Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Ocieplenia dachów skośnych
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

W jaki sposób stosować ocieplenia nakrokwiowe?

Niewłaściwa termoizolacja dachu skutkuje poważnymi konsekwencjami. Uzyskujemy odwrotny od pożądanego efekt. Latem, kiedy chciałaby się uciec przed gorącem do chłodnego domu, na poddaszu mamy prawdziwą saunę, zaś zimą, gdy szukamy ciepła, na poddaszu panują prawdziwie arktyczne warunki.

Nie powinno to dziwić, dach to bowiem ta część naszego domu, przez którą, gdy brakuje odpowiedniej izolacji, potrafi uciekać nawet 20% ciepła. Statystyka zatrważająca, biorąc pod uwagę choćby rosnące ceny ogrzewania.

Śledźmy rynkowe nowości

Na rynku akcesoriów dachowych pojawia się co rusz sporo nowości. Warto go śledzić, by nie pominąć ciekawych rozwiązań, które można wykorzystać przy budowie swojego domu. - Jakiś czas temu na rynku pojawiły się poliuretanowe ocieplenia nakrokwiowe w postaci płyt i bez wątpienia warto rozwinąć ten wątek. Marka Braas ma w swojej ofercie ocieplenia nakrokwiowe DivoDamm. Są to płyty o wymiarach 1x2,4m i grubościach od kilku do kilkunastu centymetrów ? mówi Jakub Krzemiński, Doradca Techniczny Braas RuppCeramika, marek patronujących programowi Superdekarz.
Podstawą zaletą tych produktów jest montaż. Układa się je na krokwiach, a łączy się je na pióro i wpust. - Skutkuje to redukcją, do absolutnego minimum, mostków termicznych, tak częstych przy tradycyjnej międzykrokwiowej metodzie ocieplania dachów ? dodaje Jakub Krzemiński.
Kolejnym atutem poliuretanowych płyt jest współczynnik Lambda (przewodzenie ciepła) wynoszący 0,024. - Dla porównania materiały tradycyjne osiągają poziom 0,035 ? 0.040. Oznacza to, że przy zastosowaniu nakrokwiowych płyt izolacyjnych z poliuretanu o grubości powiedzmy 120 mm, uzyskamy ten sam efekt (współczynnik przenikania ciepła U=0,19 ), jak przy użyciu tradycyjnej wełny o grubości mniej więcej 200 mm. Zastosowanie ocieplenia na krokwiach ma jeszcze jeden ciekawy aspekt, aspekt estetyczny. Dzięki nim, można bez problemu wyeksponować we wnętrzu drewnianą konstrukcję, co daje architektom nowe możliwości aranżacyjne ? wylicza Jakub Krzemiński. Co istotne także, płyty poliuretanowe nie wchłaniają wilgoci i nie oddychają. Przegroda dachowa zatem ?nie oddycha?, jak to ma miejsce przy budowaniu jej w sposób tradycyjny, czyli od wewnątrz pozostaje szczelna paroizolacja, potem wełna, a na górze oddychająca membrana. - Różnica w rozwiązaniu problemu polega na tym, że w przypadku zastosowania na dachu płyt poliuretanowych należy dokładnie przemyśleć wentylację w domu, a najlepiej zaprojektować wentylację mechaniczną. Tymczasem w domu z dachem ?oddychającym? wentylacja grawitacyjna, nad którą nie mamy żadnej kontroli zazwyczaj wystarczała ? porównuje Jakub Krzemiński.

Optymalna temperatura zimą i latem

Za prawidłową termoizolacją dachu stoją dwa czynniki, które odgrywają kluczową rolę ? dobry materiał izolacyjny i pokryciowy. ? Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców ? w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa, a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli zostaną popełnione jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu. I tak, np. jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje dosyć wysokie koszty. W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdzi się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem, pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Dachówka też dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów niż np. blachodachówka ? mówi Łukasz Budzyński, laureat branżowego programu Superdekarz.

Komu powierzyć to zadanie?

Są takie elementy domu, które wymagają prawdziwego speca. Do nich bez wątpienia należy dach, dlatego wszelkie sprawy z nim związane powinien brać w swoje ręce specjalista. - Dach to newralgiczna część domu i bez dwóch zdań musi się nim zająć dekarz. Wykonuje on bowiem, konserwuje, a także naprawia jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak ważnych, bo to ta część, która bezpośrednio chroni je przed wszelkimi wpływami atmosferycznym ? mówi Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.
Dach jest skomplikowaną i trudną do wykonania konstrukcją. Dlatego nie każdy, a jedynie specjalista w tej dziedzinie powinien podejmować się jej wykonania. Popełnić błędy można w zasadzie na każdym etapie jego wykonywania, co grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. ? Można popełnić błędy zarówno w samej konstrukcji dachu, a także pod jego pokryciem i nad nim. Niestety zdarzają się tak znaczące wady konstrukcyjne, że mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, co wykonał nasz dekarz, możemy zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy. Warto też wiedzieć, że budynek, który będzie miał tak rażące błędy konstrukcyjne, nie zostanie dopuszczony do użytkowania, dopóki właściciel ich nie usunie ? dodaje Bogdan Kalinowski. Wykonanie właściwiej izolacji, która jest elementem kluczowym w naszym domu należy właśnie powierzyć fachowcom. Będziemy mieli wówczas pewność, dobrze wydanych pieniędzy, ale także pewność, że ta inwestycja kiedyś się na pewno zwróci. Eksploatując w późniejszych latach dom, zauważymy zapewne oszczędności na ogrzewaniu zimą, a latem unikniemy konieczności schładzania pomieszczeń.

* * *

O programie SUPERDEKARZ
Program i portal www.superdekarz.pl działa od maja 2009, skupiając blisko 1000 dekarzy z całej Polski. Poprzez udział w programie dekarze mogą doskonalić zarówno swoje umiejętności praktyczne, jak i te związane z prowadzeniem własnej firmy. Każdego roku rywalizują o tytuł i statuetkę SUPERDEKARZA regionu i SUPERDEKARZA roku oraz jedno ze stu miejsc na wielkiej Gali Finałowej, bo znaleźć się w gronie SuperDekarzy, to dołączyć do wyjątkowej dekarskiej elity. To podczas tej uroczystości przyznawane są statuetki SUPERDEKARZA. Zarejestrowani na portalu fachowcy najszybciej dowiadują się o nowościach rynkowych marek, mogą uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych promocjach oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniami od strony praktycznej. SUPERDEKARZ, poza wymiarem zawodowym, to również forma zabawy w duchu społecznościowym ? okazja do zdobycia wielu atrakcyjnych nagród i skompletowania wyjątkowego branżowego poradnika. Patronem programu jest firma Monier, producent systemów dachowych marek Braas i RuppCeramika.

 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt