Płyty na dach - rozwiązania Pfleiderer
Jednym z kluczowych elementów, świadczących o wysokich parametrach energetycznych domu jest dach - sposób wykonania jego pokrycia, a także jakość i rodzaj zastosowanych materiałów. Najbardziej tradycyjnym typem pokryć dachowych jest poszycie sztywne, które przy dachach o kącie nachylenia mniejszym niż 10-20° jest rozwiązaniem niezbędnym. Najszybciej i najłatwiej wykonać je z płyt budowlanych.
Fot. Pfleiderer
Decydując się na budowę sztywnego poszycia z płyt mfp®, unikniemy wielu wad tradycyjnych rozwiązań. Płyty układa się znacznie szybciej niż tradycyjne deskowanie, a podczas montażu zużywa się mniej łączników. Nie trzeba ich impregnować, co przekłada się na niższy koszt i szybsze tempo prac.
Powierzchnia poszycia z płyt mfp® jest równa i gładka. Można na nich układać pokrycia z gontów bitumicznych oraz blach płaskich układanych na rąbek stojący – czyli materiałów wymagających idealnie przygotowanego podłoża. Gładkie poszycie niezbędne jest także wówczas, gdy zamierzamy zaizolować je specjalną wysoko paroprzepuszczalną membraną dachową. Membrany takie są niestety podatne na przetarcia i rozdarcia. Na poszyciu z płyty budowlanej mfp® to ryzyko jest zminimalizowane. Poza tym, w przeciwieństwie do płyt OSB, mają one wysoką paroprzepuszczalność (co obrazuje współczynnik Sd = 0,9 m), która współgra z parametrami membrany.
Rozsądnie i oszczędnie
Płyty mfp® warto stosować nawet w tych przypadkach, gdy teoretycznie wskazany jest montaż pokrycia dachu do drewnianych łat. Co prawda układanie kontrłat i łat bezpośrednio na krokwiach rzeczywiście zmniejsza nieco ciężar działający na więźbę dachową, ale nie da się ukryć, że płyty znakomicie usztywniają więźbę, a także znacząco wyciszają pomieszczenia na poddaszu.
Ponadto, płyty mfp® oznaczają oszczędność. Myli się ten, kto twierdzi, że podczas ich montażu zostaje sporo odpadów, których nie da się później do niczego wykorzystać. Dekarze rozsądnie dysponujący powierzonym surowcem wykorzystają wszystko, co zostanie po docinaniu. Z wąskich prostokątnych odcinków płyty łatwo zrobić deski okapowe. Jeszcze mniejsze kawałki – to z kolei idealny materiał na zbudowanie podbitki dachowej.
Wiele zastosowań mfp®
Płyty mfp® idealnie nadają się również do obudowy lukarn, które w wielu budynkach stanowią istotny element tzw. piątej elewacji. Ścianki oraz połacie lukarn muszą być solidnie ocieplone, tak samo jak reszta dachu. Termoizolację umieszcza się więc między belkami tworzącymi konstrukcję nośną. Równie ważne jest obicie ścianek od zewnątrz. Znajdujące tu zastosowanie płyty budowlane mfp® są mocne, odporne na wilgoć, trwałe i gładkie. Szczególnie ważną cechą jest fakt, że jedna duża płyta wystarczy na obudowanie jednej ze ścianek bądź jednej z połaci. Zamiast wnosić na dach sterty desek, na dole przygotowujemy zestaw powtarzalnych elementów do obudowy wszystkich lukarn, które znajdują się na dachu, a tych może być nawet kilkadziesiąt. Solidna i równa okładzina ścian lukarn znacznie ułatwia ich dalsze wykończenie, np. tynkiem cienkowarstwowym układanym na podkładzie z siatką zbrojącą. Warto zwrócić uwagę na to, że z płyt mfp® wygodnie wycina się różne nietypowe kształty, co jest pożądaną cechą przy budowie lukarn o linii łukowej, zwanych wolimi oczkami.
W wersji pióro-wpust
Płyta mfp® w wersji pióro-wpust jest rekomendowana przez ekspertów do stosowania wszędzie tam, gdzie celem jest uzyskanie idealnie izolującego poszycia. Do takich miejsc można zaliczyć m.in. poszycia dachowe. Brak konieczności docinania płyt w taki sposób, aby krawędzie styku wypadały na wysokości krokwi, legarów czy belek, czyli tam, gdzie istnieje możliwość przymocowania ich do konstrukcji, pozwala zwiększyć wykorzystanie materiału o 20%. Natomiast gładka, jednolita powierzchnia skutecznie chroni wnętrze przed chłodem i hałasem. Płyta budowlana mfp® pióro-wpust dostępna jest w formatach netto 2485×605 i 2485×1235 mm. Produkowana jest w grubościach: 15, 18, 22 i 25 mm.
Płyta mfp kontra deski
- są szybsze i prostsze w montażu
- stosowanie płyt mfp® oznacza mniejszą produkcję odpadów
- poszycie jest sztywniejsze
- dach ma lepszą izolacyjność termiczną
- na poddaszu jest ciszej
- zwiększa się odporność ogniowa dachu
- dach jest szczelniejszy
- płyty są błędoodporne
- zwiększa się bezpieczeństwo dekarzy
- dach jest stabilniejszy
- poszycie jest jednorodne
- łatwiej wykonywać niektóre prace dekarskie.
www.pfleiderer.pl
|