Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Jak samemu zabezpieczyć oberwane lub uszkodzone rynny?

 - Jak samemu zabezpieczyć oberwane lub uszkodzone rynny?

Okres jesienny obfituje w silne wiatry i gwałtowne opady deszczu. Te zjawiska atmosferyczne mogą doprowadzić do nieoczekiwanego zniszczenia systemu rynnowego chroniącego nasz dom. Jak przygotować się do tego okresu i samemu zabezpieczyć rynny zanim zjawi się specjalista? Podpowiada nasz ekspert – pani Magdalena Gardyła z Galeco.

 - Jak samemu zabezpieczyć oberwane lub uszkodzone rynny?
Magdalena Gardyła, ekspert z firmy Galeco

Złamania i oberwania

Silny wiatr może doprowadzić do zerwania całego dachu wraz z jego konstrukcją. Choć takie sytuacje są bardzo wyjątkowe, to system rynnowy, znajdujący się poza opływową bryłą budynku, stawiając mu opór, jest szczególnie narażony na uszkodzenia. - W okresie silnych wiatrów i opadów należy zwracać uwagę na stabilność takich elementów jak obejmy i haki doczołowe. Warto też przyjrzeć się uszczelkom. Choć mogą one wyglądać na dobre, nie dajmy się zwieźć pozorom. Kiedy te elementy są osłabione – cały system może okazać się zawodny – radzi Magdalena Gardyła, ekspert z Galeco.

Często wiatr unosi konary i gałęzie drzew, które nie tylko oberwą rynny, ale także mogą je wygiąć, co doprowadza finalnie do przelewana się wody opadowej przez ich krawędź. W takich sytuacjach cierpią także rury spustowe. Powstałe wgniecenia mogą skutkować zatkaniem odpływu systemu rynnowego. - Kiedy okaże się, że po wietrznej nocy zastaliśmy uszkodzony system, wszystkie kształtki i elementy należy niezwłocznie wymienić. Kiedy zostanie porysowana powłoka lakiernicza rynny, taką naprawę możemy wykonać sami poprzez wyczyszczenie elementu – odpowiednie odtłuszczenie, a potem nałożenie podkładu i farby. Przy dużych uszkodzeniach powłoki, taki zabieg nie da efektu. Istnieje bowiem ryzyko pojawienia się odprysków i wymiany uszkodzonej części – podpowiada pani Gardyła.

 - Jak samemu zabezpieczyć oberwane lub uszkodzone rynny?
Nawet, jeśli system rynnowy nie ucierpiał podczas wichury, warto od razu wykonać jego przegląd, aby usunąć zalegające po nawałnicy liście oraz gałęzie. Jeśli tego nie zrobimy pojawia się ryzyko powstania niedrożności rynny i rury spustowej, co w konsekwencji może zakończyć się przeciekaniem systemu.

Czego unikać?

W przypadku rynien PVC, powyższe rozwiązanie jest czasowe. W tym przypadku niezwłocznie należy wymienić uszkodzony element. Wszelkie sklejane elementy z PVC powodują zagrożenie, gdyż system rynnowy stale pracuje pod wpływem np. temperatury. - Połączenie rynien na sztywno np. silikonem może spowodować jeszcze gorsze skutki niż samo oberwanie – twierdzi Magdalena Gardyła. W przypadku rynien luxocynk należy wystrzegać się wszelkich form obróbki cieplnej. Taki zabieg dodatkowo osłabi rynny narażając je na korozję.

- Aby spać spokojnie w okresie jesienno - zimowym i nie obawiać się o system rynnowy, pamiętajmy aby regularnie, przynajmniej dwa razy do roku przeczyścić i przejrzeć orynnowanie. Zdiagnozowanie przerdzewień oraz luzów na hakach pozwoli naprawić je w dogodnym czasie bez niepotrzebnych nerwów i wysokich kosztów – podsumowuje ekspert z Galeco.

Fot. Galeco

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt