Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Zwieńczenia dachów ? kominy, lukarny, belwedery

W antyku komin był praktycznie niewidoczny. Nie, żeby nie istniał, lecz dlatego, że dach ówczesny był płaski. Natomiast w średniowieczu komin wyraźnie już odcina się od płaszczyzny dachowej i kształtuje przez to obraz całego budynku. Architekci wieków średnich starali się wyprowadzić komin jak najwyżej ? by poprawić ssanie! Toteż wyciągano go w górę na znaczne wysokości. Nie podwyższano raczej samego słupa kominowego. Pożądany rezultat osiągany był przez zastosowanie cylindrycznej nadstawy.

 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
Komin z podziałem na cokół, trzon i zwieńczenie (ratusz w Amsterdamie).

Gotycka nadstawa ? kolumna cylindryczna, uwieńczona gzymsem, wyposażona była we wsporniki, które podtrzymywały ?czapkę?. Tę z kolei nakrywał mały daszek. W nim zaś rozmieszczano otwory służące wypuszczaniu dymu. Nadstawa niekiedy przekształcała się we wieżyczkę, jako iż kominy miały duży przekrój i metrowy bok. Wieżyczka prócz otworów bocznych posiadała i górne. Nadstawy wykonywano z granitu, łupku i cegły.

 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
Nadstawy kominowe (Włoch) A; B.
Komin o nakryciu ażurowym.

Renesans utrzymał gotyckie rozwiązania, lecz dał im własną formę, bardziej zdobniczą. Mistrzami w tym byli fachowcy francuscy. Pokryli oni owo proste skądinąd i czysto utylitarne urządzenie taką ilością rzeźb oraz ornamentów, że komin zdecydowanie wyróżniał się w całym budynku! Zupełnie jakby dany zamek czy pałac zbudowano tylko po to, aby uwieńczyć go pięknym, fantazyjnie zdobionym kominem! W efekcie tego sylweta ożywiała się, wszelako na wybitnie niespokojny sposób! Pewien inteligentny Francuz orzekł, że komin takowy psuje linię dachu i nowo wzniesionemu obiektowi nadaje wygląd opuszczonej ruiny! Jako przykłady można podać Chambord, Saint Germain, d?Ecouen oraz Martainville.

 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
Nadstawy kominowe ozdobne.

Włosi kominy ponad dach wyprowadzać zaczęli dopiero w XIV w. Słynny Alberti podaje nawet dokładną datę: rok 1347. Wtedy pojawił się słup kominowy zakończony żelazną czapką. Czapka miała ruchomą nakrywę. Umożliwiało to zamknięcie przewodu. W sumie kominy italskie nie rzucają się aż tak bardzo w oczy jak francuskie.
Kominy nacji germańskich, tj. niemieckie i holenderskie, znacznie prostsze, niewymyślne, miały typowy podział na cokół, trzon i zwieńczenie.
Nasze krajowe kominy były skromne. W miastach i po dworach szlacheckich kontynuowano tradycję niemiecką. Wyjątkiem ? pewnym ? są ozdobne kominy pałacy, które wznosili włoscy mistrzowie.

 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
Belweder Polska - Warszawa. Łazienki, Biały Domek z 1776 r.
Lukarna jako oddzielna nadbudówka.

Lukarna to pomysł francuski. Pojawiła się w XIII w. Była ?dzieckiem? wysokiego dachu oraz nowego obyczaju wykorzystywania poddaszy w celach mieszkalnych oraz użytkowych. Pomieszczenia zaś winny posiadać okna czy choćby otwory okienne, tym bardziej, że często były one parokondygnacyjne. Okna znajdowały się nad gzymsem głównym, w połaci dachowej. Przy zastosowaniu ścianki kolankowej na poddaszu, okna częściowo lokalizowane były na ścianie, a częściowo na dachu. Jeżeli otwór wychodził nad gzymsem głównym, lukarna stanowiła oddzielną nadbudówkę nakrytą dachem siodłowym. W drugim przypadku nadbudówka przerywała linię gzymsu. Lukarny wykonywano ? podobnie jak ściany ? z kamienia.

Prócz roli praktycznej, lukarny odgrywały ważną rolę estetyczną, upiększając w niewątpliwy sposób sylwetkę budynku.
W renesansie lukarna ?awansuje? do rangi ważnego elementu dzielącego fasadę. Zgodnie z wypracowaną w gotyku koncepcją, jest do podział pionowy, jednakowoż z nową już formą. Renesansowa lukarna otrzymuje małe pilastry dźwigające belkowanie. Nad nim wznosi się bogato rozczłonkowany szczyt. Dodatkowo upiększają go przeróżne ozdobniki. Całość sprawia malownicze acz niespokojne wrażenie. Niekiedy w jednym pałacu było kilka rodzajów lukarn.

 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
 - Zwieńczenia dachów ?  kominy, lukarny, belwedery
Nadstawa kominowa cylindryczna. Nadstawa kominowa w postaci wieżyczki. Nadstawa kominowa ozdobna. Nadstawa kominowa z kilku przewodami.

W XVII w. lukarna dalej ?żyje? w dachach mansardowych, ale w zmienionej postaci. Nie odgrywa już znaczącej roli w podziale fasady. Coraz częściej robi się ją z innego niż ściana materiału.
W czasach triumfu mieszczaństwa, lukarna ubożeje. Tylko oświetla poddasze. Pełni więc wyłącznie funkcję praktyczną.

Belweder wzbogaca sylwetkę budynku. Jeden z najpiękniejszych stworzył w Watykanie mistrz Bramante, co nastąpiło w 1503 r. Znany szeroko jest również belweder królowej Anny w Pradze. Ten drugi stoi jako ogrodowy pawilon. Polskie belwedery są pałacykami stawianymi tam, gdzie widok jest szczególnie ładny. Belweder watykański jest nadbudową dachową, pozwalającą patrzeć we wszystkich kierunkach. Przez swą lekkość i ?przejrzystość? nie tylko ułatwia obserwację, ale i podnosi piękno budynku.

Jerzy Grundkowski
Rys. Bożena Kokoszka
Rys. K. Chudziński

WARSTWY ? DACHY i ŚCIANY 4'2001



WARSTWY ? DACHY i ŚCIANY
 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt