Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Kupujemy dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Kupno domu z rynku wtórnego ma jedną główną zaletę: na wprowadzenie się nie musimy czekać miesiącami. Ma również pewną wadę – nie wiemy z jakich materiałów został wybudowany i w jakim jest obecnie stanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

 - Kupujemy dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?
Fot. Blachotrapez
Własny dom, piękny ogród dookoła i samodzielnie posadzone drzewo – o tym myśli nie jeden z nas. Aby dążyć do spełnienia się tego marzenia musimy albo sami zabrać się za szukanie projektów i budowę, albo szukać oferty na rynku wtórnym. Na to ostatnie rozwiązanie decydujemy się w przypadku, gdy nie mamy czasu na budowę lub po prostu oferta sprzedaży domu wyjątkowo przypadła nam do gustu pod względem aranżacji lub ceny. Bez względu na to, który z czynników determinuje naszą decyzję, przed jej podjęciem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Okna i drzwi

Musimy sprawdzić, w jakim stanie jest stolarka drzwiowa i okienna. To właśnie przez okna i drzwi ucieka dużo ciepła, co ma realny wpływ na koszty eksploatacji podczas okresu grzewczego. Jeśli okaże się, że poprzedni właściciel zadbał o wymianę, sprawdźmy, czy zapewniono odpowiednią wentylację. W innym przypadku może dojść do powstawania grzybów i pleśni. Warto również zorientować się z oferty jakiego producenta wybrano materiały – zbyt niska cena i jakość może być dla nas sygnałem, że niestety w przyszłości będziemy mieli problemy ze stolarką.
 - Kupujemy dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?
Fot. Blachotrapez

Elewacja – ocieplenie, rysy i pęknięcia

Źle wykonane ocieplenie budynku może doprowadzić do powstawania zapocenia, które w konsekwencji powoduje pojawienie się grzybów. Nieodpowiednio dobrane materiały lub błędy podczas montażu mogą przynieść więcej kłopotów niż brak termoizolacji. Niestety, poprawianie po poprzedniej ekipie będzie wiązało się z jeszcze większymi kosztami. Sygnałem, którego nie należy bagatelizować są wszelkie rysy i pęknięcia – mogą świadczyć o uszkodzeniu fundamentów.

Strop

Bardzo niebezpieczne jest uginanie się stropu, które jest wyczuwalne nawet przy małych podskokach. To znak, że jest niewystarczająco sztywny. Zwróćmy uwagę na wszelkie ubytki, widoczne stalowe pręty przebijające się przez wylewkę i elementy, które są pokryte korozją.

Dach i rynny

Dach to bardzo ważny element konstrukcyjny domu. Ma zapewniać bezpieczeństwo, chronić przed utratą ciepła i być odporny na warunki pogodowe. To ta część domu, której powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi, gdyż jakiekolwiek naprawy wynikające z niepoprawnego montażu są bardzo kosztowne. – Najlepszym momentem na wydanie oceny o stanie dachu jest pora deszczowa. Dzięki temu szybko można dostrzec przecieki i zawilgocenia na ścianach. Jeżeli nie mamy możliwości zobaczyć domu właśnie w takich warunkach, przyjrzyjmy się dokładnie ścianom na najwyższych kondygnacjach. Przydatna okaże się wtedy latarka, gdyż poddasze może nie być dobrze oświetlone. Zwróćmy uwagę na stan drewnianych elementów. Powinny być impregnowane odpowiednimi preparatami, żeby zapobiec niszczeniu – radzi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.

Kupno domu to bardzo odpowiedzialna decyzja. To, czy wybierzemy ofertę z rynku pierwotnego czy wtórnego, zawsze wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Ważne, aby podczas oglądania wybranej przez nas inwestycji, zwrócić uwagę na jak najwięcej elementów, które w przyszłości nie nastręczą nam niepotrzebnych kłopotów i wydatków.

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt