Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Folie zwiększają energooszczędność budynków

 - Folie zwiększają energooszczędność budynków
Energochłonność każdego budynku w bardzo dużym stopniu zależy od izolacyjności termicznej dachu. Dlatego ważne jest aby dach był szczelny i nie gromadził wilgoci napływającej z wnętrza budynku. Jest to problem wynikający z naturalnego kierunku ruchu ciepłego powietrza, które unosząc się przenosi duże ilości pary wodnej oraz ciepła w stronę dachu. Sama para wodna nie jest groźna dla termoizolacji i konstrukcji dachu. Dopiero skroplona zwiększa przewodność cieplną materiałów termoizolacyjnych. Dlatego w nowoczesnych konstrukcji dachów spadzistych  stosuje się materiały osłaniające i zapobiegające gromadzeniu się wilgoci pochodzącej ze skraplania się pary wodnej w więźbie i termoizolacji. Te układane od strony wewnętrznej tworzą grupę produktów nazywanych paro-izolacjami. Natomiast te montowane od strony zewnętrznej więźby i termoizolacji określa się mianem membran dachowych, które umożliwiają wydostawanie się pary wodnej z dachu. Jednoczesne zamontowanie obu folii stwarza doskonały system, w którym dopływ pary wodnej jest znacznie ograniczony a wilgoć ma możliwość wydostania się na zewnątrz z całego dachu.

Jak wybierać paraizolacje

Paro-izolacje układane od strony wewnętrznej tworzą całą grupę różnych produktów posiadających swoje nazwy ; wśród nich można wyróżnić : opóźniacze, regulatory i bariery parowe. Wszystkie rodzaje spełniają dwie funkcje : uszczelniają przegrody budowlane przed dopływem pary wodnej i uniemożliwiają powstawanie przewiewów, które są przyczyną powstawania strat ciepła w budynkach.

Żeby dachy lub ściany nie gromadziły wilgoci musi być spełniony jeden podstawowy warunek : układ materiałów osłonowych w ich konstrukcji powinien zapewnić zrównoważenie bilansu przepływu pary wodnej przez te przegrody budowlane. Ilość pary wodnej wchodzącej w przegrodę nie może być większa od ilości wychodzącej. Gdy bilans będzie niekorzystny przegroda będzie gromadziła wilgoć a materiały budowlane, z których jest wykonana będą podlegały degradacji. Z tej zasady wynika, że: czym większy opór dla pary stawia warstwa zewnętrzna dachu lub ściany tym większy opór dyfuzyjny powinna stawiać paro-izolacja. W przypadku dachu warstwą zewnętrzną jest pokrycie zasadnicze z warstwą wstępnego krycia (np. z membraną) a w przypadku ścian elewacja z wiatroizolacją. O wielkości oporu dyfuzyjnego warstw zewnętrznych w dachach wentylowanych decydują własności warstwy wstępnego krycia. Dlatego folie nisko paro-przepuszczalne i papa na deskowaniu wymagają zastosowania paro-izolacji o większym oporze dla pary wodnej a membrany dachowe o mniejszym.

Podział paraizolacji
Rodzaj paro-izolacji Paro przepuszczalność w
[ g/ m2 /24h ]
Równoważna dyfuzyjnie
grubość powietrza
Sd w [ m ]
Bariery dla pary
(z metalem lub bitumem)
do  0,01 > 100
Opóźniacze pary
(folie PE o gr. 0,15 - 0,2 mm)
0,1 - 0,5 20 - 100
Regulatory pary
(nośnik z włókniny PP)
4 - 700 0,1 - 10


A co się dzieje w ścianach? Napór pary wodnej na ściany jest mniejszy niż na dachy. W związku z tym prezentowana w tej ulotce PAROIZOLACJA polietylenowa (żółta) sprawdza się bardzo dobrze w ścianach z WIATROIZOLACJĄ MPF ponieważ ma 10 razy mniejszą paro-przepuszczalność. W dachach zaś ta sama PAROIZOLACJA współdziała doskonale zarówno z wysoko paro-przepuszczalnymi membranami dachowymi jak i z foliami nisko paro-przepuszczalnymi. Jest uniwersalna.

Jednak gdy pod pokryciem ułożone są membrany dachowe warto zastosować Regulator anty kondensacyjny MPF 110 lub 140, ponieważ unika się wtedy zagrożenia powstawania pleśni za płytami gipsowo-kartonowymi.

Natomiast w dachach o małej paro-przepuszczalności pokrycia trzeba zastosować paro-izolację o dużym oporze dyfuzyjnym czyli LENKO MLA 90 AL z warstwą refleksyjną . Zgodnie z podaną wyżej zasadą, taka paraizolacja powinna być zamontowana we wszystkich konstrukcjach dachowych ze szczeliną wentylacyjną nad termoizolacją (dach wentylowany) a pod poszyciem lub folią nisko paro-przepuszczalną. Takimi konstrukcjami są wszystkie dachy z papą na poszyciu z desek lub płyt OSB ( np. dachy kryte dachówką bitumiczną). Jednak najbardziej preferowanymi do zastosowania paraizolacji LENKO MLA 90 AL są dachy nie wentylowane kryte pokryciami też nie wentylowanymi ( np. blachami  na rąbek stojący lub leżący), w których trzeba ograniczyć dopływ pary wodnej do minimum.

Prosimy pamiętać, że z powodu szczególnych możliwości penetracyjnych pary wodnej, wszystkie rodzaje paraizolacji trzeba układać szczelnie. Czyli trzeba kleić zakłady i połączenia paraizolacji z murami i posadzkami.

Krzysztof Patoka
Marma Polskie Folie


WARSTWY - DACHY i ŚCIANY numer 4/2008, dodatek "Poddasza użytkowe i nieużytkowe".

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt