Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Paroizolacyjne folie dachowe. Oszczędzają energię. Stwarzają komfort.

Folia paroizolacyjna jest niezbędnym elementem przegrody dachowej, pod którą znajdują się pomieszczenia mieszkalne (poddasze użytkowe). Ułożona pomiędzy ociepleniem a elementami wykończeniowymi, najczęściej płytami gipsowo-kartonowymi, zatrzymuje parę wodną powstającą wewnątrz budynku. Tym samym chroni drewniane elementy konstrukcji dachowej oraz izolację termiczną przed zawilgoceniem.

 - Paroizolacyjne folie dachowe. Oszczędzają energię. Stwarzają komfort.
Fot. Dörken
Choć folie paroizolacyjne nazywa się również paroszczelnymi, tak naprawdę idealnie szczelne nie są. Ich paroprzepuszczalność jest jednak bardzo niewielka i wynosi ok. 0,5 g/m2/dobę.

Mowa tutaj o paraizolacjach polietylenowych, które zwykle mają kolor żółty. Spotkać na rynku możemy również folie paroizolacyjne zbrojone siatką z tworzywa sztucznego, ich stopień paroszczelności nie ulega zmianie ale wytrzymałość mechaniczna jest kilka krotnie wyższa, co jest cechą szczególnie przydatną podczas montażu folii na poddaszu. Folia paraizolacyjna jest elementem, który zabezpiecza nie tylko elementy dachu, ale należy stosować ją również w domach o konstrukcji szkieletowej, zarówno drewnianej jak i stalowej, gdzie chronimy izolację termiczną znajdującą się w ścianach budynku. Stosuje się ją również do izolowania dachów płaskich.

Szczególnie przydatnymi parametrami charakteryzują się zbrojone paroizolacje polietylenowe z ekranem aluminiowym, który odgrywa bardzo istotną rolę – odbija część ciepła, które w przypadku zastosowania zwykłej paraizolacji polietylenowej, „ucieka” bezpowrotnie z budynku. Kolejną zaletą jest współczynnik Sd, który w przypadku paraizolacji z warstwą aluminiową ma ponad 100 m. Dzięki temu ilość pary wodnej jaka dostaje się do izolacji termicznej jest znikoma. A warto pamiętać, im więcej nagromadzonej pary wodnej w przegrodzie dachowej, tym większe zagrożenie pojawienia się niebezpiecznego w tym miejscu kondensatu. Para wodna stykająca się z zimnym powietrzem nawiewanym pod pokrycie dachu zamienia się w wodę. Zjawisko to najczęściej występuje na jesieni, gdzie różnice w temperaturach dnia i nocy dochodzą do kilkunastu stopni.

 - Paroizolacyjne folie dachowe. Oszczędzają energię. Stwarzają komfort.
Fot. Dörken
Aby warstwa aluminiowa folii paraizolacyjnej funkcjonowała poprawnie przez długie lata, musi być zabezpieczona przed utlenianiem się (korozją). Taką powłoką ochronną jest najczęściej warstwa poliestrowa, ale niestety nie wszyscy producenci stosują takie rozwiązanie.

Materiałem, który spełnia oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów jest folia Delta REFLEX.

Zbrojona, czterowarstwowa folia z warstwą aluminiową. Występuje również w wersji PLUS – ze zintegrowanym paskiem klejącym, który w łatwy sposób pozwala wykonać szczelne dla pary wodnej połączenia folii.

DELTA REFLEX / DELTA REFLEX PLUS
  • wyższa ochrona cieplna budynku – nawet do 10 %
  • 30 % odbicia szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego
  • odbicie ciepła nawet do 50 % (Instytut we Freiburgu)
  • blisko 100% wiatro i paraizolacja
  • trudno zapalna (klasa B1) wg DIN 4102
  • wyjątkowo mocna ze względu na specjalne zbrojenie (350 N/5cm)
  • wartość Sd ponad 100 m

Jednak dobra folia paraizolacyjna to połowa sukcesu. Aby był on jednak pełny należy folię w prawidłowy sposób połączyć na zakładach oraz z elementami budynku.

Para wodna wykorzystując zjawisko konwekcji i różnicę ciśnień, stara się ominąć przeszkodę jaką jest folia paroizolacyjna. Wszystkie nieszczelności powstałe w miejscach zakładów, styków folii ze ścianami, oknami i instalacjami przechodzącymi przez dach, a także wszystkie mechaniczne uszkodzenia folii powstałe podczas montażu, wykorzystuje jako drogę do wyższych partii dachu. Dlatego uszczelnienie tych miejsc jest bardzo ważne, tak jak i samo położenie folii paroizolacyjnej.

Pewność połączeń gwarantują rozwiązania systemowe, gdzie specjalnie skonstruowane taśmy i kleje współpracujące zarówno z membranami wysokodyfuzyjnymi, jak i foliami paraizolacyjnymi, tworząc pewne i energooszczędne połączenia na długie lata.

 
 
do góry



Nasze portale



Partnerzy

  Kontakt