. Montaż okien dachowych

inż. Zbigniew Czajka

Fragment artykułu "Okna dachowe" [w:] WARSTWY - DACHY I ŚCIANY 3/2016


Przeczytaj również:
OKNA DACHOWE cz. 1. Problematyka wyboru okna dachowego oraz wymagania wynikające z norm i przepisów - w tym najnowsze wymagania cieplne od 2017 roku
OKNA DACHOWE cz. 3. Montaż okien dachowych

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt