Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna  >>  Pokrycia dachowe / Cementowe
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Beton czy ceramika – jaką dachówkę wybrać?

Pokrycia dachowe / Cementowe - Beton czy ceramika – jaką dachówkę wybrać?
Dach pokryty dachówką Braas Romańską. Fot. Monier Braas

Dachówki to jeden z najstarszych materiałów służących do krycia dachów. Wyjątkowa trwałość i estetyka takich pokryć przekonują do siebie rzesze inwestorów. Kiedy już zdecydujemy się na dachówki, stajemy przed wyborem: betonowa czy ceramiczna?

Dachówki zarówno ceramiczne, jak i betonowe to materiały przede wszystkim trwałe. Ich żywotność ocenia się na około 100 lat, ale nierzadko można spotkać budowle jeszcze starsze, którym trudno zarzucić brak szczelności dachu. Stanowią jedno z najstarszych rodzajów pokrycia i od wieków doskonale wkomponowane są w krajobraz. Oprócz tego w przypadku jakichkolwiek usterek małoformatowe pokrycie łatwo wymienić lub naprawić.

Małe wielkie różnice

Spór między zwolennikami dachówek ceramicznych a sympatykami dachówek betonowych przypomina średniowieczny filozoficzny spór o uniwersalia – choć bardzo ciekawy, jest on praktycznie nierozwiązywalny. Jeden z najważniejszych parametrów –żywotność – jest niemal identyczny. Jedne i drugie świetnie spełniają swoje funkcje przez pokolenia. Inne parametry, takie jak nasiąkliwość czy mrozoodporność, również są podobne w obu kategoriach.
Pokrycia dachowe / Cementowe - Beton czy ceramika – jaką dachówkę wybrać?
Dachówka ceramiczna Rubin 13V. Fot. Monier Braas
Pokrycia dachowe / Cementowe - Beton czy ceramika – jaką dachówkę wybrać?
Dachówka betonowa Romańska Braas. Fot. Monier Braas

Sposób montażu

Dachówki ceramiczne i betonowe różnią się detalami. Glina pozwala na wykonanie drobnych elementów, stąd różnie uformowane zamki boczne i górne (dachówki betonowe górnych zamków nie posiadają), a także różnego rodzaju użebrowanie. Co to oznacza dla dekarza? Dachówki betonowe mają większą tolerancję nasuwu jednej na drugą, przez co pomagają zniwelować „niedoskonałość” konstrukcji więźby. Z kolei dachówki ceramiczne wymagają od dekarza bardzo precyzyjnego łatowania.

Wygląd

Różnice w wyglądzie dachówek ceramicznych i betonowych to chyba najbardziej spektakularna część całego sporu. Tak w jednej, jak i drugiej kategorii znajdziemy dachówki płaskie i profilowane. Prawdą jest, że beton jako materiał jest sam w sobie bardziej porowaty niż wypalona glina. I być może taki stan rzeczy powodowałby, że co bardziej wrażliwym inwestorom ta chropowatość przeszkadzałaby nad wyraz, gdyby nie jeden niezmiernie istotny fakt: idący na odsiecz postęp techniczny. Dzięki trójwarstwowej technologii CISAR dachówki betonowe marki BRAAS są gładkie, odporne na warunki atmosferyczne oraz odznaczają się wyjątkową estetyką.

Cena

Istnieje pewna prawidłowość: beton generalnie jest tańszy od ceramiki. Jest to wynikiem procesu produkcji. Dachówki ceramiczne wypalane są temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Dachówki betonowe zaś dojrzewają w specjalnych komorach w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że fabryka zużywa do 70 proc. mniej energii podczas wyrobu dachówek betonowych niż do produkcji dachówek ceramicznych.

Beton czy ceramika?

Oczywiście na to pytanie nie znajdziemy jednoznacznej, zadowalającej wszystkich odpowiedzi. Jedno nie zmienia się na pewno: do wyboru między dachówką betonową a ceramiczną należy podejść świadomie. Zastanowić się, czy wolimy produkt w bardziej przystępnej cenie, czy nie odgrywa ona żadnej roli. Czy chcemy, aby dach błyszczał, czy preferujemy jednak lekko matową połać. Być może zależy nam na konkretnym kolorze, profilu albo właściwościach, jak ochrona przed nagrzewaniem się poddasza? Wtedy, całkowicie pewni własnych racji i świadomi wyboru, na pewno cieszyć będziemy się przez lata pewnym dachem nad głową.

Źródło: BRAAS

Artykuł z 27-10-2015.
 
 
do góryNasze portalePartnerzy

  Kontakt