Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Praca na wysokościach – jak zadbać o bezpieczeństwo pracownika

Praca wykonywana na wysokości należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych. Zdrowie, a nawet życie pracowników, zależy od zachowania zasad bezpieczeństwa. W tym celu, każdy, kto wykonuje taką pracę, musi mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej.

 
 - Praca na wysokościach – jak zadbać o bezpieczeństwo pracownika
Fot. Protekt

Czym są środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej, to wszystkie przedmioty oraz elementy odzieży, które mają zapewnić pracownikowi ochronę przed szkodliwymi czynnikami występującymi w danym miejscu pracy. Podczas prac na wysokościach najczęściej wykorzystuje się szelki, linki oraz amortyzatory bezpieczeństwa, które razem tworzą sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Całość jest przymocowana do stałego elementu. Amortyzatory bezpieczeństwa nazywa się również urządzeniem samohamującym, co sugeruje zasadę działania sprzętu. Inne środki ochrony indywidualnej, które muszą być zapewnione ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, niezależnie od wysokości, to:
 1. hełm i kask ochronny jako ochrona głowy,
 2. okulary i maski chroniące oczy oraz twarz,
 3. rękawice do ochrony przed iskrami, wysokimi i niskimi temperaturami, otarciami itp.,
 4. buty, które chronią przed poślizgiem, wysoką i niską temperaturą, zmiażdżeniem stóp itp.,
 5. nauszniki, wkładki oraz hełmy ochraniające słuch,
 6. maski przeciwpyłowe, filtrujące i pochłaniające oraz hełmy powietrzne, które chronią drogi oddechowe,
 7. fartuchy, kombinezony, płaszcze, kurtki, peleryny;
Środki ochrony indywidualnej muszą być zapewnione przez pracodawcę. Ma on obowiązek nie tylko je dostarczyć, ale również zapewnić pracownikom odpowiednie przeszkolenie, dzięki któremu nauczą się obsługiwać poszczególne sprzęty służące do ochrony ich zdrowia oraz życia podczas pracy na wysokości. Ponadto, pracodawca jest zobowiązany do regularnego przygotowania urządzeń i ubrań ochronnych, tak, aby nadawały się do pracy. W tym celu musi zapewnić pranie, odpylanie, odkażanie oraz konserwację poszczególnych środków ochrony indywidualnej.  

Praca na wysokości a środki ochrony indywidualnej

Do szczególnie niebezpiecznych obowiązków należy praca wykonywana na wysokości. Współcześnie powstaje coraz więcej tego rodzaju miejsc pracy. Do najbardziej popularnych należą:
 • praca na budowie,
 • praca przy rozbiórce budynków,
 • ocieplanie, tynkowanie oraz malowanie ścian,
 • praca na dachach i kominach,
 • budowanie, remontowanie i konserwacja mostów, kładek oraz estakad,
 • praca wykonywana na rurociągach, zbiornikach i silosach,
 • odśnieżanie dachów,
 • czyszczenie okien, dachów i rynien,
 • pielęgnacja i ścinka drzew.
 
Do wykonywania tego rodzaju prac konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, na który składają się amortyzatory, linki oraz szelki bezpieczeństwa. Zapewni on ochronę przed upadkiem z wysokości. Jednak obsługa specjalistycznego urządzenia wymaga również odpowiednich umiejętności, dlatego do prac wymagających korzystania z takiego sprzętu zatrudnia się wykwalifikowane osoby, np. alpinistów. Muszą nie tylko perfekcyjnie wykonywać swoje obowiązki, ale także radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na górze i nie mieć lęku wysokości. Dotyczy to osób zajmujących się m.in. myciem okien na wieżowcach. Natomiast w przypadku pracowników, którzy nie muszą korzystać ze specjalistycznych linek, amortyzatorów i szelek, dodatkowe umiejętności związane z obsługą takiego sprzętu nie są wymagane. Dotyczy to m.in. pracowników budowy, którzy poruszają się po rusztowaniach. Popraw swoje kwalifikacje na szkoleniach z zakresu prawidłowego użytkowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt