Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

PORADNIK SUPERDEKARZA:
Jak przygotować się na spotkanie z dekarzem? Cz. 1

Masz przed sobą projekt domu, a może nawet już rozpocząłeś budowę? Pora na kolejny etap – wybór firmy dekarskiej i produktów dachowych. Nie musisz znać się na wszystkim, ale pewne przygotowanie się do rozmowy popchnie ją na właściwy tor. Dlatego podpowiadamy, na jakie pytania musisz sobie najpierw sam odpowiedzieć lub spodziewać się, że padną podczas rozmowy, zanim umówisz się z dekarzem i zlecisz kładzenie dachu. Porad udzielają Certyfikowani Dekarze BRAAS.

 - PORADNIK SUPERDEKARZA:<br>
Jak przygotować się na spotkanie z dekarzem? Cz. 1
Dachówka Romańska w kolorze kasztanowym. Fot. Monier Braas

Ile będzie kosztował mój dach?

Pytanie “ile?” zwykle stawiamy na początku wielu spotkań z wykonawcami, ale odpowiedź wcale nie jest oczywista. Dekarz, który stawia na jakość, nie będzie Cię przekonywać do najtańszych rozwiązań. Do wykonania szczegółowej wyceny potrzebna jest rozmowa z Tobą o twoich oczekiwaniach i wstępny wybór produktów oraz akcesoriów dachowych, które ściśle odnoszą się do danych zawartych w projekcie budowlanym.

Nie naciskaj na dekarza, aby podał ci cenę tu i teraz. Tym samym unikniesz “niespodzianek” związanych z rosnącym budżetem na budowę dachu!

Kolor – ulubiony czy w harmonii z otoczeniem?

Będąc w posiadaniu projektu możesz podążać za sugestiami architekta albo dokonać pewnych modyfikacji. Kolor, kształt dachówki, sposób jej ułożenia zdecydowanie wpływają na styl domu. Oznacza to, że nawet klasyczny, tradycyjny dom może nabrać cech domu nowoczesnego, jeśli postawisz na prosty kształt czy ciekawy kolor. - Warto jeszcze przed zakupem działki zapoznać się z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż zdarza się, że zarówno kształt dachu jak i kolor pokrycia są z góry narzucone – mówi dekarz Andrzej Lubowiecki z firmy Al-Dach z Elbląga, finalista konkursu SUPERDEKARZ ROKU 2015 i Certyfikowany Dekarz BRAAS.

Przyjrzyj się otoczeniu: czy wybrany przez ciebie kolor nie będzie zbyt kontrastował z dachami sąsiednich domów? Czy w otoczeniu gór, lasu czy jeziora styl, jaki wybrałeś, nie będzie wyglądał… kuriozalnie?

Nowocześnie czy klasycznie?

Zastanów się nad materiałem i kształtem dachówki. Czy ma być betonowa czy ceramiczna? Płaska czy „esówka”? Drobna karpiówka Opal, czy znacznie większy Turmalin? Każdy z modeli nadaje domowi inny charakter i będzie pasował do innego stylu architektonicznego.

- Dachówki płaskie, czyli ceramiczna karpiówka Opal, Turmalin, Smaragd lub betonowy Tegalit czy Teviva nadają dachom oryginalny i ciekawy wygląd. Rombowy kształt dachówki Smaragd zwraca uwagę indywidualistów. Z kolei Turmalin, Tegalit i Teviva to dachówki płaskie, którym powinny się przyjrzeć osoby posiadające projekt domu nowoczesnego i symetrycznego – dodaje Certyfikowany Dekarz BRAAS, Andrzej Lubowiecki.

Z kolei im bardziej fantazyjny dach, z dużą ilością płaszczyzn czy lukarn, tym lepiej sprawdzi się karpiówka.

PODDASZE – strych czy mieszkanie?

Jeśli chcesz zaadoptować poddasze, powiedz o tym dekarzowi. Z pewnością zwróci Twoją uwagę na odpowiednią wentylację oraz wybór materiału na ocieplenie, który utrzyma optymalną temperaturę w czasie zimy i lata. Powinieneś również zasygnalizować dekarzowi, czy chcesz pozostawić krokwie dachowe jako element dekoracyjny, ponieważ wpłynie to na sposób wykonania oraz dobór materiałów wykończeniowych.

Nadbitka czy podbitka?

Jakie wykończenie dachu będzie najbardziej właściwe? Przyjrzyj się zdjęciom domów w podobnym stylu jak twój i zdecyduj, czy wolisz nadbitkę (od spodu widzisz krokwie), czy podbitkę (krokwie są osłonięte). W tym drugim przypadku możesz wybrać, np. równoległe lub prostopadłe do muru ułożenie desek.

Jak zadbać o dobry klimat na poddaszu?

Temperatura na poddaszu – chłód zimą i ukrop latem, potrafią uprzykrzyć życie mieszkańcom. Zastanów się więc, czy nie podjąć dodatkowych kroków, by zapobiec takim niedogodnościom. Dekarz może ci zadać wiele pytań dotyczących właśnie termoizolacji.

Wiedz, że za prawidłową termoizolacją dachu stoją dwa kluczowe czynniki związane z wyborem materiałów – dobry materiał izolacyjny i pokryciowy. - Dachówka, betonowa lub ceramiczna, zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata – mówi Certyfikowany Dekarz Braas, Dariusz Matubowski z firmy „Dach“ Usługi Budowlane z Czernicy, zwycięzca programu SUPERDEKARZ 2015 na Dolnym Śląsku.

Również niektóre rodzaje dachówek, jak np. Tegalit Protegon, mają ponadprzeciętne właściwości odbijające promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce (do 300% więcej niż inne dachówki). W upalne dni, dzięki nowoczesnej technologii Protegon, temperatura spodniej warstwy może być nawet o 10˚C niższa w porównaniu do innych dachówek, w których nie zastosowano tej technologii.

Pamiętaj, że wybór koloru dachówki może mieć również wpływ na temperaturę na poddaszu. - Jeżeli zdecydujemy się na czarne dachówki, powinniśmy szczególnie zadbać o termoizolację dachu. Wiadomo przecież, że ciemne kolory bardziej się nagrzewają. Można pójść krok dalej i zakupić membranę, która odbija promieniowanie podczerwone, jak np. DIVOROLL CLIMA+ S firmy BRAAS – dodaje dekarz, Dariusz Matubowski.

Zapoznaj się z ofertą wysokich jakościowo membran dachowych. Niektórzy producenci mają w ofercie wieloletnią gwarancję na membrany (jak np. BRAAS na DIVOROLL KOMPAKT 2S i DIVOROLL UNIVERSAL+ 2S). Sprawdzona membrana w rękach wykonawcy rekomendowanego przez producenta zdejmie Ci z głowy potencjalne problemy w przyszłości.

* Na koniec – zrób listę pytań do dekarza, aby nic ważnego nie umknęło twojej uwadze. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na spotkanie i powiedz o tym dekarzowi umawiając się na spotkanie. W gorącym sezonie budowlanym najlepsi wykonawcy mają go niewiele, ale z pewnością szybko rozpoznasz, czy będzie ci się z daną osobą dobrze pracowało.


Listę kolejnych pytań ważnych z punktu widzenia wykonawcy i twoich oczekiwań wobec estetyki i funkcjonalności domu przedstawimy w 2 cz. naszego Poradnika SUPERDEKARZA.

Redakcja SUPERDEKARZ.PL.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt