Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA

To już 60 lat

 - POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Budynek Wydziału Budownictwa
W bieżącym roku akademickim Uczelnia obchodzi jubileusz 60-lecia powstania. Jako Szkoła Inżynierska z jednym Wydziałem Mechanicznym powstała w październiku 1949 roku. W pierwszym roku akademickim studia w trzyletnim cyklu nauczania rozpoczęło 160 osób. W kolejnych latach powstawały nowe Wydziały takie jak: Budowy Maszyn, Włókienniczy, Metalurgiczny.
Prężny rozwój i rozbudowa Uczelni przypada na lata 1950-1955. W tym czasie powstały nowe obiekty Uczelni, w tym budynek Wydziału Budowy Maszyn , cztery akademiki i kotłownia, a ponadto wyremontowano budynek główny Szkoły przy ul. J.H. Dąbrowskiego.
W roku akademickim 1955/1956 Szkołę Inżynierską przekształcono w Politechnikę Częstochowską z pięcioletnim cyklem nauczania oraz programem kształcenia magistrów i inżynierów różnych specjalności.
W latach 60-tych Uczelnia jako szkoła wyższa o zasięgu ogólnokrajowym otrzymała prawo do nadawania tytułu magistra inżyniera oraz prawo nadawania stopnia doktora nauk technicznych. Powstał nowy Wydział Elektryczny.
 - POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Budynek Wydziału Zarządzania
Pierwsze studia doktoranckie uruchomił Wydział Metalurgiczny w roku akademickim 1973/1974.
Na lata 70-te i 80-te przypada dalszy rozwój i rozbudowa Uczelni. Powstają nowe obiekty : pawilony Wydziału Elektrycznego, nowoczesne akademiki ze stołówką, kompleks budynków Klubu "Politechnik" z dużą salą widowiskowo-kinową oraz pełnowymiarową salą sportową. Następuje dalsza rozbudowa Wydziału Metalurgicznego.
Za zgodą Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego w 1972 r. utworzono studia wieczorowe na kierunku budownictwo lądowe. Na bazie Zakładu Budownictwa w 1975 r. powstał Instytut Inżynierii Lądowej na prawach wydziału, który rozpoczął kształcenie studentów na kierunkach budownictwo i inżynieria środowiska. W wyniku zmian organizacyjnych w 1984 roku z Instytutu Inżynierii Lądowej wydzielono Wydział Budownictwa, który w 1992 roku przyjął nazwę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, by następnie w 1997 roku dokonać podziału na Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Budownictwa.
 - POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Wydziału Zarządzania ? budynek auli
W latach 70-tych powołano Międzywydziałowy Instytut Nauk Politycznych i Społecznych, który ze względu na zwiększający się zasięg pracy dydaktycznej ulegał ciągłym przekształceniom poprzez mianowanie go Instytutem Nauk Ekonomicznych i Społecznych , Instytutem Zarządzania i Marketingu ,a w 1997 r Wydziałem Zarządzania .Rozwój Wydziału Zarządzania pozwolił na uruchomienie nowych kierunków studiów.
W latach 90-tych przekształciły swoją strukturę najstarsze wydziały Uczelni tworząc nowe kierunki studiów. Szeroki zasięg kształcenia wymagał zaangażowania pracy wykwalifikowanej kadry naukowej.
W roku 2005 powstało Centrum Współpracy Międzynarodowej, w ramach którego działa Ośrodek Kształcenia Międzynarodowego umożliwiający kształcenie studentów w języku angielskim na Wydziałach: Inżynierii i Ochrony Środowiska, Inżynierii Mechanicznej i Informatyki ,Zarządzania. Aktywne uczestnictwo w programach europejskich m.in. Socrates-Erasmus umożliwia studentom odbywanie części studiów w zagranicznych ośrodkach akademickich. Prawie wszystkie kierunki studiów posiadają akredytację Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich /FEANI/ w Brukseli, co oznacza, że po ukończeniu studiów absolwenci naszej Uczelni mogą uzyskać tytuł inżyniera europejskiego.
Rozwój Uczelni na przestrzeni 60-ciu lat jej działalności zaowocował wykształceniem ponad 50 tysięcy absolwentów. Uczelnia posiada prawo do nadawania absolwentom stopni naukowych w wielu kierunkach i specjalnościach.
Aktualnie Politechnika Częstochowska posiada 6 wydziałów,17 kierunków i 90 specjalności, na których ponad 14 tysięcy studentów kształci kadra naukowa składająca się z 47 profesorów tytularnych, 98 profesorów uczelnianych, 485 doktorów i 155 magistrów.
Ponadto Uczelnia posiada około 2 tysiące miejsc w domach studenckich i nowoczesną bazę dydaktyczną. Dumą Uczelni jest oddana do użytku w przeddzień obchodów jubileuszowych nowoczesna Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, wyposażona m.in. w 54 stanowiska multimedialne.
 - POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Gmach główny Politechniki Częstochowskiej ? Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska
Pierwszy raz w długiej historii uczelni rektorem została kobieta pani prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron.

W przededniu jubileuszu 35-lecia Wydziału Budownictwa
W roku akademickim 2009/2010 przypadnie 35 rocznica powstania Wydziału. Obecnie na Wydziale Budownictwa studiuje ponad 1200 osób, w tym około 700 osób na studiach stacjonarnych, ponad 350 osób na studiach zaocznych oraz prawie 150 osób na studiach uzupełniających magisterskich. Studenci mają do wyboru jedną z dwóch specjalności: Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie oraz Technologia, Organizacja i Zarządzanie w Budownictwie. Od przyszłego roku akademickiego będą uruchomione studia podyplomowe o specjalności Świadectwo Energetyczne Budynku i Audyt Na Potrzeby Termomodernizacji. Natomiast w przygotowaniu znajdują się studia podyplomowe o specjalności Zarządzanie Nieruchomościami.
Na Wydziale kształci się specjalistów z zakresu budownictwa, menedżerów a także nauczycieli szkół średnich. W nauczaniu stosowane są nowoczesne programy w zakresie projektowania energooszczędnego, ekologicznego, optymalizacyjnego, komputerowego, z elementami architektury, budownictwa rekreacyjnego itp.
Wydział prowadzi bardzo efektywną współprace naukową z wieloma ośrodkami zagranicznymi, z którymi zawarł umowy bilateralne lub dwustronne przede wszystkim z Uniwersytetem Architektury i Budownictwa w Pekinie, z Uniwersytetem Architektury i Budownictwa w S. Petersburgu, z Uniwersytetem Technicznym w Wiedniu, z TH w Darmstadt, UT w Brześciu i TU w Moskwie. Od roku akademickiego 1999/2000 Wydział Budownictwa uczestniczy w realizacji programu Wspólnoty Europejskiej Socrates-Erasmus. W czasie tych kilku lat realizacji programu, z szansy podjęcia semestralnych studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej skorzystało już bardzo wielu studentów. W roku 2005 Wydział uzyskał prawa doktoryzowania w zakresie Budownictwa. Od roku akademickiego 2007/2008 Wydział przystępuje do realizacji programu Live Long Learning (dawniej programy: Leonardo da Vinci i Socrates-Erasmus), w ramach którego nasi studenci będą mogli odbywać praktyki zawodowe w krajach członkowskich i stowarzyszonych Unii Europejskiej oraz odbywać semestralne studia w uczelniach partnerskich z krajów Unii Europejskiej.

Mgr inż. Sławomir Grabara
Mgr inż. Maciej Giza
Częstochowa dn. 21.01.2009 r.


WARSTWY ? DACHY i ŚCIANY
 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt