Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Konstrukcje
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Konferencja Architektoniczna RIFF – Dachy, Fasady, Izolacje – 12.10.2015 r., Warszawa

12 października w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Architektury RIFF 2015 – Dachy, Fasady, Izolacje. Na spotkaniu najwybitniejsi architekci europejscy zaprezentowali najlepsze projekty, zrealizowane w ostatnim czasie – projekty nagrodzone w konkursach międzynarodowych, projekty wyjątkowe i innowacyjne. W konferencji udział wzięło ok. 200 architektów z 10 krajów.

RIFF to wyjątkowe wydarzenie w kalendarium spotkań architektonicznych, po raz pierwszy zorganizowane w Polsce przez ABPlus Ivents. Expo konferencje RIFF organizowane są również w Budapeszcie i Bukareszcie. W programie RIFF 2015 w Warszawie znalazły się reprezentacyjne budynki z całego świata, budynki nagrodzone na ostatnich edycjach konkursów architektonicznych, europejskich i krajowych, przedstawione obok nowoczesnych technologii, wykorzystanych w projektach przez wielkich architektów światowych.
Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Arch. Geir HAAVERSEN (A-Lab) zaprezentował projekt Statoil office building – zrobywce nagrody World Architecture Festival (WAF) 2013 – w kategorii najlepszy budynek biurowy
Nietuzinkowe rozwiązania na fasady i dachy, nowoczesne materiały izolacyjne, budynki energooszczędne, kreatywne sposoby na planowanie przestrzeni przedstawione przy pomocy projektów przez samych ich autorów. To spotkanie branżowe było niecodzienną okazję do wymiany myśli i doświadczeń. Każdemu wystąpieniu towarzyszyły pytania i ciekawe uwagi uczestników. Tutaj można było naprawdę poznać projekty od kuchni. Architekci opowiadali nie tylko o rozwiązaniach, jakie zastosowali w konkretnych obiektach, ale i o procesie tworzenia oraz przeciwnościach, z jakimi spotkali się w trakcie tworzenia i realizacji tych wyjątkowych projektów. Innowacyjne projekty często balansują na granicy przepisów i możliwości technicznych materiałów, przy czym pozostają bezpieczne. Nowoczesne technologie, zaprezentowane na konferencji, umożliwiają tworzenie niezwykłych brył budynków, na pozór przeczących fizyce budowli.

Najlepsi z najlepszych

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Projekt Dom H36, arch. Matthias Bauer
Architekt z Niemiec, Matthias Bauer, zdobywca nagrody WAN Concrete in Architecture 2014, przedstawiał swoją wizję budownictwa mieszkaniowego oraz pomysł na wykorzystanie właściwości termoizolacyjnych i konstrukcyjnych betonu. Jego projekty budynków wykonanych w całości z betonu, w tym nagrodzony DOM H36, zachwycają formą. Podłogi, ściany i dachy wykonane z izolacyjnego betonu stanowią alternatywę dla dodatkowych barier termicznych. Beton jako dominujący materiał w tych projektach pokrywa również dachy, który tworzą skośne, załamane betonowe powierzchnie w kształcie trójkątów. Charakterystyczne dla tych projektów są również okrągłe okienka, które musiały być wywiercane w betonie. Nie istnieje tu problem z odprowadzaniem wody, gdyż beton wchłania go a następnie odparowuje. Projekt Dom H36 zdobył nagrodę WAN Concrete in Architecture 2014, oraz Iconic Award Architecture Best of Best 2014, a także był nominowany do nagrody Mies van der Rohe 2015.
Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Projekt „24 Savile Row”, zdobywca nagrody WAN Facade Award 2015. Arch. Stephen Pey
Arch. Stephen Pey, partner w londyńskiej firmie EPR Architects, która ma w swoim dorobku ok. 40 nagród, zaprezentował nowatorski projekt „24 Savile Row” – nagrodzony w tym roku nagrodą WAN Facade Award. 10 tysięcy ręcznie wykończonych płyt ceramicznych ozdabia główne elewacje. Przy tym projekcie architekt współpracował z artystą plastykiem Kate Malone. Każdy ceramiczny element został wykonany ręcznie. Krystaliczna powłoka na płytkach jest trójwymiarowa i wykonana w czterech teksturach: trzech białych i jednej czarnej z niebieskimi kryształami. Płyty odbijają i załamują światło dzienne. W zależności od pogody i pory dnia, tworzą różne cienie, subtelnie zmieniając wygląd budynku. Układ płyt na elewacji – białych i niebieskich – dzieli budynek na dwie części, dając wrażenie dwóch oddzielnych budynków. Na elewacjach zastosowano duże przeszklenia, a od strony północnej wykusze, doprowadzające dużo światła do wnętrz i wzbogacające unikalną, ręcznie zdobioną elewację. Budynek „24 Savile Row”, który pojawił się na historycznym planie, w środku Londynu, doskonale wkomponował się w to miejsce, jednocześnie pasując i kontrastując z sąsiadującymi zabudowaniami. Ten budynek to połączenie innowacyjnych technologii i rzemiosła. W projekcie zastosowano wiele innowacyjnych, zrównoważonych technologii, jak zastosowanie wyłącznie oświetlenia LED, fotowoltaika, wysoce wydajny system chłodzenia VRV, zielone dachy.

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Armani Fifth Avenue, New York. Projekt: Studio Fuksas
Wspaniałe projekty biura Massimiliano i Doriany Fuksas przedstawił na konferencji Farshid TavakoliTehrani. Włoskie STUDIO FUKSAS, dla którego obecnie pracuje ponad 170 specjalistów w trzech biurach – w Rzymie, Paryżu i Shenzhen, jest często nagradzanym biurem mającym w swoim portfolio ponad 600 projektów zrealizowanych w Europie, Afryce, Ameryce i Australii. Przez ponad 40 lat studio FUKSAS realizowało nowatorskie projekty w najróżniejszych dziedzinach – przestrzeń miejska, lotniska, muzea, ośrodki kulturalne i przestrzenie widowiskowe, centra wystawiennicze, handlowe czy biznesowe, wnętrza, wzornictwo. Budynki zaprojektowane przez FUKSAS to często budynki „pływające”, wręcz unoszące się nad powierzchnią ziemi, budynki o niestandardowej formie i wręcz przeczące fizyce budowli, zachwycające nietypowym wykończeniem elewacji. Również elementy wnętrz niejednokrotnie stanowią same w sobie dzieła sztuki.

Pionowe miasta

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Wieżowiec Szanghaj Tower ( po prawej), zaprojektowany przez międzynarodowe biuro architektoniczne Gensler
Arch. Łukasz Płatkowski z międzynarodowego biura architektonicznego Gensler, specjalizujący się w projektowaniu wysokich budynków, przedstawiał ważny dziś temat: Dlaczego musimy budować wysokie budynki? Wskazywał on na wzrastające zagęszczenie ludności w dużych miastach, wymuszające budowanie wieżowców. Mówił o potrzebie budowania w węzłach komunikacyjnych oraz budowania z różnorodnym wykorzystaniem, a także z nastawieniem na potrzeby użytkownika. Firma Gensler swoje projekty opiera na wnikliwych badaniach potrzeb jednego użytkownika, które multiplikowane są na wielu, tak aby spełniać oczekiwania i potrzeby najemców. Celem jest stworzenie nie tylko miejsc do pracy czy noclegu, ale przestrzeni do życia. Współczesne wyższe budynki oferują wnętrza dla społeczności, openspace, dostęp światła, naturalną wentylację, otwarte platformy widokowe, lobby z ogrodami. Doskonałym przykładem budynku wielofunkcyjnego – mixed-use, zaprezentowanym przez architekta na RIFF, jest ukończony w tym roku wieżowiec Shanghai Tower, nazywany pionowym miastem. Wybudowany został w szanghajskiej strefie handlu i finansów Lujiazui. Bryła tego 632-metrowego budynku składa się z 9 nałożonych na siebie, cylindrycznych konstrukcji otoczonych podwójną przezroczystą fasadą. Pierwsza wewnętrzna warstwa fasady przylega do budynku osłaniając jego strukturę, druga, okręcająca się wokół pod kątem 120 stopni zewnętrzna warstwa otacza cały wieżowiec, nadając mu atrakcyjny wizualnie wygięty kształt, wrażenie lekkości i płynności, ale przede wszystkim zmniejsza nacisk wiatru. Pomiędzy dwiema fasadami umieszczono dziewięć atriów – otwartych ogrodów. Te podniebne publiczne ogrody oferują przestrzeń do spotkań, tak jak rynki w tradycyjnych miastach – z restauracjami, kawiarniami i sklepami. W budynku zastosowano wiele innowacyjnych technologii i rozwiązań zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Stożkowaty kształt budynku z asymetryczną elewacją pozwolił na obniżenie obciążenia wiatrem o 24%, zapewniajac tym samym stabilność konstrukcji oraz oszczędność na materiałach (zużyto do 25% mniej stali). Przezroczysta podwójna elewacja umożliwia dotarcie do wnętrz maksymalnej ilości światła, a tym samym ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zewnętrzna szklana fasada, zbudowana z materiału odbijającego promienie słoneczne, ograniczy konieczność stosowania klimatyzacji. Jej dobre parametry izolacyjne pozwolą ograniczyć zarówno zużycie energii grzewczej, jak i chłodniczej. Część zapotrzebowania na energię pokrywać mają źródła odnawialne – geotermalne i wiatrowe. Turbiny wiatrowe umieszczone pod parapetami – generować mają energię dla wyższych pięter, zaś kogeneracyjna instalacja gazowa o macy 2130 kW – dla niższych pięter. Umożliwiono zbieranie deszczówki – za pomocą zewnętrznych parapetów o spiralnym kształcie – wykorzystywanej następnie w systemach HVAC. Przestrzenie zielone przewidziane na 1/3 powierzchni budynku dodatkowo mają za zadanie ochładzać budynek. W budynku znajdą się biura, obiekty handlowe, rozrywkowe i konferencyjne, oraz taras widokowy na 120 piętrze – jednym z najwyższych, a także jeden z najwyżej położonych hoteli na świecie, należący do Jin Jiang Hotels – z 258 pokojami na piętrach 84-110. Aż 170 000 z 576 000 m² powierzchni użytkowej znajduje się w podziemnych kondygnacjach, w tym: 3-poziomowy parking, powierzchnie handlowe oraz połączenie z metrem. Zainstalowano tu nowoczesne, superszybkie windy Mitsubishi poruszające się z prędkością 18 metrów na sekundę.

Łukasz Płatkowski omówił też klika innych drapaczy chmur, w tym nowy, najbardziej zrównoważony budynek, zaprojektowany przez Gensler – Tower PNC Plaza w Pittsburgu, w którym zewnętrzne przeszklenia w dwuwarstwowym układzie elewacji otwierają się i zamykają automatycznie, dzięki czemu budynek oddycha. Budynek PNC Plaza to najbardziej zielony wieżowiec.

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Statoil office building w Fornebau, w Norwegii, zaprojektowany przez norweskie biuro A-Lab, zdobył nagrodę World Architecture Festival (WAF) 2013
Arch. Avner Yasher (YASHAR ARCHITECTS z Izraela), specjalizujący się w projektowaniu i budowaniu wysokich budynków, zaprezentował m.in. takie projekty jak Apple R@D Center in Herzeliya, SAP’s main laboratory in Ra’anana oraz SML Towers w Tel Awiwie.

Poziome wieżowce

Arch. Geir Haaversen (A-Lab) zaprezentował projekty The Carve oraz Statoil office building – projekt, który zdobył nagrodę World Architecture Festival (WAF) 2013 – w kategorii najlepszy budynek biurowy. Biurowiec Statoil w Fornebau w Norwegii to jeden z najbardziej niezwykłych projektów budynków biurowych – futurystyczna bryła na tle malowniczego krajobrazu norweskich lodowców i fiordów. Struktura budynku składa się z pięciu krzyżujących się prostopadłościennych brył o identycznych rozmiarach – 140 m długości, 23 m szerokości i 3 piętrach wysokości, ułożonych jedna na drugiej. Dwa moduły znajdują się na samym dole, na nich leżą kolejne dwa a na samym szczycie jeszcze jeden. Konstrukcja przywodzi na myśl leżące jeden na drugim poziome wieżowce – całość wygląda niezwykle futurystycznie. Bloki opierają się o siebie, ale ich końce wypuszczone są na wspornikach nawet na 30 metrów poza punkt podparcia. W centrum kompleksu znajduje się przeszkolone atrium z głównymi wejściami do każdego z bloków. Wewnętrzny plac na poziomie gruntu to miejsce, który może posłużyć do nieformalnych spotkań. Cały obiekt, liczący 117 900 m², został wykonany z przetworzonych prefabrykatów, szkła i aluminium. Na elewacji zastosowano aluminiowe panele bez widocznych mocowań. To wyjątkowy, wysoce energooszczędny budynek ukończony w rekordowym czasie – cała inwestycja trwała 3 lata.

Polacy też potrafią

Charakterystyczne dla współczesnej polskiej architektury projekty omówił arch. Borys Czarakcziew, reprezentujący Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej IARP. Poruszył on ważną kwestię trudności, jakie mogą pojawić się na etapie realizacji projektu, koniecznej elastyczności projektanta wobec zmian narzucanych przez inwestora – czy to z uwagi na zmianę wizji właściciela, przeznaczenia obiektu, skrócenie czasu realizacji czy ograniczenie budżetu. Zmiany w projekcie czasem słuszne i konieczne, niestety mogą też zupełnie zmienić zamysł architekta.

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Muzeum Ognia w Żorach zaprojektowany przez biuro OVO Grąbczewscy Architekci
Arch. Oskar Grąbczewski (OVO Grąbczewscy Architekci) zaprezentował Muzeum Ognia w Żorach, budynek, który na pierwszy rzut oka przypomina raczej rzeźbę niż pawilon konferencyjny czy muzeum. Elewacja tego budynku przykuwa uwagę – jakby połamana, tworzona przez strome, nierówne powierzchnie geometryczne i pokryta lśniącą blachą miedzianą. Przy czym, aby zgodnie z oczekiwaniami klienta uniknąć patynowania, wykorzystano miedź fabrycznie pokrytą specjalnym lakierem HDP. Dzięki czemu zachowa ona swój połyskujący miedziany kolor, mający symbolizować ogień. Jedna ze ścian – ściana od strony drogi wjazdowej – nie posiada żadnych otworów, za to posiada wspomniany, nietypowy kształt tworzony przez załamane trójkątne powierzchnie, w rozmaity sposób odbijające światło, co tym bardziej przywodzi na myśl ogromną rzeźbę, „płonący” symbol miasta. Kształt całej bryły pawilonu nawiązuje do ognia – architekci nadali budynkowi kształt płomieni. Pomysł zrodził się w momencie gdy okazało się, że uwarunkowania terenu (liczne instalacje przebiegające przez działkę) nie pozwalają zrealizować pierwotnej wizji. Wówczas projektanci wpadli na ten genialny, choć pozornie oczywisty pomysł nawiązania do historii miasta, powstałego w miejscu wypalania lasów i całkowicie spalonego przed laty, oraz nieprzypadkowej nazwy miejscowości. Nie bez znaczenia była tu maskotka Żorów – mały płomyk Żorek. Pomysł utworzenia muzeum ognia w tym obiekcie, który początkowo miał być tylko punktem informacyjnym i centrum konferencyjnym, jeszcze bardziej podbudował koncepcję autorów projektu, a w efekcie dał miastu wyjątkową atrakcję turystyczną. Prosta myśl przekuta została w genialny projekt. Cała bryła budynku stanowi istne dzieło sztuki i ważny obiekt na mapie szlaków turystycznych.

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Africarium – Oceanarium we wrocławskim ZOO, zaprojektowane przez ArC2 Fabryka Projektowa
Duże zainteresowanie wzbudził projekt Afrikarium – oceanarium we wrocławskim ZOO. To ogromne przedsięwzięcie, w którym uczestniczyło wielu specjalistów z różnych dziedzin, w efekcie czego powstało jedyne w Polsce i największe w Europie oceanarium, jedyne na świecie poświęcone wyłącznie Afryce. O projekcie i jego realizacji na RIFF opowiedziała autorka projektu, arch. Dorota Dziedzic z biura ArC2 Fabryka Projektowa. Bryła budynku przypomina wielką, czarna falę, która zawisła na podcieniu wejściowym. Elewacje wykonano z wielkoformatowych płyt z czarnego Corianu, wygiętych w łuk, w górnej części „fali”, zaś na całości elewacji tworzonych przez różnorodne trapezy o niepowtarzalnych wymiarach. To doskonały materiał, trwały, nie odbarwiający się, niewydzielający szkodliwych związków, a przy tym na tyle plastyczny, że można formować z niego zdumiewające kształty. Między płytami – ze względu na rozszerzalność liniową materiału – zastosowano niezbędne 2 centymetrowe dylatacje. Zastosowano nowatorskie tunele oraz przeszklenia z akrylu, umożliwiające podglądanie zwierząt morskich pod wodą. Tunel akrylowy zbudowany jest z trzech części połączonych tylko silikonem, dzięki czemu przechodząc podwodnym, półokrągłym przejściem można bez jakichkolwiek barier architektonicznych oglądać rekiny czy płaszczki przepływające nad i pod zwiedzającymi. Dach wykonany został z innowacyjnego przeźroczystego materiału, również stanowiącego alternatywę dla szkła – czterowarstwowych poduszek z folii ETFE. Posiadają one znakomite właściwości termoizolacyjne, nie możliwe do osiągnięcia w przypadku innych materiałów, jednak nie spełniają wymogu izolacyjności przeciwogniowej RE 30. – Budynek Afrikarium jest na tyle nowatorski, że przepisy za nim nie nadążają. Musieliśmy uzyskać wiele odstępstw. Niektóre były zupełnie abstrakcyjne, na przykład odstępstwa PPOŻ w przypadku przejść pomiędzy basenami a częścią dla zwiedzających, które były innymi strefami przeciwpożarowymi – gdzie jasne było, że pożar nie przedostanie się od strony wody. Odstępstwa musieliśmy uzyskać również dla dachu wykonanego z poduszek z folii ETFE, który nie spełnia warunku izolacyjności ogniowej RE 30. Na początku projektu uzyskaliśmy takie odstępstwo, ale kiedy zastosowaliśmy wszystkie rozwiązania, które w miedzy czasie się pojawiły, kiedy dach był już wybudowany i musieliśmy ponownie wystąpić o pozwolenie zamienne, okazało się że minister nie chce dać nam tego odstępstwa. Co sugeruje, że więcej takich obiektów wykonanych z nowatorskich materiałów, które tak naprawdę są bezpieczne, ale nie spełniają niektórych przepisów, po prostu nie będzie – z wielką szkodą dla architektury i dla tych rozwiązań – mówi arch. Dorota Szlachcic.

Więcej na temat koncepcji Afrikarium, zastosowanych rozwiązań oraz przeciwności, jakie pojawiły się w trakcie projektowania i realizacji Afrikarium w wywiadzie z arch. Dorotą Szlachcic – CZYTAJ.

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Centrum handlowe Riviera w Gdyni, zaprojektowane przez Valode & Pistre Architectes Paris + Michalewicz & Tański Architekci
O perypetiach związanych projektem Centrum Handlowego Riviera w Gdyni opowiedział arch. Piotr Michalewicz (Michalewicz & Co Architects). Realizacja tego projektu stanęła pod znakiem zapytania ze względów finansowych. Budowę Galerii rozpoczęto w 2007 r., ale na początku 2009 r. inwestycja została przerwana. Wykonawca odstąpił od realizacji, ponieważ inwestor – grupa Apsys – po tym jak nie uzyskał w całości finansowania, zdecydował się na sprzedaż obiektu. Przełom nastąpił w 2011 roku, kiedy to prace wznowił nowy inwestor, spółka Mayland Real Estate. Riwiera otwarta została ostatecznie w październiku 2013 roku. Gdynia zyskała tym samym największe centrum handlowe na Pomorzu i jedno z największych w Polsce, o powierzchni 118 tys. m kw. Wijąca się, aż 600-metrowa połyskująca elewacja ma w przyszłości pokryć się zielenią – w tym celu zamontowano specjalne metalowe drabinki, po których będzie piął się bluszcz. Konstrukcje drabinkowe podświetlone dwubarwnym oświetleniem po zmierzchu uatrakcyjniają elewację ciekawą grą świateł. W zamierzeniu autorów projektu pokryty zielenią budynek ma wtapiać się w otoczenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pozostając w zielonym kontekście parku, w tym budynku zaprojektowano również wiele proekologicznych rozwiązań.

Konstrukcje - Niezwykłe projekty wybitnych architektów na RIFF 2015 – relacja z konferencji
Baltic Palace, Michalewicz & Co Architects
Piotr Michalewicz przedstawił również projekt Baltic Palace, który zachwyca podświetlaną, nietuzinkową elewacją, kształtem przypominającą falę.

Obok prezentacji wielkich projektów, na konferencji mówiono również o materiałach i konkretnych rozwiązaniach na dachy, ściany i izolacje, oferowanych przez liderów rynku. Temat szkła w architekturze zaprezentowało dwoje prelegentów: arch. Esra Aydinoglu z firmy Sisecam Flat Glass oraz Thomas Ryc z Kuraray Europe GmbH. Z kolei temat uszczelniania dachów płaskich omówił Dariusz Łyszczarz z firmy Fatra – materiały do izolacji dachów płaskich Fatrafol. Na wystawie, która towarzyszyła konferencji można było uzyskać dodatkowe informacje, zarówno na temat produktów zaprezentowanych podczas konferencji, jak oferty innych firm.

Joanna Chrapkowska-Smoter

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt