Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc podjąć pracę na wysokości?

Prace prowadzone na wysokości zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych. Przed pracownikami, którzy podejmują się takiego zadania, stawia się nie tylko warunek jego wykonania w sposób niebudzący żadnych zastrzeżeń, ale także jednoczesnego poradzenia sobie ze wszystkimi występującymi przy tej okazji trudnościami, np.: warunki atmosferyczne, wymuszona pozycja ciała itd.

 - Jakie warunki trzeba spełnić, by móc podjąć pracę na wysokości?
Fot. pixabay.com
Osoby, które prowadzą prace na wysokości powinny wykazywać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale także odpowiednią wiedzą oraz kwalifikacjami, uprawniającymi do wykonywania tego typu zadań. W tej pracy nie miejsc na błędy. Mogłyby one wiele kosztować zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Dlatego warto dokładać wszelkich starań, by unikać sytuacji niebezpiecznych i stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ryzyko, jakie niesie z sobą wykonywanie prac alpinistycznych, wymusiło wysokie nagrodzenie dla pracowników z odpowiednim przygotowaniem. Doświadczony alpinista przemysłowy może zarabiać nawet 400 zł w ciągu dnia pracy.

Ekwipunek alpinisty przemysłowego

Nie ma nic bardziej mylnego niż przekonanie, że alpinizm rekreacyjny i alpinizm przemysłowy są do siebie podobne. Choć zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku zadania prowadzone są na znacznych wysokościach, to różnice między nimi są dość istotne i mocno podkreślane przez osoby z branży. Nieodpowiedzialne zachowanie czy brak doświadczenia mogą mieć daleko idące konsekwencje.

Pracownik wykonujący prace na wysokości powinien umieć dobrać właściwy sprzęt do warunków panujących na stanowisku pracy. Sprzęt alpinisty przemysłowego składa się z rozmaitych środków ochrony indywidualnej, które mają za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa osoby prowadzącej prace na wysokości. Wśród nich wymienić można takie systemy zabezpieczeń jak: szelki bezpieczeństwa, linki bezpieczeństwa, uprzęże, amortyzatory i wiele, wiele innych. Wysokiej klasy sprzęt alpinistyczny przemysłowy można znaleźć w http://protekt.com.pl/. Odpowiednio wykwalifikowany pracownik, który wykonuje prace na wysokości, potrafi właściwie zabezpieczyć miejsce pracy poprzez jego ogrodzenie oraz umieszczenie tablic ostrzegawczych o robotach prowadzących na górze. Dzięki takiemu działaniu chroni zarówno siebie, jak i osoby znajdujące się na dole, np. przypadkowych przechodniów.

Predyspozycje pracowników

Osoby wykonujące prace na wysokości muszą wykazywać szereg cech i umiejętności, które nie są konieczne w innych zawodach. Dopiero posiadanie predyspozycji właściwych do podjęcia takiej pracy oraz szeregu cech psychicznych, daje możliwość podjęcia zatrudnienia. Oczywiście niezbędne są także odpowiednie uprawnienia. Jak określają przepisy prawa (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.), by wykonywać pracę, konieczne jest posiadanie aktualnych badań lekarskich. Badania te uprawniają do wykonywania zawodu w okresie wynoszącym 2 – 3 lat, licząc od dnia badania. Wśród obowiązkowych badań znajdują się m.in. neurologiczne, okulistyczne oraz laryngologiczne. Ponadto, pracownik powinien przejść zakończony egzaminem kurs, który przygotowuje do wykonywania zawodu. Jego zakres jest obszerny i obejmuje między innymi zasady udzielania pomocy przedmedycznej. Kurs prowadzony jest przez uprawnione do tego jednostki. Niektóre projekty związane z pracą na wysokościach wymagają od pracowników udokumentowanego doświadczenia. Wymóg ten nie wynika jednak z przepisów prawa, lecz jest założeniem przyjętym przez pracodawcę lub zleceniodawcę robót.

Przewidywanie zagrożeń

Z racji ryzyka, jakie niesie ze sobą wykonywanie prac na wysokościach, jeszcze zanim roboty zostaną rozpoczęte, należy dobrze przeanalizować sytuację i uwzględnić wszelkie niebezpieczeństwa i zagrożenia dla pracowników oraz osób postronnych. Analiza taka powinna zostać przeprowadzona już na etapie projektu. Powinna też skutkować utworzeniem szczegółowego planu akcji wraz z założeniami przyjętych procedur bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest także zatrudnianie przy pracach na wysokościach osób, które mogą się pochwalić doświadczeniem w branży i odpowiednimi umiejętnościami i predyspozycjami. Tylko w ten sposób prace alpinistyczne mogą zostać przeprowadzone skutecznie oraz bezpiecznie.

Jeśli prace alpinistyczne dotyczą większego projektu, to jeszcze przed ich rozpoczęciem powinien powstać dokument o nazwie Plan BIOZ (plan bezpieczeństwa i higieny pracy). W trakcie trwania prac każdy ich etap powinien być prowadzony pod nadzorem kierownika BHP. Niezbędne jest również wyznaczenie osoby dołowej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na dole. Co więcej, prace powinny być prowadzone zgodnie z zasadą dwóch niezależnych zabezpieczeń, przy użyciu atestowanego przemysłowego sprzętu alpinistycznego.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt