Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Pokrycia dachowe. Od czego zależy właściwy dobór materiałów na dachy i jakie rozwiązania oferuje nam rynek?

Osoby planujące budowę domu mają do wyboru kilka podstawowych materiałów służących jako pokrycie dachowe. Do najbardziej popularnych należą: dachówki (ceramiczne i cementowe); gonty papowe i drewniane, strzechy oraz łupki. Osobną kategorię stanowią pokrycia z blachy (stalowe, aluminiowe oraz tytanowo-cynkowe). Czym się jednak kierować przy wyborze i zakupie?

 - Pokrycia dachowe. Od czego zależy właściwy dobór materiałów na dachy i jakie rozwiązania oferuje nam rynek?
Rafał Kuczyński, Dyrektor Handlowy w firmie Blachy Pruszyński
Do najbardziej trwałych ale zarazem najdroższych materiałów należą dachówki ceramiczne. Materiał ten wymaga jednak wcześniejszego zainwestowania w mocną więźbę, zdolną utrzymać ciężar tego pokrycia wynoszący 50 kg/m2. Dachówki wymagają ponadto dość dużego nachylenia połaci dachowej – min. 16 stopni.

Po przeciwnej stronie znajdują się wszystkie pokrycia z gontu – lekkie, tanie jednak o najmniejszej trwałości. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak to, że można je stosować na dachy o bardzo małym kącie nachylenia. Gonty drewniane, strzechy i łupki to natomiast pokrycia tradycyjne, zamawiane głównie koneserów drewnianego budownictwa – z jednej strony efektowne, z drugiej bardzo wymagające i drogie.

Po środku tego zestawienia znajdują się pokrycia ze stali – panele dachowe z rąbkiem, blachodachówki i blachodachówki panelowe, które w większości można stosować na połaciach o minimalnym nachyleniu 8 stopni. Stal zabezpieczona jest warstwą lakieru ochronnego, który zapobiega powstawaniu korozji. Największą zaletą pokryć ze stali jest optymalna relacja między ceną, trwałością i uniwersalnością zastosowania.

 - Pokrycia dachowe. Od czego zależy właściwy dobór materiałów na dachy i jakie rozwiązania oferuje nam rynek?
Blachodachówka KRON. Fot. Blachy Pruszyński
Cena zależna jest m.in. od rodzaju zastosowanej powłoki ochronnej – producenci oferują powłoki poliestrowe i znacznie trwalsze powłoki poliuretanowe. Na te ostatnie, jak w przypadku powłok PURMAT i PURLAK przewidziane jest aż 30 lat gwarancji.

Innym kryterium wyboru są blachodachówki cięte na wymiar lub panelowe. Pierwsze, przy wszystkich swoich zaletach, najlepiej sprawdzają się na dachach o prostej konstrukcji – w tym przypadku montaż jest łatwy i szybki.

Na dachy bardziej wymagające producenci i wykonawcy polecają obecnie pokrycia modułowe, za którymi przemawia szereg zalet. Największą z nich, w przypadku skomplikowanych połaci, jest ograniczona do minimum ilość odpadów. Z pewnością niemniej ważne są łatwy transport i składowanie – nie trzeba być już posiadaczem samochodu ciężarowego, by odebrać zamówiony towar, gdyż najczęściej jest on spakowany w niewielkie paczki na europaletach.

Ostatnią istotną kwestią jest wybór producenta. Przydatna jest tu informacja jak długo firma działa na rynku oraz czy posiada odpowiednie zaplecze serwisowe (jest to bardzo istotne w przypadku ewentualnych reklamacji). Dobrze by marka była solidna, a firma z długoletnim doświadczeniem.

Rafał Kuczyński
Dyrektor Handlowy
Blachy Pruszyński

 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt