Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Jaka „gleba” pod zieleń dachową

Przyrządzanie gleby pod rośliny doniczkowe czy korytkowe do ozdoby balkonów, tak samo jak do przydomowych ogródków, jest stosunkowo łatwe. Można ją też kupić gotową w każdym sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Podłoże pod zieleń dachową musi spełniać jeszcze inne wymagania, w tym: nie gromadzić nadmiernych ilości wody i dostarczać ją roślinom nawet w czasie suszy oraz nie dać się zamrozić w czasie zimy. Jest kilka firm, które wyspecjalizowały się w produkcji takiej „gleby”.
Jednym z takich produktów jest ceraroof wytwarzany przez firmę Ceraline w Klettgau-Erzingen. Jest to mieszanka wybranych gatunków gliny z dodatkiem materiału porowatego – wypalana w piecu obrotowym w temperaturze 900°C. Dzięki optymalnej wielkości grudek oraz ich porowatości podłoże gromadzi wody opadowe w takiej ilości, że również w okresie suszy rośliny otrzymują swoją porcję pożywienia.

 - Jaka „gleba” pod zieleń  dachową
Produktem wyjściowym do wytwarzania substratów Vulcatecu są skały wulkaniczne.
Fot.: Vulcatec

Ceraroof jest najczęściej używany jako podłoże jednowarstwowe pod zazielenienie ekstensywne. Jest materiałem lekkim. Przy warstwie grubości 6–8 cm obciążenie przy maksymalnym nawilgoceniu wynosi 75 do 100 kg/m2.

Materiał o podobnych właściwościach produkuje też firma Vulcatec w Aken/Elbe. Jej oferta jest jednak szersza, bo obejmuje aż 13 odmian o różnej wielkości ziaren i różnym przeznaczeniu. Produktem wyjściowym są w tym przypadku skały wulkaniczne o różnym ciężarze i porowatości.

Substraty Vulcatecu nadają się zarówno pod zazielenienie ekstensywne, jak i pod intensywne (Vulkaplus) oraz m.in. jako warstwy wentylacyjne pokrycia dachowego (Lava), jako stabilizatory gruntu (Vulka-Bims), warstwy drenujące (Lavadrän) i jako dodatki do innych substratów pod wegetację roślin. Są odporne na mrozy i mają bardzo stabilną strukturę, gwarantującą długowieczność podłoża i właściwe nasycanie roślin.

 - Jaka „gleba” pod zieleń  dachową
 - Jaka „gleba” pod zieleń  dachową
Przykłady dachów zazielenionych na podłożu z ceraroofu.
Fot.: Ceraline
Pokrywanie dachu płaskiego ceraroofem (obrzeża pokryte tłuczniem). Na budowę dostarczany jest w dużych workach plastikowych. Przy zasypywaniu większych powierzchni może być „przepompowywany” z silosu.
Fot.: Ceraline

(mer)

WARSTWY – DACHY i ŚCIANY 4'2001

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt