Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Konstrukcje
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Płyta, która nie boi się wilgoci - StyleBoard MFD.RWH na poszycie dachu

Obawa przed brakiem odporności na działanie wilgoci to najczęściej wymieniany argument przeciwko zastosowaniu w budownictwie płyt drewnopochodnych. Pfleiderer stworzył receptę na ten problem - płytę StyleBoard MDF.RWH, która została zaprojektowana z myślą o poszyciach ścian i dachów w warunkach wilgotnych.

Konstrukcje - Płyta, która nie boi się wilgoci - StyleBoard MFD.RWH na poszycie dachu
Fot. Pfleiderer
Z roku na rok, rośnie liczba zwolenników budownictwa drewnianego, które przez lata sromotnie przegrywało w Polsce z murem i betonem. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zalet drewna i materiałów drewnopochodnych - ich korzystnego oddziaływania na zdrowie, energooszczędności, ekologiczności i trwałości. Wzrost zainteresowania "drewnianymi" rozwiązaniami z pewnością spowodowany jest m.in. pojawieniem się na rynku produktów, które eliminują wady dotychczas stosowanych płyt i oferują jeszcze szersze możliwości ich wykorzystania.

Wśród takich nowości warto wymienić płytę StyleBoard MDF.RWH firmy Pfleiderer. Już sama jej nazwa, pochodząca od angielskich słów Roof, Wall, Humid (dach, ściana, wilgoć), dokładnie tłumaczy jej zastosowanie. MDF.RWH powstała by stawić czoła ekstremalnym warunkom panującym w poszyciach dachu i ścian zewnętrznych budynku. Jest ona nie tylko zdecydowanie bardziej odporna na działanie wilgoci niż inne dostępne na rynku płyty, ale zapewnia również odpowiednią wentylację, wiatroizolację i - co bardzo ważne - dyfuzję pary wodnej.

Usunąć wilgoć

Płyta StyleBoard MDF.RWH jest otwarta dyfuzyjnie, co oznacza, że pozwala na odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu czy poszycia ściany na zewnątrz. Pozwala to nie tylko na stworzenie korzystnego mikroklimatu wewnątrz budynku, ale przede wszystkim stanowi ochronę przez rozwojem grzybów i zniszczeniem poszycia. To bardzo istotne, jeśli zależy nam na uniknięciu w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.

Otwartość dyfuzyjna płyt oznacza również brak konieczności stosowania pustki wentylacyjnej pomiędzy płytą, a izolacją cieplną wkładaną pomiędzy krokwie - co stanowi istotną różnicę w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. W przypadku pokryć "nieoddychających", jak deskowanie z papą, czy płyty OSB, trzeba wykonać i dodatkowo zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną pustkę wentylacyjną. Jej zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Dodatkowo należy wykonać szczeliny wentylacyjne, co wymaga zakupienia wiatroizolacji i ogranicza ilość izolacji, jaką możemy włożyć pomiędzy krokwie (o 3-4 cm, czyli o wysokość pustki wentylacyjnej). Jest to i pracochłonne, i kosztowne. W przypadku płyty MDF.RWH całą wysokość przestrzeni pomiędzy krokwiami, można wykorzystać na izolację.
Konstrukcje - Płyta, która nie boi się wilgoci - StyleBoard MFD.RWH na poszycie dachu
Fot. Pfleiderer
Konstrukcje - Płyta, która nie boi się wilgoci - StyleBoard MFD.RWH na poszycie dachu
Fot. Pfleiderer
Konstrukcje - Płyta, która nie boi się wilgoci - StyleBoard MFD.RWH na poszycie dachu
Fot. Pfleiderer

Szybko i efektywnie

Montaż StyleBoard MDF.RWH przebiega podobnie, jak w przypadku innych produktów drewnopochodnych. Płyty układa się bezpośrednio na krokwiach i łączy się ze sobą łatwo i szybko (m.in. dzięki profilom pióro - wpust), bez konieczności obróbki krawędzi. Format arkuszy (2510x635 mm i 2510x1260 mm) pozwala na o wiele szybszy montaż, niż w przypadku tradycyjnego deskowania. Prosty, dwuspadowy dach lub poszycia ścian można pokryć w jeden dzień. To oszczędność czasu i kosztów robocizny.

Połączenie pióro – wpust o specjalnie zaprojektowanym profilu zapewnia w krótkim okresie czasu optymalne odprowadzanie wody. MDF.RWH może więc pełnić nawet rolę prowizorycznego dachu. Stanowi warstwę izolacji cieplnej i efektywnie redukuje liniowe mostki termiczne. Jej duża gęstość sprawia zaś, że płyta MDF.RWH chroni także przed hałasem z zewnątrz.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt