Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Bezpieczna komunikacja dachowa z kominiarską rekomendacją. BRAAS na konferencji technicznej

 - Bezpieczna komunikacja dachowa z kominiarską rekomendacją.
BRAAS na konferencji technicznej

Na początku października odbyła się konferencja techniczna na temat eksploatacji urządzeń grzewczo-wentylacyjnych w aspekcie ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej budynków. Jednym z ważnych tematów poruszanych na Konferencji była bezpieczna komunikacja na dachu ze wskazaniem na oryginalny aluminiowy system komunikacji dachowej BRAAS. System ten wcześniej otrzymał rekomendację Korporacji Kominiarzy Polskich.

Na konferencji szeroko omówiono temat bezpieczeństwa budynków i ochrony przed pożarami. Prelegenci poruszyli również kwestie dotyczące ochrony środowiska w kontekście ogrzewania budynków. Nie mogło zabraknąć tematów związanych z rozwojem techniki kominowej. Podczas ostatniej sesji swoje wystąpienie miał Koordynator Działu Technicznego BRAAS Marek Podeszwa.

- Zdarza się, że inwestorzy, a czasami nawet dekarze powierzchownie podchodzą do budowy dachu. Na dach patrzy się często przez pryzmat materiału pokryciowego, gdy tymczasem równie istotne są inne elementy – membrany, izolacje, akcesoria dachowe czy system komunikacji na dachu - mówił podczas konferencji Marek Podeszwa. - Na zintegrowany system dachowy składa się wiele elementów. Jedynie kompletne podejście do budowy dachu da inwestorowi pewność prawidłowego funkcjonowania poszczególnych części – dodał. Wśród wyzwań, jakie stoją przed dekarzami, Koordynator Działu Technicznego BRAAS wymienił wszelkie elementy przechodzące przez połać, w tym kominy i ich prawidłowa obróbka. W przypadku trudnych technicznie prac, które nieprawidłowo wykonane mogą zagrozić szczelności dachu, pomogą odpowiednie produkty, takie jak Wakaflex 2. - Jest to taśma do obróbki kominów, która nie tylko jest wyjątkowo trwała i odporna na rozerwanie, ale odznacza się dużą elastycznością, dzięki której łatwo obróbkę wykonać - mówił Marek Podeszwa.

Kolejnym elementem systemu dachowego, na który nacisk położył Koordynator Działu Technicznego BRAAS, był aluminiowy system komunikacji dachowej. Komunikacja dachowa jest traktowana w Polsce, niesłusznie zresztą, nieco po macoszemu, o czym świadczy pomijanie tegoż elementu na wielu inwestycjach. Trzeba natomiast pamiętać, że komunikacja dachowa zapewnia bezpieczeństwo podczas koniecznych, cyklicznych przeglądów kominów oraz naprawiania ewentualnych usterek, co podkreślili zebrani na sali kominiarze. Przede wszystkim jednak zapewniające stabilność i odpowiednio wytrzymałe stopnie i ławy komunikacji są niezbędne do bezpiecznego czyszczenia przewodu kominowego. Stąd m. in. rekomendacja Korporacji Kominiarzy Polskich dla aluminiowego systemu komunikacji na dachu BRAAS. - Stopnie i ławy są montowane do dachówek funkcyjnych przytwierdzonych za pomocą ocynkowanych wkrętów bezpośrednio do łat, co zapewnia stabilność i trwałość całego systemu. Ważnym jest, że dachówki do mocowania stopni kominiarskich posiadają specjalnie zaprojektowane zaczepy, pod którymi montowana jest dodatkowa łata podpierająca. Ponadto stopnie i ławy posiadają ażurową powierzchnię zapobiegającą gromadzeniu się śniegu i oblodzeniu. Wszystko to razem daje gwarancję bezpieczeństwa tak istotnego przy pracy na wysokości – tłumaczy Marek Podeszwa.

Konferencja techniczna „Eksploatacja urządzeń grzewczo-wentylacyjnych w aspekcie ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej budynków” odbyła się w dniach 1-3 października 2015 w Opolu. Organizatorami konferencji byli: Wojewódzki Cech Kominiarzy w Opolu, Korporacja Kominiarzy Polskich, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Fundacja Bezpieczni w Domu oraz Politechnika Opolska.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt