Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Dachówki ceramiczne – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Od wieków wykorzystywane jako materiał pokryciowy budynków, niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Naturalne ich zalety wsparte są nowoczesnymi technologiami, co zwiększa ich przewagę na rynku. Dachówki ceramiczne to pewny dach nad głową przez lata.

Glina, z której powstają dachówki ceramiczne, była surowcem budowlanym niemal od zarania cywilizacji. Wypalaną gliną budynki kryli starożytni Grecy i Rzymianie. Dziś to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów. Według raportu Oferteo.pl w 2014 roku blisko 45 proc. budujących dom wybierało dachówkę ceramiczną.
 - Dachówki ceramiczne – klasyka w nowoczesnym wydaniu
Dach pokryty dachówkami ceramicznymi Achat. Fot. Monier Braas

Naturalne piękno

Dachówki ceramiczne mają żywotność sięgającą nierzadko kilku pokoleń. Zdecydowaną ich przewagą jest bogactwo kształtów, kolorów i wykończenia. Na rynku znajdziemy tradycyjne karpiówki, które pozwalają na krycie dachów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach. Inwestor wybrać może również dachówki zakładkowe, których montaż jest mniej pracochłonny niż w przypadku karpiówki.
 - Dachówki ceramiczne – klasyka w nowoczesnym wydaniu
Dachówka ceramiczna Achat. Fot. Monier Braas

Kształt i wykończenie

Wśród dachówek zakładkowych możemy wyróżnić holenderki (Achat 10V) i holenderki płaskie (Rubin 9V, Rubin 11V i Rubin 13V) czy marsylki (Granat 11V, Granat 13V). To tylko niektóre z kształtów ceramicznych dachówek profilowanych, których w ofercie BRAAS jest aż 8. Ciągle rozwija się segment dachówek płaskich, chętnie wykorzystywanych w nowoczesnej architekturze. Dachówki ceramiczne, w zależności od wykończenia mogą być matowe (angoba) lub z połyskiem (glazura). Inwestorzy, którym zależy na intensywnym połysku, wybrać mogą glazurę topline.

Funkcjonalność i wygląd

Dobrym przykładem połączenia tradycji i nowoczesnych technologii jest ceramiczna dachówka Achat 10V marki BRAAS. Model ten jest dostępny od 2014 roku w nowej wersji z ulepszoną konstrukcją zamka bocznego i górnego, dzięki czemu poprawiona została szczelność oraz stabilność dachówki. Pomimo wyraźnej fali dachówka nie kołysze się przy chodzeniu po dachu, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas prac dekarskich i konserwacyjnych. Z kolei dzięki nowym zamkom (górnym i bocznym) zaprojektowanym komputerowo i przetestowanym w tunelu aerodynamicznym deszczówka natychmiast zostaje odprowadzona na powierzchnię dachówki. Przekłada się to na zwiększoną szczelność systemu dachowego w każdych warunkach pogodowych. Ważnym atutem jest również duża swoboda przesuwu, sięgająca 30mm. Rozwiązanie to ułatwia dekarzom dopasowanie dachówek do krokwi.

Źródło: Monier Braas

Artykuł z 26-11-2015.
 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt