Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Pokrycia dachowe / Papy
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Jak nie złapać raka płuc w domu?

Pokrycia dachowe / Papy - Jak nie złapać raka płuc w domu?

Twój dom może wpędzić cię w chorobę? To bynajmniej nie żart, a stwierdzony naukowo fakt. Źle zabezpieczony budynek jest odpowiedzialny za zachorowalność jego mieszkańców na raka płuc. Skoro mowa o zabezpieczeniach, sporo się ostatnio mówi o konieczności stosowania specjalistycznych izolacji fundamentowych, które nie tylko stanowią skuteczną zaporę hydroizolacyjną, ale i barierę antyradonową.

Pokrycia dachowe / Papy - Jak nie złapać raka płuc w domu?
- W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie radonem, ponieważ uważa się, że jest on źródłem radioaktywnego skażenia domów, a więc stanowi zagrożenie dla zdrowia ich mieszkańców - potwierdza prof. dr hab. Zbigniew Paweł Zagórski z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.

Czym jest wspomniany radon? To najcięższy z gazów szlachetnych, który jest o tyle zdradliwy, że nie ma ani koloru, ani zapachu czy smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych cieczach, a jego źródłem jest rad zawarty w skorupie ziemskiej. Na terenie Polski radon występuje przede wszystkim w Sudetach, na obszarach występowania masywów granitoidowych i skał metamorficznych o zwiększonych zawartościach uranu i toru. Obszarem szczególnie narażonym jest również Górnośląskie Zagłębie Węglowe.

Radon ulega przemianie promieniotwórczej, która powoduje powstanie, również promieniotwórczych, produktów jego rozpadu. Te zaś wdychane mogą osadzać się w oskrzelach, powodując powstanie chorób nowotworowych.

Przenikanie gazu z gruntu do budynku odbywa się głównie przez podłoże, ale też przez szczeliny w ścianach, poprzez złącza konstrukcyjne czy rury kanalizacyjne. Intensywność tego przenikania jest zresztą w dużym stopniu uzależniona od rodzaju podłoża i stopnia odizolowania od niego budynku. W lecie na skutek ogrzewania wytwarza się inwersja temperatur zapobiegająca wydostawaniu się radonu, natomiast zimą tworzą się strefy o jego wzmożonym wydzielaniu. Na obecność radonu najbardziej narażone są kuchnie i łazienki. W mniejszym stopniu dotyczy to pokoi mieszkalnych.

Pokrycia dachowe / Papy - Jak nie złapać raka płuc w domu?
Rysunek 1. Drogi wnikania radonu do budynku.
Oznaczenia: 1, 4 – szczeliny w ścianach; 2, 6 – szczeliny w podłożu; 3 – złącza konstrukcyjne; 5 – woda; 7- rury kanalizacyjne *
Pokrycia dachowe / Papy - Jak nie złapać raka płuc w domu?
*Źródło: www.ifj.edu.pl (M. Janik, „Przenikanie radonu z gruntu do budynku. Modelowanie komputerowe i weryfikacja w budynkach mieszkalnych”)

Aby wyeliminować zagrożenie przenikania radonu do budynków mieszkalnych, a przez to zminimalizować zachorowalność na raka płuc, fundamenty należy izolować przed promieniowaniem jonizującym radonu i jego pochodnych. Takie zapewnia m.in. papa Swisspor BIKUTOP podkładowa 200, która może być stosowana nie tylko do hydroizolacji, ale także jako bariera antyradonowa.

WARSTWY – DACHY i ŚCIANY
 
 
do góryNasze portale
Partnerzy

  Kontakt