Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Czy dzięki oknom można wyciszyć poddasze?

Okna dachowe są bardzo istotnym elementem odpowiadającym za komfort mieszkańców. Szczególnie w pokojach dziecięcych i sypialniach warto zadbać o doskonałe warunki do wypoczynku i wybrać okna z najwyższej półki, wyciszające dźwięki.

 - Czy dzięki oknom można wyciszyć poddasze?
Fot. Velux
Zacznijmy od hałasu, a dokładnie od jego poziomu. Ten parametr określa się w decybelach (dB). Dla przykładu szum liści to 10-20 dB, spokojna rozmowa 50-60 dB, ale już hałas ruchliwej ulicy miejskiej to 70 dB. Co istotne, wzrost poziomu hałasu o kilka decybeli oznacza, że odbieramy dźwięk jako dwukrotnie głośniejszy. Dlatego też wyciszenie nawet o 2-3 dB to dla naszego słuchu duża ulga.

Jako mało uciążliwe określa się dźwięki poniżej 52 dB, średnio uciążliwe od 52 do 62 dB, hałas do 70 dB odbieramy jako uciążliwy, ale już ten powyżej 70 dB jako bardzo uciążliwy. Częste przebywanie w hałasie powyżej 70 dB może nawet powodować kłopoty zdrowotne, jak na przykład zakłócenie snu, bóle głowy, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie. Dlatego też wpływem hałasu na zdrowie ludzkie zajęła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaleca, by na zewnątrz budynku w ciągu dnia nie było więcej niż 55 dB, a w nocy 45 dB.

Ciszej na poddaszu

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, warto już przy wyborze okien na poddasze zastanowić się nad kupnem modeli poprawiających nasz komfort akustyczny. Producent okien dachowych VELUX oferuje modele z wyższą izolacyjnością dźwiękową, np. atrakcyjne cenowo, energooszczędne, 3-szybowe okna z dodatkową uszczelką. To rozwiązanie zapewniające lepszą dźwiękochłonność i tym samym poprawiające warunki do wypoczynku i snu. Taki parametr posiadają okna dachowe VELUX GLL i GLU z serii Standard Plus. Natomiast modele VELUX z serii Premium zostały wyposażone w pakiet wyciszania deszczu, który redukuje odgłosy aż o 7 dB. Aż, bo dla ludzkiego ucha oznacza to redukcję hałasu o połowę.

Okna z pakietem wyciszania deszczu to modele VELUX GGL 3060 oraz GGU 0060. Doskonale zdają egzamin w pokojach dziecięcych oraz w sypialniach, szczególnie, jeżeli budynek stoi w pobliżu hałaśliwej ulicy. Okna te mają zewnętrzną szybę o grubości 6 mm oraz od wewnątrz szkło klejone bezpieczne. Poza tym oblachowanie okna jest pokryte aluminiową folią wyciszającą. Niezwykle szczelna konstrukcja okna to efekt zastosowania dodatkowych uszczelek przyszybowych ościeżnicy oraz skrzydła.

Tak wyposażone okna pomogą spokojnie przespać całą noc, nawet podczas największej ulewy.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt