Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Na stromym trudniej

Zazielenianie powierzchni dachowych rozpoczęło się tak na dobre od dachów płaskich, jednak zdobyte w ten sposób doświadczenia zaowocowały również pomysłami na dachy strome, o wiele trudniejsze do pokrycia zielonym dywanem. Trudniej jest na nich utrzymać równomierne nawilgocenie roślin, z których nie wszystkie się do takiego dachu nadają. Problemem jest też zapobieżenie wymywaniu przez deszcze podłoża.

 - Na stromym trudniej
 - Na stromym trudniej
Płyta TOP 2000 na dachu stromym: 1. krokwie, 2. folia lub płyta pilśniowa twarda, 3. łaty, 4. płyta dachowa TOP 2000, 5. podłoże mineralne zgodne z normą DIN, 6. maty wegetacyjne, 7. płytka kalenicowa, wentylowana. Płytka korytkowa (wysokości 50 mm) TOP 2001: 1. zbiornik wody, 2. odprowadzanie wody, 3. kanaliki nawadniające, 4. drenaż.

Prosty system („Zieloną płytę dachową TOP 2000”) oferuje firma atka Kunststoffverarbeitung z Lohne. Układa się ją prawie tak samo jak dachówkę i zaczyna z lewa od dołu z tą różnicą, że nie „wisi” ona na najwyższej łacie pod kalenicą, lecz „opiera” się na łacie najniżej położonej. Łaty muszą mieć odstępy 50-centymetrowe lub na przemian 49 i 51 cm.

 - Na stromym trudniej
Płytka korytkowa TOP 2001 po napełnieniu: 1. sadzonki roślin, 2. gleba z dodatkiem substratów mineralnych według normy DIN.

Inną propozycją tej firmy są korytkowe pojemniki na podłoże i zieleń TOP 2001 przeznaczone dla dachów płaskich o pokryciu drewnianym lub betonowym. Od innych rozwiązań różnią się one m.in. tym, że tu cała zieleń nie ma bezpośredniej styczności z pokryciem i nie są potrzebne na przykład izolacje przeciw przenikaniu korzeni wgłąb dachu. Te plastikowe pojemniki zapewniają też odpowiedni drenaż, ale zapobiegają równocześnie wypłukiwaniu gleby.

 - Na stromym trudniej
 - Na stromym trudniej
Zazielenienie stromego dachu na budynku mieszkalnym w systemie TOP 2000. Metodami firmy atka można zazieleniać dachy rozmaitych obiektów – również gospodarskich, jak na przykład chlewy (na zdjęciu) i obory.

Przed ułożeniem płyt korytkowych powierzchnia dachu musi być dokładnie oczyszczona. Po ich ułożeniu i napełnieniu substratem glebowym i roślinnym na obrzeżach całej zielonej płyty należy zostawić miejsce na ścieżki ze żwiru o ziarnistości 15–30 mm, a attyki pokryć blachą. Grubość warstwy substratu wysypywanego na takie podłoże korytkowe może wynosić od 8 do 15 cm – zależnie od rodzaju zazielenienia.

(mer)
Zdjęcia: atka

WARSTWY – DACHY i ŚCIANY 4'2001

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt