Wydarzenia i nowości Konstrukcje       Publikacje       Producenci Dachy skośne       Publikacje       Producenci Dachy płaskie       Publikacje       Producenci Pokrycia dachowe       Pokrycia ceramiczne             Publikacje             Producenci       Pokrycia cementowe             Publikacje             Producenci       Pokrycia blaszane             Publikacje             Producenci       Papy             Publikacje             Producenci       Gonty bitumiczne             Publikacje             Producenci       Łupek             Publikacje             Producenci       Płyty dachowe             Publikacje             Producenci       Inne             Publikacje             Producenci Dachy zielone       Publikacje       Producenci Dachy odwrócone       Publikacje       Producenci Okno w dachu       Publikacje       Producenci Folie dachowe       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów skośnych       Publikacje       Producenci Ocieplenia dachów płaskich       Publikacje       Producenci Akcesoria dachowe       Publikacje       Producenci Kominy       Publikacje       Producenci Rynny i odwodnienia       Publikacje       Producenci Ochrona odgromowa       Publikacje       Producenci Renowacja       Publikacje       Producenci Chemia budowlana       Publikacje       Producenci Maszyny i narzędzia       Publikacje       Producenci Obróbki blacharskie       Publikacje       Producenci Poddasza       Publikacje       Producenci Wentylacja dachów       Publikacje       Producenci Dom energooszczędny       Publikacje       Producenci Proekologiczne budowanie       Publikacje       Producenci Instrukcje Poradnik       Publikacje       Producenci Dylematy Inne TV Dachy Forum szkół Dla dekarzy       Z życia PSD       Szkolenia Budownictwo w statystykach BHP na budowie Rzeczoznawcy Organizacje branżowe Targi Wydawnictwa Konkursy i szkolenia Kontakt

  Strona główna
 

 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Dom w góralskim stylu w pigułce

 - Dom w góralskim stylu w pigułce
Dom drewniany w stylu góralskim. Dach pokryty gontem blaszanym Janosik. Fot. Blachotrapez

Tradycyjny dom w góralskim stylu nie musi stać tylko na zboczu Gubałówki. Nie musi też kosztować majątku. Design w produkcji materiałów budowlanych odgrywa coraz większą rolę, dzięki czemu niebanalne projekty domów są już dostępne dla każdego. Inspiracja góralską architekturą może przynieść niesamowite efekty w każdym zakątku kraju.

Góralski dom to przede wszystkim drewno i mocno rozbudowane dachy z ozdobnymi kominami. Nieodłącznymi elementami są też werandy i duże balkony lub tarasy. Coraz więcej osób budując dom, zwłaszcza poza miastem, decyduje się na elementy góralskiego stylu. Z pewnością dom wybudowany z drewna lub zawierający drewniane elementy w konstrukcji, jest nie tylko miły dla oka, ale też niezwykle przytulny.

Góralska chata nie powstanie na Helu

Zanim zdecydujemy się na budowę domu musimy mieć na uwadze miejsce, w którym ma on stanąć. Jeśli planujemy budowę na kaszubskiej wsi, możemy nie otrzymać zgody na wybudowanie tradycyjnej góralskiej chaty. Również wiele firm specjalizujących się w budowaniu domów drewnianych odmawia realizacji projektu, kiedy nie zawiera on elementów kultury regionu, w którym powstają. Dlatego też szanse na dokładne odwzorowanie zakopiańskiej chaty nad mazurskim jeziorem są niewielkie. Najpiękniejsze domy powstają w wyniku inspiracji, a nie dokładnemu odwzorowaniu stylu z Tatr.

Drewniana konstrukcja nie zawsze się broni

Decydując się na dom w góralskim stylu zwykle stawiamy na konstrukcję drewnianą. Stajemy tutaj przed wyborem: budownictwo szkieletowe lub dom z bali. Technologia szkieletowa jest nieco tańsza, jednak uchodzi za mniej trwałą. Domy z bali są z kolei uważane za bardzo trwałe, a wznosi się je szybko. Do ich budowy potrzeba jednak wykwalifikowanych fachowców, za co niestety trzeba sporo zapłacić.

Pośród gotowych projektów można odnaleźć domy zawierające tylko drewniane elementy konstrukcji, dzięki czemu zachowują regionalny charakter. Po wybraniu materiału, z którego zostanie wybudowany dom, przychodzi czas na dach.

Dach decyduje o charakterze domu

Dachy w góralskich domach są niezwykle charakterystyczne. Wybór materiału na pokrycie dachowe musi być bardzo przemyślany. Najbardziej tradycyjny jest gont drewniany, który doskonale wpisuje się w góralską stylistykę. Jest on niestety drogi, wymaga też częstej konserwacji oraz impregnowania. – Budując dom w góralskim stylu warto zdecydować się na tradycyjny gont. Bez niego budynek może stracić swój regionalny charakter. Nie musimy jednak decydować się na gont drewniany. Na rynku pojawił się właśnie Janosik – gont blaszany, który do złudzenia przypomina strukturę drewna. Decydując się na takie rozwiązanie nie tracimy na wyglądzie, a zyskujemy o wiele większą funkcjonalność. Janosika nie trzeba konserwować tak często, nie porasta mchem i nie zmienia swojej barwy pod wpływem promieni UV – mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych z blachy. Gont blaszany oznacza niższe koszty bez utraty jakości. Jest też lekki, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji budynku, a montaż jest łatwy i szybki. Jeśli decydujemy się na tradycyjny gont drewniany zwróćmy uwagę, czy jego elementy nie noszą śladów pleśni lub grzybów. Ważne jest również dość duże nachylenie połaci dachu, ponieważ gont drewniany wymaga dobrej wentylacji. Przy bardziej płaskim dachu może on ulec zbyt dużemu zawilgoceniu.

 - Dom w góralskim stylu w pigułce
Gont blaszany Janosik do złudzenia przypomina strukturę drewna. W porównaniu z tradycyjnym gontem drewnianym, Janosik posiada istotne przewagi: nie trzeba go konserwować tak często, nie porasta mchem i nie zmienia swojej barwy pod wpływem promieni UV. Fot. Blachotrapez

Materiały dobrej jakości są najważniejsze

Tradycyjny, regionalny dom to wielka szansa na stworzenie niezwykłego miejsca, ale też spore ryzyko. – Projektując taki budynek warto pamiętać o materiałach, które rzeczywiście nawiązują do tradycji danego regionu. Aby nie stworzyć sztucznego efektu „cepelii” sprawdźmy skąd pochodzą surowce, których chcemy użyć. Nasza firma powstała w Rabce-Zdroju. Zależy nam więc na najlepszym designie, który nie zniszczy góralskich tradycji, a przy okazji technologii i innowacjach, które ułatwią prace na budowie – tłumaczy Antoni Luberda.

Budowa domu nawiązującego do regionalnych tradycji z pewnością jest wyzwaniem. Jeśli jednak się go podejmiemy może stworzyć miejsce z naprawdę niezwykłą atmosferą.

Zobacz: Gont blaszany Janosik
Więcej informacji: www.blachotrapez.eu

 
 
do góry

Nasze portalePartnerzy

  Kontakt