Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Renowacja
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Czy przegląd dachu na wiosnę to obowiązek?

Renowacja - Czy przegląd dachu na wiosnę to obowiązek?
Fot. Monier Braas

Czy sezonowy przegląd dachu jest niezbędny, gdy dach nie przecieka i nie ma widocznie uszkodzonych dachówek ani rynien? O tym czy regularny przegląd dachu jest konieczny i na co zwrócić uwagę biorąc pod lupę dach opowiada SUPERDEKARZ, Łukasz Budzyński.

Choć wiosenny przegląd dachu nie jest obowiązkiem, to jednak lepiej go wykonać. Zarówno jeżeli jesteśmy właścicielem nowo-wybudowanego, jak i wieloletniego domu. Da nam to gwarancję, że wszystko jest z nim w porządku. Wielu rzeczy bowiem, nie jesteśmy w stanie stwierdzić „gołym okiem”. A to nie zawsze oznacza, że czegoś nie trzeba poprawić lub wymienić. - Zawsze należy powierzyć wykonanie kompleksowego przeglądu dachu profesjonalnej ekipie dekarskiej – najlepiej tej, która wykonywała nasz dach. Tylko fachowcy są w stanie wychwycić najmniejsze defekty i usterki, które mogą umknąć laikowi. Usługa powinna obejmować sprawdzenie stanu pokrycia i kontrolę jego konstrukcji – mówi SUPERDEKARZ Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego.

Co należy sprawdzić?

Kosze dachowe, obróbki blacharskie, rynny czy przejścia przez połać – to newralgiczne elementy dachu, które należy sprawdzić ze szczególną starannością. Dla nich okres zimowy to prawdziwy egzamin wytrwałości. - Generalny przegląd zacznijmy od sprawdzenia, czy obróbki blacharskie nie są poluzowane, czy np. nie wykruszył się uszczelniający je silikon, uszczelki w koszach dachowych są na miejscu, a taśma do obróbki komina jest nadal szczelnie przyklejona – mówi SUPERDEKARZ.

Pod lupę trzeba też wziąć dachówki, czy np. nie są pęknięte. Poza tym warto też przejrzeć płotki przeciwśniegowe. Intensywne opady i zaleganie śniegu mogły bowiem spowodować pewne uszkodzenia, dlatego warto by dekarz spojrzał na to fachowym okiem. Dobrze też zobaczyć systemy odwodnienia dachu, czy w rynnach nie nazbierały się zanieczyszczenia.

Regularne przeglądy dachu przede wszystkim

Aby dach długo nam służył i był w nienagannym stanie, pamiętajmy o regularnych przeglądach, konserwacji i naprawie. Można nawet założyć sobie „książkę serwisową” dachu lub całego budynku, w której będziemy wpisywać wszelkie przeglądy i naprawy. Pamiętajmy przy tym, że im lepiej będziemy o niego dbać, tym dłużej będziemy cieszyć się komfortem i estetycznym wyglądem naszego domu przez wiele lat. To naprawdę się opłaca. Drobne, regularne naprawy i prace są mniej kosztowne i zajmują mniej czasu. Z tym, że takie zadania powinniśmy powierzać wyłącznie fachowej ekipie. Doświadczonych dekarzy z certyfikatem można znaleźć na stronie www.superdekarz.pl.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt