Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Poradnik
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Ocieplenie garażu strychu warte

W domach jednorodzinnych niepodpiwniczonych pomieszczenie nad garażem pełni często rolę strychu. Kłopot w tym, że jego podłoga jest zwykle zimna, nawet jeżeli garaż jest ogrzewany. A wystarczyłoby ocieplić garażowy sufit, by na strychu zrobiło się przytulniej.

Do izolacji cieplnej stropów służy, wprowadzony właśnie na rynek przez Grupę Atlas, system garażowy Atlas Roker G. Jego technologia polega na zamocowaniu do powierzchni stropu płyt z wełny mineralnej i wykonaniu na nich warstwy z zaprawy klejącej, zbrojonej siatką z włókna szklanego. Warstwę wykończeniową takiego stropu stanowić mogą farby lub tynki silikatowe, bądź silikonowe lub mineralne.

Mineralna lub lamelowa
Materiałem termoizolacyjnym w systemie Atlas Roker G jest wełna mineralna - materiał niepalny, stabilny wymiarowo, niewrażliwy na zmiany temperatury i na wilgoć, a także odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i chemicznych. Dzięki wełnie system dobrze tłumi dźwięki, będąc izolatorem akustycznym. W systemie można użyć płyt z wełny mineralnej, zwykłych o nieuporządkowanej strukturze włókien (typowej wełny fasadowej) lub lamelowych o strukturze włókien uporządkowanej, prostopadłej do powierzchni. Grubość płyt, od 20 do 200 mm, dobierana jest indywidualnie, m.in. na podstawie obliczeń współczynnika przenikania ciepła, dokonywanych przez architekta.  Wstępną informację na ten temat można otrzymać od doradcy technicznego firmy producenckiej branży budowlanej.

Przygotowanie podłoża
System Atlas Roker G można stosować do izolacji stropów betonowych, żelbetowych i ceramicznych, prefabrykowanych lub wykonywanych na budowie oraz ścian wykonanych z elementów murowanych lub klejonych, takich jak cegły i bloczki (ceramiczne, wapienno-piaskowe, kamienne, z betonu komórkowego) lub beton. W każdym przypadku podłoże powinno być nośne, równe i oczyszczone z wszelkich elementów mogących powodować osłabienie przyczepności zaprawy klejącej. Luźne lub słabo przylegające fragmenty należy skuć, a ubytki uzupełnić, np. Zaprawą Tynkarską Atlas lub Zaprawą Wyrównującą Atlas. Gdy podłoże jest słabe, pylące, bądź też o dużej chłonności, należy zagruntować je emulsją Atlas Uni-Grunt lub  podkładową masą tynkarską Atlas Cerplast.

Mocowanie płyt
W przypadku ocieplania garażu domku jednorodzinnego, płyty można mocować do stropu za pomocą samej zaprawy klejącej, bez łączników mechanicznych. Warstwa zaprawy klejącej powinna wówczas pokrywać całe spodnie powierzchnie płyt. Płyty, po naniesieniu kleju, należy bezzwłocznie przyłożyć do podłoża, lekko przesunąć i docisnąć, układając mijankowo w tzw. cegiełkę - pionowe spoiny pomiędzy płytami powinny się mijać.

Warstwa zbrojona
Do wykonania warstwy zbrojonej z siatki z włókna szklanego, zatopionej w zaprawie Atlas Roker W-20, można przystąpić nie wcześniej niż po 3 dniach od przyklejenia płyt. Zaprawę należy równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni termoizolacji i wtopić w nią kolejne pasy siatki. Warstwa zbrojona musi być warstwą ciągłą, tzn. kolejne pasy siatki muszą być układane na zakładkę minimum 10 cm, zaś na narożach powinna ona wynosić minimum 15 cm. Zakładki siatki nie mogą pokrywać się ze spoinami pomiędzy płytami.

Tynk lub farba
Do wykonania warstwy wykończeniowej można przystąpić po około trzech dniach od nałożenia warstwy zbrojonej. Wykończeniem może być cienkowarstwowy tynk, np. silikatowy Atlas Silkat, silikonowy Atlas Silkon lub mineralny Atlas Cermit. Ocieplenie w garażach nie jest narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych, nie jest tam również potrzebne efektowne wykończenie. Dlatego można zrezygnować z zewnętrznej warstwy wyprawy tynkarskiej i powierzchnię warstwy zbrojonej pomalować farbą silikatową Atlas Arkol S lub silikonową Atlas Arkol N bądź Atlas Fastel. Kolorystyka tynków i farb Atlasa zawiera blisko 700 pozycji, każdy więc znajdzie odpowiednią dla siebie barwę.

Warto pamiętać, że podłoże, zarówno przed nałożeniem tynku, jak i pomalowaniem, należy zagruntować preparatem odpowiednim dla rodzaju tynku lub farby. Wyrówna on chłonność podłoża i wzmocni je. Zastosowanie podkładu, przed nałożeniem wyprawy cienkowarstwowej, zapobiegnie przedostawaniu się do warstwy tynku szlachetnego zanieczyszczeń z zapraw klejących, ochroni i wzmocni podłoże, a przede wszystkim zwiększy przyczepność tynku do podłoża.

ZDANIEM EKSPERTA
Z kołkami lub bez

Poradnik - Ocieplenie garażu strychu warte

Alicja Giersz, GRUPA ATLAS

System Atlas Roker G może być stosowany zarówno w budynkach nowo wznoszonych, jak i już istniejących, poddawanych termomodernizacji. Jest on przeznaczony do wykonywania ocieplenia stropów lub ścian, szczególnie w pomieszczeniach nieogrzewanych nad przejazdami, przejściami, podziemnymi miejscami parkingowymi oraz piwnicami. Jeśli podłoże jest surowe, a jego wytrzymałość na rozciąganie jest nie mniejsza niż 0,08 Mpa, zaś ocieplenie ścian jest wykonywane na wysokości nieprzekraczającej 20 m, możliwe jest mocowanie płyt lamelowych wyłącznie za pomocą zaprawy klejącej.  W innych warunkach płyty lamelowe z wełny mineralnej powinny być mocowane za pomocą zaprawy klejącej i łączników mecha­nicznych. Liczba, długość i rozmieszczenie łączników powinny być określone w projekcie technicznym ocieplenia. Zaleca się, aby liczba łączników wynosiła 8 sztuk na mkw. Przy zastosowaniu typowych płyt fasadowych z wełny mineralnej, o wymiarach 50 x 100 cm, stosowanie łączników mechanicznych jest konieczne.

Poradnik - Ocieplenie garażu strychu warte

Poddasze nad garażem to dodatkowa przestrzeń do wykorzystania, np. na strych, garderobę, czy pokój do pracy. (Fot. ATLAS)

Poradnik - Ocieplenie garażu strychu warte

Układ warstw systemu Atlas Roker G najkorzystniejszy dla inwestora - bez kołkowania i warstwy tynku cienkowarstwowego.  

Rys. ATLAS


izolacje
 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt