Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Poddasza
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

 

Publikacje / Poddasza

 
Istota paroizolacji na poddaszu     [ 07.01.2009 ]

Dach jest przegrodą budowlaną, która jest bardzo narażona na oddziaływanie pary wodnej, ze względu na migrację wilgotnego powietrza w górę. Przechodząc przez połać dachową, powietrze może napotkać chłodniejszą warstwę i wtedy wykrapla się zawilgacając izolację termiczną. Koniecznym więc jest aby od strony pomieszczeń zaprojektować odpowiednią ochronę materiału ociepleniowego przed wilgocią powstającą w domu. Idealnym rozwiązaniem jest użycie osłony w postaci folii paroizolacyjnej.

Doświetlenie poddasza     [ 07.01.2009 ]

Aby można było komfortowo korzystać z pomieszczeń na poddaszu, niezbędne jest doprowadzenie do nich światła naturalnego. Sposób, w jaki to zrobimy, zależy od przeznaczenia poddasza, a także projektu budynku (m.in. orientacji wobec stron świata, kształtu dachu liczby i wielkości oraz zagospodarowania planowanych pomieszczeń).

Jak wentylować poddasze użytkowe?     [ 07.01.2009 ]

Poddasze użytkowe wymaga wykonania ocieplenia całej lub dużej części połaci dachowej (w zależności od projektowanego wykorzystania przestrzeni). Tym samym niezbędne staje się zapewnienie odpowiedniej wentylacji zarówno w powstałych na poddaszu pomieszczeniach, jak i w zaizolowanej połaci dachowej. Poprawna i skuteczna wentylacja poddasza użytkowego wymaga precyzji w wykonywaniu poszczególnych prac oraz odpowiedniego doboru materiałów. Ponieważ materiał termoizolacyjny układany jest w większości przypadków między krokwiami (a często także nad i pod nimi) ogranicza to zdecydowanie wielkość przestrzeni wentylującej - w zależności od konstrukcji dachu oraz tworzących go warstw, projektowane są najczęściej jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne. Wymiary szczelin wentylacyjnych muszą być zgodne z DIN 4108.

Jak wentylować poddasze nieużytkowe?     [ 07.01.2009 ]

Zadaniem wentylacji jest usunięcie nadmiaru pary wodnej, a tym samym zabezpieczenie drewnianych elementów więźby dachowej oraz termoizolacji stropu przez zawilgoceniem. Realizuje się ją najczęściej poprzez wykonanie otworów: nawiewnych w okapie i wywiewnych w kalenicy albo przez wykonanie otworów w ścianach szczytowych budynku. Ich powierzchnia oraz układ zależą od kąta nachylenia dachu. Należy pamiętać, że otwory te muszą być zabezpieczone przed wnikaniem przez nie do wnętrza opadów oraz ptaków czy owadów. Natomiast nie powinno się uszczelniać linii okapu i kalenicy, ponieważ wpływa to negatywnie na proces wentylacji przekrycia. Szczeliny wentylacyjne przy okapie i kalenicy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania dachu.

Od czego zależy wielkość przestrzeni poddasza?     [ 07.01.2009 ]

To, jak duża będzie powierzchnia użytkowa na zaadaptowanym (albo nowym, wybudowanym zgodnie z projektem) poddaszu, zależy w dużej mierze od kształtu i kąta nachylenia dachu oraz wysokości i konstrukcji ścianki kolankowej. Zgodnie z przepisami, wysokość pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi musi wynosić średnio 2,2 m.

Czym wykończyć poddasze użytkowe?     [ 07.01.2009 ]

Planując zagospodarowanie poddasza, należy zastanowić się, jakich użyć materiałów do budowy ścian działowych. Wybór musi uwzględniać przede wszystkim stopień wytrzymałości stropu. Decyzja o postawieniu ścian murowanych pociąga za sobą konieczność wzmocnienia stropu, co automatycznie podraża inwestycję. Jednak najczęściej ściany działowe poddasza wykonuje się w zabudowie lekkiej szkieletowej. Prace wykończeniowe można rozpocząć dopiero po ułożeniu wszystkich instalacji wewnętrznych, odpowiednim zaizolowaniu termicznym, akustycznym i przeciwwilgociowym poddasza, wykonaniu pokrycia dachowego.

Ciepłe dachy i poddasza     [ 07.01.2009 ]

Ze względu na rosnące koszty energii poszukujemy energooszczędnych rozwiązań. Myślimy o budowie ciepłych, energooszczędnych domów. Poszukujemy projektów, które gwarantować będą niskie koszty eksploatacji. Coraz częściej interesujemy się budownictwem niskoenergetycznym, a nawet pasywnym. Takie budynki powinny charakteryzować się m.in. dobrze izolowanymi przegrodami budowlanymi, czyli ciepłymi ścianami, dachem, oknami, podłogą na gruncie.

Poddasza użytkowe i nieużytkowe budynku mieszkalnego a jego zabudowa     [ 06.01.2009 ]

Każdy budynek posiadający dach, posiada poddasze, które jest przestrzenią między dachem a jego najwyższym stropem. Tylko budynek zakończony stropodachem nie posiada poddasza, ponieważ najwyższy jego strop posiada odpowiednią konstrukcję, stanowi i pełni funkcję stropu i dachu. Stropodachy są pełne i dwudzielne tj. z przestrzenią wentylacyjną. Kształt i kubatura każdego poddasza jest inna i zależy od rodzaju zastosowanej konstrukcji więźby dachowej.

Ścianki działowe z bloczków SOLBET Optimal     [ 28.10.2008 ]

Ściany działowe są elementem mającym za zadanie dzielić przestrzeń mieszkalną. Nie są to elementy nośne. Jedynie wskazane jest, aby można było na takiej ścianie działowej coś zamocować (np. szafkę lub półkę).

Izoluj od dźwięków     [ 23.10.2008 ]

Nowością w tegorocznej ofercie Knauf Insulation są płyty z wełny drzewnej Heraklith BM, które zapewniają doskonałą izolację akustyczną.

poprzednia 1 2 3 (4) 5 następna

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt