Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Dachy płaskie
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Izolacja do zadań specjalnych - wełna w granulacie PAROC BLT 9

Wykonanie docieplenia w przypadku starego budownictwa bywa problematyczne lub wręcz niemożliwe ze względów konstrukcyjnych. Dotyczy to chociażby stropodachów wentylowanych w budynkach z wielkiej płyty czy poddaszy nieużytkowych w domach jednorodzinnych. Praktyczną alternatywą dla metod tradycyjnych jest wdmuchiwanie materiału izolacyjnego do wnętrza konstrukcji. Takim rozwiązaniem jest granulat z wełny kamiennej PAROC BLT 9.

Dachy płaskie - Izolacja do zadań specjalnych - wełna w granulacie PAROC BLT 9
Izolacja wełną w granulacie Paroc BLT 9. Fot. Paroc
PAROC BLT 9 to niepalny granulat na bazie wełny kamiennej, który można wykorzystać m.in. w charakterze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej podłóg drewnianych w poddaszach użytkowych i podłóg na gruncie, stropów w poddaszach nieużytkowych i nad piwnicą, stropodachów wentylowanych, murowanych ścian warstwowych oraz innych trudnodostępnych przestrzeni. Zastosowanie granulatu pozwala na uzyskanie jednolitej warstwy izolacyjnej i zabezpieczenie przed mostkami termicznymi pustych przestrzeni pomiędzy legarami oraz konstrukcjami dachowymi.

Izolację w granulacie stosować można w sytuacjach, gdy nie będą na nią bezpośrednio działać dodatkowe obciążenia oraz zachowane zostaną otwory i szczeliny wentylacyjne. Granulat PAROC BLT 9 wdmuchuje się na trzy sposoby: poprzez nawiercone w dachu otwory technologiczne, kratki wentylacyjne w bocznych ścianach budynku lub od środka przez operatora znajdującego się wewnątrz przestrzeni stropodachu. Odpowiednia konsystencja materiału pozwala na szybkie wykonanie zasypu granulatem – do 900 kg/h, zależnie od wydajności agregatu. Metoda ta jest nieuciążliwa dla mieszkańców budynków, a także bezpieczna dla wykonawców, gdyż nie wymaga wysokich rusztowań.

Dachy płaskie - Izolacja do zadań specjalnych - wełna w granulacie PAROC BLT 9
Wełna kamienna w granulacie Paroc BLT 9. Fot. Paroc
Dobre właściwości termoizolacyjne granulatu PAROC BLT 9 pozwalają na ograniczenie strat ciepła nawet do 35% w przypadku stropodachów wentylowanych. Jako materiał nienasiąkliwy, wełna nie podciąga wody kapilarnie i nie absorbuje wilgoci z powietrza (nasiąkliwość wodą przy całkowitym zanurzeniu wynosi mniej niż 2%). Jednocześnie wysoka paroprzepuszczalność wyrobu umożliwia szybki odpływ pary wodnej z przestrzeni wentylowanej. Nie ma więc potrzeby stosowania folii paroizolacyjnych, nawet w przypadku stropów betonowych w dachach wentylowanych. Izolacja z wełny granulowanej pozostaje sucha, nie osiada, nie kurczy się i nie zmienia parametrów technicznych w okresie długoletniej eksploatacji budynku.

Porada eksperta

W trakcie układania izolacji należy dokonywać regularnych pomiarów kontrolnych grubości zasypu. Powierzchnia otworów wentylacyjnych przestrzeni stropodachu powinna odpowiadać wartościom uwzględnionym w PN-EN ISO 6946. Według tej normy dla słabo wentylowanej warstwy powietrza pole powierzchni otworów między warstwą powietrza, a otoczeniem zewnętrznym powinno mieścić się w przedziale 500-1500 mm2 na 1 m2 powierzchni dachowej. W praktyce, dla przestrzeni wentylacyjnych o wysokości poniżej 30 cm mierzonej od górnego poziomu zasypu zaleca się przyjąć w projekcie wartości pola powierzchni otworów wentylacyjnych w granicach 1200-1500 mm2 na 1 m2dachu. Dla przestrzeni wentylacyjnych o średniej wysokości powyżej 30 cm zalecane wartości pola powierzchni otworów wentylacyjnych powinny mieścić się w zakresie 800-1200 mm2 na 1 m2 dachu.
Dachy płaskie - Izolacja do zadań specjalnych - wełna w granulacie PAROC BLT 9
Wełna kamienna w granulacie Paroc BLT 9. Fot. Paroc

Adam Buszko
Szef Wsparcia Sprzedaży Izolacji Budowlanych
Paroc Polska

PAROC BLT 9 – WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE

Gęstość nasypowa: 45 kg/m3 ± 15%
Nasiąkliwość wodą przy całkowitym zanurzeniu: <2%
Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej μ: 1,0
Klasa reakcji na ogień: A1 (wyrób niepalny)
Temperatura topnienia włókien: 1000°C
Waga worka: 15 kg

PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA

  • Poddasze nieużytkowe (gęstość nasypowa: ≥40 kg/m3): 0,041 W/mK zgodnie z EN 14064-1:2010 (EN 12667)
  • Betonowe stropodachy wentylowane (gęstość nasypowa 45 ± 15% kg/m3): 0,040 W/mK zgodnie z AT-15-7547/2015
  • Konstrukcje szkieletowe skośne ≤45° (gęstość nasypowa: ≥60 kg/m3): 0,038 W/mK zgodnie z EN 14064-1:2010 (EN 12667)
  • Konstrukcje szkieletowe skośne >45° (gęstość nasypowa: ≥70 kg/m3): 0,038 W/mK zgodnie z EN 14064-1:2010 (EN 12667)
  • Konstrukcje szkieletowe poziome (gęstość nasypowa: ≥60 kg/m3): 0,038 W/mK zgodnie z EN 14064-1:2010 (EN 12667)

Dachy płaskie - Izolacja do zadań specjalnych - wełna w granulacie PAROC BLT 9
Fot. Paroc
Dachy płaskie - Izolacja do zadań specjalnych - wełna w granulacie PAROC BLT 9
Fot. Paroc

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt