Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Poddasze – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

 - Poddasze – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna
System AERO firmy WABIS - skuteczna wentylacja poddasza

Czyste powietrze w domu jest potrzebnym i koniecznym elementem dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Ludzie i zwierzęta, przebywający w domach jedno- i wielorodzinnych, a także w budynkach użyteczności publicznej, są stale narażeni na zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pomieszczeń, takie jak kurz, brzydkie zapachy, dym i wilgoć. Powietrze zanieczyszczone lub wilgotne, które nie może być wyciągane z budynków w sposób kontrolowany, kondensuje się i w efekcie może gromadzić się na elementach konstrukcyjnych powodując ich uszkodzenie, a co za tym idzie utratę pełnej funkcjonalności.

W konstrukcji użytkowanego budynku zawsze występuje wilgoć tworząca się w wyniku dyfuzji powstającej pary wodnej. Wilgoć wewnątrz budynku powstaje na skutek użytkowania oraz wnikania wilgoci z zewnątrz. Nadmierna wilgoć sprzyja pojawieniu się i rozwojowi grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Jednocześnie przy wzrastającym stopniu zawilgocenia znacznie zwiększy się przenikanie ciepła przez elementy konstrukcyjne. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową wentylację wszystkich pomieszczeń i połaci dachowej (jako głównego elementu wyprowadzającego powietrze z zewnątrz) oraz dobrą jakość stosowanych rozwiązań i produktów służących temu, ponieważ każda nieprawidłowość, usterka czy defekt, mogą prowadzić do nieszczelności oraz redukcji żywotności zarówno elementów jak i całej budowli.

Najprostszą metodą likwidacji wilgoci jest jej usunięcie za pomocą swobodnego przepływu powietrza, uzyskanego drogą grawitacyjną lub mechaniczną. Wentylację należy rozumieć więc jako sprawną wymianę powietrza wilgotnego na bardziej suche. Przyjmuje się, że pełną ilość powietrza z pomieszczeń należy, w zależności od warunków, wymienić ok. 20 razy w ciągu doby. Osiąga się ten efekt poprzez okna i drzwi (wietrzenie, otwieranie, konstrukcyjne wywietrzniki otworowe), wszelkie szczeliny oraz kanały wentylacyjne z otworami nawiewnymi.
System wentylacji całkowitej powinien być zindywidualizowany, uwzględniając nie tylko kubaturę budynku, ale również przeznaczenie pomieszczeń oraz konstrukcję ze szczególnym naciskiem na pokrycie dachowe. Do najtrudniejszych do wentylacji miejsc w domu należy poddasze. Ponieważ głównym czynnikiem decydującym o tym procesie jest różnica ciśnień wynikająca nie tylko z różnicy temperatur, ale także różnicy wysokości (tzw. ciąg kominowy), ten najwyższy element budynku staje się szczególnie narażony na zaleganie powietrza (różnica pomiędzy wlotem powietrza zużytego a wylotem jest najmniejsza). O ile w przypadku poddasza nieużytkowego, a zwłaszcza z ociepleniem ułożonym na stropie, problem ten jest prosty do rozwiązania (bezpośredni dostęp do połaci), to w pozostałych rozwiązaniach należy zastosować dodatkowe grawitacyjne kanały wentylacyjne zakończone kominkami napołaciowymi.

 - Poddasze – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna
System AERO firmy WABIS

System wentylacji grawitacyjnej wykorzystuje ciepłe powietrze, które jest lżejsze, niż powietrze na zewnątrz budynku – unosi się do góry w pionowym przewodzie wentylacyjnym i, dzięki specjalnej konstrukcji głowicy, jest odprowadzane do atmosfery. Kominki wentylacyjne są niskociśnieniowymi otworami wentylacyjnymi, wykorzystującymi różnicę ciśnień powodowaną przez wiatr, do wentylacji struktur dachowych (między warstwą uszczelniającą i pokryciem dachu) oraz poddaszy i pomieszczeń użytkowych. Funkcjonalność wentylacji wymaga, aby powietrze wchodzące mogło swobodnie wnikać w wentylowaną strukturę. Kominki te są bardzo łatwe w montażu niezależnie od kąta nachylenia dachu, dzięki możliwości pionowej regulacji. Są one wyprowadzone ponad dach przez w pełni szczelne przejście dachowe, które mogą być montowane prawie na wszystkich typach dachów (wymagany spadek poniżej 50 stopni), dobieranych do rodzaju pokrycia (dachówka, blacha, blachodachówka, papa, gont itd.).
Rozwiązanie powyższe może się jednak okazać niewystarczające. Należałoby się zastanowić wtedy nad zastosowaniem wentylacji mechanicznej.

Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Popularne wentylatory mają nie tylko podobny kształt jak kominki wentylacyjne, ale są równie proste w montażu. Istnieje również możliwość wymiany kominka grawitacyjnego na mechaniczny – jedynym warunkiem jest dostęp do źródła energii elektrycznej.
Tak więc budynek musi oddychać aby zachować dobry stan, a w konsekwencji zapewnić zdrowe środowisko jego użytkownikom. Pewność tego daje nam zastosowanie najlepszej jakości, pewnego systemu wentylacyjnego jak np. profesjonalnego systemu AERO firmy WABIS.

GRAWITACYJNA MECHANICZNA
• prosta i tania w budowie • efektywność niezależna od warunków atmosferycznych
• nie posiada żadnych mechanizmów • umożliwia regulację intensywności przepływu powietrza
• tania eksploatacja • umożliwia filtrowanie, ogrzewanie lub chłodzenie powietrza
• nie hałasuje
• efektywność zależna od warunków atmosferycznych • zużywa energię elektryczną
• brak regulacji wydajności • elementy mechaniczne mogą wymagać konserwacji lub wymiany
• zimą może powodować straty ciepła
• latem praktycznie zamiera

Źródło: WARSTWY - DACHY i ŚCIANY 3/2012

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt