Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Konstrukcje
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Dekarze z wyobraźnią

Przysłowiowy dach nad głową jest synonimem domu jako całości. Jego wytrzymałość podczas uderzenia gwałtownego wiatru decyduje o „być albo nie być” całego budynku. Zerwany dach to katastrofa budowlana i zniszczony dorobek całego życia.

Jeśli konstrukcja więźby i połać dachowa zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej - powinny znieść zmienne pory roku, dobowe wahania temperatury, obciążenie śniegiem itd.

Dyskusje na temat jakości wykonania pokryć dachowych powracają falami. Tak, jak falami powracają niespotykane dotychczas w Polsce zjawiska meteorologiczne – trąby powietrzne i tornada, które w kilka minut potrafią zniszczyć dorobek całego życia. Eksperci wypowiadają się w mediach, sumiennie analizują przyczyny katastrof budowlanych wywołanych przez żywioł. Wnioski, do których dochodzą, są najczęściej słuszne. Najwięcej do życzenia pozostawia wprowadzenie ich w czyn. Czy chociaż - jak mówi przysłowie – przynajmniej „po szkodzie” nabywamy tak upragnionej mądrości?

Konstrukcje - Dekarze  z wyobraźnią
Klamrowanie dachówek
Konstrukcje - Dekarze  z wyobraźnią
Importowana reńska dachówka przesuwana Röben
Konstrukcje - Dekarze  z wyobraźnią
FLANDERN plus-duży format dachówki falistej biscaya glazurowana

Fachowcy na wagę złota
Do najstarszych i sprawdzonych pokryć dachowych należą pokrycia ceramiczne, które przez wieki miały już okazje sprawdzać się w skrajnych warunkach atmosferycznych. Przepisy budowlane mówią przede wszystkim o technologiach i rozwiązaniach dopuszczonych do stosowania, nie różnicując ich na bardziej lub mniej trwałe, długowieczne, wytrzymałe itd. Decyzje o wyborze rodzaju pokrycia pozostają w gestii architektów, inwestorów i często są wynikiem działań marketingowych, a także zasad funkcjonowania wolnego rynku. Ma to swoje dobre i złe strony. W każdym przypadku prawidłowe wykonanie dachu precyzyjnie regulują szczegółowe przepisy. Ich zachowanie i drobiazgowe wręcz przestrzeganie jest podstawowym elementem, który powinien zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom oraz długowieczność połaci i całego budynku. Powinien, ale nie zawsze gwarantuje…

W oczach ekspertów
Zniszczenia dokonane przez ostanie trąby powietrznej zwróciły uwagę mediów właśnie na aspekt jakości wykonania i zabezpieczenia budynków. W wypowiedziach ekspertów od katastrof budowlanych powtarzały się słowa o ogromnej sile ssącej, jaką jest w stanie wytworzyć huraganowy wiatr.
Dachówki ceramiczne, ze względu na swoja wagę i niewielką powierzchnię, są w stanie oprzeć się nawet silnym i gwałtownym wiatrom.
 - Najbardziej newralgiczne punkty dachu to kalenica i mocowanie gąsiorów - podkreśla Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana - Dlatego ogromnie ważne jest wykonanie w tych miejscach prawidłowych mocowań dachówki. Aby wzmocnić odporność połaci na siły ssące wiatru, zalecamy zastosowanie - wciąż za mało popularnego - klamrowania na całej połaci każdego nowego dachu – dodaje.

Konstrukcje - Dekarze  z wyobraźnią
duży format dachówki zakładkowej typu S LIMBURG plus niebiesko-szara
Konstrukcje - Dekarze  z wyobraźnią
dachówka falista Roben FLEMING kasztanowa, angoba z połyskiem. Cegła licowa ręcznie formowana FORMBACK podpalana cieniowana
Konstrukcje - Dekarze  z wyobraźnią
dachówka falista Roben FLEMING jesienny liść

Mądry przed szkodą
Stabilność ceramicznego pokrycia dachowego zwykle wystarcza. Mimo to, istniało w polskich przepisach zalecenie stosowania mocowania (klamrowania) co trzeciej dachówki na całej połaci w rejonach narażonych na silne wiatry (tereny górskie i nadmorskie). Co druga lub co trzecia dachówka w rzędzie przytrzymywana jest za pomocą klamry łączącej ją z więźbą. Punkty mocowań w poszczególnych rzędach poziomych powinny być rozmieszczone w stosunku do siebie na przemian, z przesunięciem o jedną dachówkę. Wszelkiego rodzaju sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów (sił ssących) i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych.
Norma, która określała wymogi klamrowania została zastąpiona nową normą europejską, w której już ich nie określono. Na szczęście, choć wymaga to od dekarza większego zaangażowania czasowego, klamrowanie spotyka się z coraz większym zrozumieniem tak inwestorów, jak i wykonawców.

 fot. Röben

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt