Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed wilgocią

 - Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed wilgocią
Fot. Monier Braas Sp. z o.o.

Jedną z istotniejszych czynności podczas budowy dachu jest jego prawidłowe zabezpieczenie przed wilgocią. Niestety nieświadomi tego inwestorzy, a niejednokrotnie również ekipy budowlane, bagatelizują znaczenie prawidłowego wykonania izolacji przeciwwilgociowej dachu. Błędy popełnione na etapie konstrukcji zemszczą się w niedalekiej przyszłości.

Bardzo często inwestorzy patrzą na dach jedynie przez pryzmat pokrycia, a mówiąc wprost, zwracają uwagę głównie na to co widać z zewnątrz - kolor i kształt dachówek. Tymczasem nie mniej istotne jest to, co znajduje się pod połacią.

Systemowe podejście

Dach to skomplikowana konstrukcja, której prawidłowe działanie zależy od dwóch niezbędnych aspektów: wysokojakościowe produkty oraz fachowe wykonawstwo. Produkty należy rozumieć nie tylko jako rodzaj pokrycia, ale także wchodzące w skład kompletnego systemu dachowego akcesoria, izolacje nakrokwiowe, taśmy montażowe, czy odgrywające ważną rolę folie wstępnego krycia.

 - Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed wilgocią
Membrana dachowa Divoroll Universal+. Fot. Monier Braas

Membrana dachowa to ten element systemu, który zapewnia odprowadzenie wilgoci z ocieplenia między krokwiami na zewnątrz, tym samym chroni dach przed zawilgoceniem. Jej istotną cechą jest wysoka paroprzepuszczalność. Para wodna stanowi integralną część naszego otoczenia. W pomieszczeniach powstaje podczas kąpieli, gotowania, czy… oddychania. I o ile sama para wodna nie stanowi zagrożenia dla naszego dachu, o tyle jej kondensacja już może dać się mu we znaki. W skrajnych przypadkach, w wyniku zawilgocenia i rozwoju grzybów czy pleśni na drewnianych elementach konstrukcyjnych niezbędny będzie kosztowny remont.

Wystąpienie skroplin

- Do pojawienia się skroplin dochodzi, gdy ciepłe powietrze z nagromadzoną w nim parą wodną zacznie się ochładzać do tego stopnia, że nie jest ono w stanie „pomieścić w sobie” pary wodnej i zaczyna pojawiać się kondensat. Mówi się wtedy o tak zwanym „punkcie rosy”. Jeśli wyjmiemy z lodówki butelkę z mlekiem i postawimy na stole, to po chwili pokryje się ona rosą. Dokładnie ten efekt może pojawić się w przegrodzie dachowej. Ciepłe i wilgotne powietrze napotyka zimny element i na nim pojawia się rosa czyli kondensat – tłumaczy Przemysław Spych, Doradca Techniczny BRAAS.Oprócz wspomnianego zagrzybienia więźby czy innych drewnianych elementów dachu poważnym problemem stać się może utrata izolacyjności cieplnej ściany poddasza, nasilenie zjawiska zawilgocenia, a w konsekwencji w okresie zimy przemarzania. Nie tylko wyższe rachunki za prąd będące wynikiem utraty izolacyjności mogą stanowić efekt nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń i przegrody dachowej. Czasami dochodzi do zniszczenia ściany, a w szczególności jej powierzchni, a w niektórych sytuacjach nawet do zalewania pomieszczeń. Dlatego folie dachowe odgrywają tak istotną rolę. Dekarz musi zapewnić między membraną a dachówką odpowiednią wentylację podpołaciową. Uzyskuje się to dzięki kontrłatom i przemyślanemu montażowi poszczególnych elementów.

 - Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed wilgocią
Membrana dachowa Divoroll Clima+ S posiada wyjątkową zdolność odbijania ciepła. Fot. Monier Braas

Do wyboru, do koloru

Inwestorzy muszą zatem pamiętać, że dach to nie tylko dachówka, a cały system. W przypadku membran należy wiedzieć, że w zależności od parametrów dachu, takich jak kąt nachylenia oraz typ dachówki, należy nie tylko dobrać folię, ale również zastosować odpowiednią konstrukcję warstwy wstępnego krycia i całej przegrody dachowej.

- Braas posiada w swojej ofercie wiele akcesoriów dachowych, w tym membran. Wysokoparoprzepuszczalne membrany Divoroll (na przykład Divoroll Kompakt) przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na izolację. Przy odpowiednim montażu dają pewność prawidłowego funkcjonowania systemu – mówi Przemysław Spych. W zależności od potrzeb dekarz może skorzystać ze wzmocnionej membrany Divoroll Universal+, którą można układać także na deskowaniu. W przypadku dachów o bardzo wysokich wymogach wodoszczelności dla warstwy wstępnego krycia zalecana jest membrana Divoroll Maximum+2S, która posiada uszczelnione zakłady. Z kolei dla osób, którym zależy na maksymalnym komforcie na poddaszu przeznaczona jest membrana Divoroll Clima+S, która ma wyjątkową zdolność odbijania ciepła – dodaje.


Źródło: Monier Braas Sp. z o.o.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt