Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Konstrukcje
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Płyty na dach - rozwiązania Pfleiderer

Jednym z kluczowych elementów, świadczących o wysokich parametrach energetycznych domu jest dach - sposób wykonania jego pokrycia, a także jakość i rodzaj zastosowanych materiałów. Najbardziej tradycyjnym typem pokryć dachowych jest poszycie sztywne, które przy dachach o kącie nachylenia mniejszym niż 10-20° jest rozwiązaniem niezbędnym. Najszybciej i najłatwiej wykonać je z płyt budowlanych.

Konstrukcje - Płyty na dach - rozwiązania Pfleiderer
Fot. Pfleiderer
Decydując się na budowę sztywnego poszycia z płyt mfp®, unikniemy wielu wad tradycyjnych rozwiązań. Płyty układa się znacznie szybciej niż tradycyjne deskowanie, a podczas montażu zużywa się mniej łączników. Nie trzeba ich impregnować, co przekłada się na niższy koszt i szybsze tempo prac.

Powierzchnia poszycia z płyt mfp® jest równa i gładka. Można na nich układać pokrycia z gontów bitumicznych oraz blach płaskich układanych na rąbek stojący – czyli materiałów wymagających idealnie przygotowanego podłoża. Gładkie poszycie niezbędne jest także wówczas, gdy zamierzamy zaizolować je specjalną wysoko paroprzepuszczalną membraną dachową. Membrany takie są niestety podatne na przetarcia i rozdarcia. Na poszyciu z płyty budowlanej mfp® to ryzyko jest zminimalizowane. Poza tym, w przeciwieństwie do płyt OSB, mają one wy­soką paroprzepuszczalność (co obrazuje współczynnik Sd = 0,9 m), która współgra z parametrami membrany.

Rozsądnie i oszczędnie

Płyty mfp® warto stosować nawet w tych przypadkach, gdy teoretycznie wskazany jest montaż pokrycia dachu do drewnianych łat. Co prawda układanie kontrłat i łat bezpośrednio na krokwiach rzeczywiście zmniejsza nieco ciężar dzia­łający na więźbę dachową, ale nie da się ukryć, że płyty znakomicie usztywniają więźbę, a także znacząco wyciszają po­mieszczenia na poddaszu.

Ponadto, płyty mfp® oznaczają oszczęd­ność. Myli się ten, kto twierdzi, że podczas ich montażu zostaje sporo odpadów, któ­rych nie da się później do niczego wyko­rzystać. Dekarze rozsądnie dysponujący powierzonym surowcem wykorzystają wszystko, co zostanie po docinaniu. Z wą­skich prostokątnych odcinków płyty łatwo zrobić deski okapowe. Jeszcze mniejsze kawałki – to z kolei idealny materiał na zbudowanie podbitki dachowej.

Wiele zastosowań mfp®

Płyty mfp® idealnie nadają się również do obudowy lukarn, które w wielu bu­dynkach stanowią istotny element tzw. piątej elewacji. Ścianki oraz połacie lukarn muszą być solidnie ocieplone, tak samo jak reszta dachu. Termoizolację umiesz­cza się więc między belkami tworzącymi konstrukcję nośną. Równie ważne jest obicie ścianek od zewnątrz. Znajdujące tu zastosowanie płyty budowlane mfp® są mocne, odporne na wilgoć, trwałe i gład­kie. Szczególnie ważną cechą jest fakt, że jedna duża płyta wystarczy na obudowa­nie jednej ze ścianek bądź jednej z połaci. Zamiast wnosić na dach sterty desek, na dole przygotowujemy zestaw powtarzal­nych elementów do obudowy wszystkich lukarn, które znajdują się na dachu, a tych może być nawet kilkadziesiąt. Solidna i równa okładzina ścian lukarn znacznie ułatwia ich dalsze wykończenie, np. tyn­kiem cienkowarstwowym układanym na podkładzie z siatką zbrojącą. Warto zwró­cić uwagę na to, że z płyt mfp® wygodnie wycina się różne nietypowe kształty, co jest pożądaną cechą przy budowie lukarn o linii łukowej, zwanych wolimi oczkami.

W wersji pióro-wpust

Płyta mfp® w wersji pióro-wpust jest rekomendowana przez ekspertów do sto­sowania wszędzie tam, gdzie celem jest uzyskanie idealnie izolującego poszycia. Do takich miejsc można zaliczyć m.in. poszy­cia dachowe. Brak konieczności docinania płyt w taki sposób, aby krawędzie styku wy­padały na wysokości krokwi, legarów czy belek, czyli tam, gdzie istnieje możliwość przymocowania ich do konstrukcji, pozwala zwiększyć wykorzystanie materiału o 20%. Natomiast gładka, jednolita powierzchnia skutecznie chroni wnętrze przed chłodem i hałasem. Płyta budowlana mfp® pióro­-wpust dostępna jest w formatach netto 2485×605 i 2485×1235 mm. Produkowana jest w grubościach: 15, 18, 22 i 25 mm.

Płyta mfp kontra deski

 • są szybsze i prostsze w montażu
 • stosowanie płyt mfp® oznacza mniejszą produkcję odpadów
 • poszycie jest sztywniejsze
 • dach ma lepszą izolacyjność termiczną
 • na poddaszu jest ciszej
 • zwiększa się odporność ogniowa dachu
 • dach jest szczelniejszy
 • płyty są błędoodporne
 • zwiększa się bezpieczeństwo dekarzy
 • dach jest stabilniejszy
 • poszycie jest jednorodne
 • łatwiej wykonywać niektóre prace dekarskie.


www.pfleiderer.pl

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt