Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Folie dachowe
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Wydajnie i ekonomicznie. Folia drenażowa Delta-Terraxx

Folie dachowe - Wydajnie i ekonomicznie. Folia drenażowa Delta-Terraxx
Folia drenażowa oraz chroniąca fundamenty Delta-Terraxx. Fot. Dörken Delta Folie

Folia drenażowa oraz chroniąca fundamenty Delta-Terraxx posiada wiele zalet dla architekta i wykonawcy. Odpowiednia wysokość i niewielka masa pozwalają na uniknięcie architektonicznych błędów. Duża wydajność drenażowa, niewielka masa oraz ekonomiczne wykorzystywanie jej powodują, że DELTA TERRAXX jest wspaniałą alternatywą w stosunku do tradycyjnych materiałów mineralnych na dachach odwróconych.

Folia drenażowa oraz chroniąca fundamenty Delta-Terraxx przedstawiona została przez firmę Dörken GmbH & Co. KG, Herdecke, na targach budowlanych BAU 2007 w Monachium jako produkt specjalnego zastosowania drenażu poziomego pod powierzchniami użytkowymi na dachach płaskich. Dwuwarstwowa folia typu „sandwicz” zapewnia przy niewielkiej wysokości bardzo wysoką wydajność drenażową, która jest wyraźniej lepsza niż w przypadku piasku czy też żwiru. Układana na izolacji z rolki warstwa rozdzielająca w bardzo dobry sposób chroni przed mechanicznymi obciążeniami. Zagwarantowana stała wartość filtrująca warstwy drenażowej oraz wysoka odporność na ściskanie - 400 kN/m² gwarantują trwałą ochronę oraz drenaż. Delta Terraxx posiada aprobatę IBDiM, dopuszczającą do użytkowania folii jako drenaż pod drogami, chodnikami, itp.

Folie dachowe - Wydajnie i ekonomicznie. Folia drenażowa Delta-Terraxx
Folia Delta-Terraxx bezpieczne odprowadzanie wody. Fot. Dörken Delta Folie

Bezpieczne odprowadzanie wody

Dużej powierzchni dachy płaskie i powierzchnie stropów budynków oraz garaży podziemnych umożliwiają pełne wykorzystanie właściwości Delta Terraxx pod dróżki, place zabaw oraz pod dodatkowe miejsca parkingowe. Stosowanie częściowego lub całkowitego zazielenienia tych powierzchni spowoduje polepszenie klimatu w obszarze mieszkalnym. Przy takim użytkowaniu należy pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wody z powierzchni – nie tylko z elewacji, ale także i z konstrukcji – stosujemy tu wydajny drenaż powierzchniowy. W przypadku nie zastosowania takiego drenażu może dojść do spiętrzania się wody, a co za tym idzie do destabilizacji powierzchni komunikacyjnych – może to doprowadzić do niepotrzebnego obciążenia izolacji. Standardowemu drenażowi ze żwiru i kamieni bardzo trudno spełnić wszystkie te warunki. Przy standardowej konstrukcji może dojść nie tylko do zabłocenia i zapchania się warstwy drenażowej (groźba gnicia materiału), ale także i do zmniejszenia wydajności drenażowej.

Folie dachowe - Wydajnie i ekonomicznie. Folia drenażowa Delta-Terraxx
Fot. Dörken Delta Folie

Odpowiednia ochrona w pakiecie

Wytrzymujący duże obciążenia system ochronno-drenażowy Delta-Terraxx przystosowany jest do stosowania w różnych sytuacjach drenażu horyzontalnego. Składający się z folii profilowanej i naspawanej na to geowłókniny, tworzy bardzo wydajną warstwę drenażową: Skierowana ku górze geowłóknina działa jak powierzchnia filtrująca dla położonych poniżej przestrzeni powietrznych wytworzonych z profili. Termicznie przymocowana geowłóknina zapobiega w przypadku stosowania żwiru, kamyczków oraz ziemi, zaklejaniu się struktury profili, a co za tym idzie gwarantuje stałe i nieprzerwane odprowadzanie wody. Zintegrowany pasek z folii samoprzylepnej ułatwia układanie oraz zapewnia lepsza ochronę przed korzeniami. Płaski spód folii pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru na izolacji. Pozwala to także na chodzenie po czułej na nacisk izolacji – Delta Terraxx chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi.

Uszczelnienie z rolki

W połączeniu z klejoną na zimno izolacją Delta-Thene powstaje bardzo wydajny system ochronno-drenażowy Zaleta folii klejonych na zimno: czyste, szybkie i proste zastosowanie. Samoklejąca izolacja powierzchniowa układana jest jak tapeta na wcześniej zagruntowanym, przy pomocy Delta-Thene-Grundanstrich, podłożu. Specjalny wzór na folii umożliwia idealne przycięcie folii na wymiar. Folia o grubości 1,5 mm stwarza także i przy większych powierzchniach jednolicie grubą powierzchnię – wytworzenie tak idealnie równej powierzchni ze standardowych środków graniczy z nierealnością. Wysoka elastyczność tego materiału ma swoje podłoże – stoi za tym kombinacja specjalnej folii HDPE oraz warstwy uszczelniająco-klejącej z bitumo-kauczuku. Folia ta działa pokrywająco na wszelkiego rodzaju pęknięcia i można ją układać w temperaturach do -5° C.

Folie dachowe - Wydajnie i ekonomicznie. Folia drenażowa Delta-Terraxx
Fot. Dörken Delta Folie

Izolacja Delta Thene na zakładach ma pasek butylowy pozwalający na szczelne połączenie poprzez zwulkanizowanie się połączenia.

Delta Terraxx wraz z izolacyjną folią Delta Thene idealnie komponuje się jako system drenażu poziomego np. przy zabezpieczaniu tarasów, parkingów wielopoziomowych, itp.

W skrócie

Folia drenażowa oraz chroniąca fundamenty Delta-Terraxx posiada wiele zalet dla architekta i wykonawcy, przy stosowaniu jej jako drenażu horyzontalnego pod pomieszczeniami użytkowymi, jak i na dachach płaskich. Duża wydajność drenażowa, niewielka masa oraz ekonomiczne wykorzystywanie jej powodują, że DELTA TERRAXX staje się alternatywą w stosunku do tradycyjnych materiałów mineralnych, a w połączeniu z izolacją Delta Thene tworzy idealny system drenażowo-ochronny.

Arkadiusz Bolicki
Dörken Delta Folie
WARSTWY Dachy i Ściany 2/2007

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt